Dozvuky kauzy EA s miktoransakciami v skratke

Tento týždeň bol najhorším pre Electronic Arts v tomto roku.

12. Novembra sa začala vzbura proti Electronic Arts vo veci mikrotransakcií v Star Wars: Battlefront 2. Práve vtedy hráči zistili, že k odomknutiu všetkých postáv v hre je nutné venovať jej desiatky hodín, že v loot boxoch sa nachádzajú pay-to-win itemy a hráč, ktorý si zaplatí získa nad ostatnými hráčmi značné výhody. Odomknutie všetkých postáv v hre pritom nestálo malú čiastku, išlo o sumu viac ako 200 dolárov. V základnej, 60 dolárovej hre ste tak dostali len malú porciu obsahu.

Pay-to-win praktiky Electronic Arts a loot boxy vyvolali na Reddite najväčšiu hernú diskusiu roka a Reddit komunita Star Wars sa stala prednou líniou boja proti mikrotransakciám. Komentár Electronic Arts tam už za pár hodín získal najviac negatívnych hlasov v histórii Redditu, dnes má viac ako 675 tisíc negatívnych hlasov. Firma, tesne pred vydaním hry, bola nútená kompletne vypnúť mikrotransakcie s tým, že ich obnovia po menších úpravách.

No aj počas týchto dní po vydaní Battlefront 2 na povrch vyplávali ďalšie zvláštnosti. EA sa pustilo aj do úprav loot boxov v Need for Speed: Payback a upravili tam systém progresie hráča v kampani. V recenzii sme spomínali, že progres hráča je dosť viazaný na grindovanie a tak je nútený si kupovať hernú menu cez mikrotransakcie.

Disney už vo veci kontaktovalo EA

Reportér Wall Street Journal získal informáciu o tom, že manažéri Disney kontaktovali vo veci Electronic Arts. Riaditeľ spotrebiteľských produktov a interaktívnych médií v Disney kontaktoval EA listom, v ktorom predniesol znepokojenie v tom, ako EA narába so značkou Star Wars a verejnou mienkou tejto značky. Po tom, čo množstvo svetových médií kauzu dostalo na titulky (CNN, Wall Street Journal, Washington Post) si to konečne všimlo aj Disney, majiteľ značky Star Wars.

Kauzu loot boxov v Star Wars Battlefront 2 a Overwatch, ako aj možnosti hazardovania s nimi začali sledovať úrady v Belgicku aj Holandsku. EA sa ohradilo tým, že kupovaním loot boxov a itemami v nich nie je ovplyvnený výkon hráča v hre. My však vieme, že to nie je pravda, pretože loot boxy v Battlefront 2 obsahovali aj vylepšenia zbraní a postáv, Overwatch na druhú stanu má len čisto kozmetické itemy.

Koľko času zaberie odomknutie všetkého obsahu bez mikrotransakcií?

Podľa výpočtov IGN budete potrebovať viac ako 4000 hodín herného času, aby ste si v hre odomkli kompletne celý obsah, respektíve viac ako 3000 loot crates. Ak budete chcieť tento obsah odomknúť cez mikrotransakcie, stáť vás to bude len 2100 dolárov. Šanca, že vám v loot crate padne vzácna karta je pritom len 1,4 %.

Kauza ovplyvnila predaje hry aj hodnotenia

Množstvo predajcov z Ameriky sa podelili o zážitky počas prvého dňa predaja hry. Na reddite prehovoril napríklad predavač z obchodu Gamestop, ktorý tvrdí že predobjednávku na Star Wars Battlefront 2 si prišli vyzdvihnúť len štyria ľudia. Na burze NASDAQ klesla cena akcií Electronic Arts zhruba o štyri percentá.

Na hodnotiacej stránke Metacritic je Star Wars Battlefront 2 najhoršie užívateľsky hodnotená PlayStation 4 hra v histórii. Užívateľské hodnotenie na PS4 dosiahlo 0.8/10. PC verzia má hodnotenie 0.9/10 a XBox One verzie má hodnotenie 0.5/10. Ide o bojkot hráčov proti mikrotransakciám.

Sledujte ma:

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu od roku 2010, vášnivý hráč od roku ´99 a zanietený fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza, ktorý nepohrdne zberateľským predmetom
Sledujte ma:
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Jeden komentár

  1. fredy píše:

    tiez som si hru preto nekupil a v najblizsej dobe ani neplanujem.. EA potrebuje dostat lekciu

Napíš komentár

Musíš byť prihlásený pre napísanie komentára.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Ako vypnúť AdBlock pre tieto stránky?

Ako vypnúť blokovač reklám na stránke?

  1. Klikni na ikonu AdBlock Plus v pravom hornom rohu prehliadača
  2. Klikni na "Povolené na tejto stránke" v nastaveniach AdBlock Plus
  3. Ikona musí ukazovať červené X - Zakázané na tejto stránke
  4. Znovu obnov celú stránku a hotovo!