Face2Face: Driveclub – šťastný príbeh so smutným koncom

1. Novembra zazvonil Driveclubu umieráčik, keď vyšiel zrejme posledný patch pre hru.

Ambiciózny projekt, ktorý bol pri zrode Playstation 4. Neviem, ako inak by sa dal nazvať Driveclub, ktorý sme mohli po prvýkrát zbadať vo Februári 2013, počas prvotného predstavenia Playstation 4 na evente v New Yorku.

Každopádne, od oznámenia po vydanie to bola strastiplná cesta. Hra mala byť launch titulom a jej bezplatná časť sa mala objaviť hneď v PS Plus free hrách. Lenže, nestalo sa a hra vyšla s 11 ročným odkladom v Októbri 2014. Asi jediná hra, ktorá si neprešla očividným downgradeom, ale práve naopak, upgradeom, keď hra pri launchi vyzerala oveľa lepšie ako z prvých trailerov. Lenže, túto skutočnosť zastreli 2 fakty. Dosraný net kód a problémy so servermi, takže hrať online preteky bolo prvé týždne prakticky nemožné a fakt, že hra okrem závodenia a time trials na 50 tratiach nič iné neponúkala.

Ono, spočiatku to vyzeralo tak, že Sony a Evolution pri hre dosrali všetko, čo sa dalo. Lenže, tu sa začína tá šťastnejšia časť a dôvod, prečo si fanúšikovia aj po počiatočnom nezdare našli cestu k hre a jej predaje sa prehupli cez 2 milióny. Vývojári a ich prístup ku komunite bol neskutočný. K problému s net kódom sa postavili chlapsky, priznali si problém a každý nový patch na opravu patrične komentovali a nestrkali hlavu do piesku.

Boli si vedomí aj toho, že ich hra ani zďaleka neponúka toľko obsahu, ako by sa patrilo. Postupne tak pridali mnoho nových funkcii, módy a kopu nových áut a tratí. A nie len vrámci season passu, ale aj zadarmo. O takomto čase pred rokom predstavili a rovno aj vydali Driveclub Bikes, čo je veľké DLC, ktoré hru rozširuje o motorky.

Ak by som porovnával Driveclub keď som ho hral prvýkrát a teraz, po poslednom update, vyzerá to ako úplne iná hra. Množstvo áut, parádne vyzerajúcich tratí a to som si ku hre nekúpil ani jedno DLC! S nimi by sa mi ponuka áut rozšírila o desiatky zaujímavých kúskov a motorky.

Zakaždým sme sa s Lukášom tešili na nové trate a nové zaujímavé prostredia a súťažili o to, kto zhotoví vďaka fotomódu zaujímavejšiu a krajšiu fotografiu. Nuž, vyzerá to tak, že novej lokality sa už nikdy nedočkáme.

DRIVECLUB™_20151224152916  DRIVECLUB™_20151224152205

Je to škoda, pretože samotná hra mala oveľa väčší potenciál. Či už s klubmi alebo aj značkou, ako takou. Vývojári sa vyjadrili, že ich engine zvládal akékoľvek závodenie, dokonca aj rally. Bolo by tak zaujímavé mať pod strechou „Driveclub“ mať klasické závodenie na okruhoch so športiakmi a aj zablatené rally. Osobne si myslím, že ich engine by zablatené lesné trate náramne pristali. A kto vie, možno keby dostali v Evolution Studios dostali viac času, mohli by vytvoriť v ich engine aj konkurenta k Forze Horizon. Nuž, to sa už asi nikdy nestane.

Ukážková práca a starosť o komunitu má smutný koniec v podobe zatvorenia štúdia. Prečo presne, sa už ani nikdy nedozvieme, a patch ktorý vyšiel 1. Novembra a rozšíril hru o 15 nových tratí vyšiel prakticky zo záhrobia, nakoľko v dobe jeho vydania Evolution Studios už bolo dlhé mesiace zatvorené. Kto si prečítal patchnotes, mohol si všimnúť aj ďakovnú reč od tvorcov hry. Nuž, je to smutný koniec. Každopádne, kiež by sa našlo viacej takých štúdii, ktoré sa tak príkladne starali o svoju hru, až do posledného dychu. A za všetky tie hodiny strávené v hre, ktoré som sa náramne bavil, jedno úprimné Ďakujem.

Čítajte viac subjektívnych článkov v kategórii Face2Face.

Marek Jaroš

Marek Jaroš

Mám 19 rokov a na CentrumHer.eu to s Lukášom ťahám už viac ako 4 a pol roka. A ak práve nehrám, tak ma nájdete na MatFyze, kde študujem, alebo s mojou priaťelkou, Saši 🙂
Marek Jaroš
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíš komentár

Musíš byť prihlásený pre napísanie komentára.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Ako vypnúť AdBlock pre tieto stránky?

Ako vypnúť blokovač reklám na stránke?

  1. Klikni na ikonu AdBlock Plus v pravom hornom rohu prehliadača
  2. Klikni na "Povolené na tejto stránke" v nastaveniach AdBlock Plus
  3. Ikona musí ukazovať červené X - Zakázané na tejto stránke
  4. Znovu obnov celú stránku a hotovo!