Face2Face: Arogantní prekladatelia GTA V do češtiny

Alebo ako to vyzerá, keď niekomu zavoňajú peniaze.

Dneska nikto nechce robiť nič zadarmo. Ani ja nie…nechcem tu písať každý deň na tieto stránky zadarmo, keďže mi nikto neplatí, ani od nikoho nežiadam peniaze. Ale podstatný rozdiel v „robiť niečo zadarmo“ a „robiť niečo, pretože ma to baví“ asi nechápe mnoho ľudí.

Pred pár dňami som mal nepríjemnú skúsenosť s prekladateľským tímom GTA V, ktorí prekladajú hru do češtiny. Prekladajú Xbox360 verziu hry, z ktorej potom texty importujú do PC verzie, až vyjde. Pred pár mesiacmi sa spojili s internetovým obchodov XZone, ktorý sám seba na stránkach deklaruje, ako „sponzor“ prekladu. Predpokladám tak, že za preklad zaplatil prekladateľom nejakú tú sumičku, aj keď možno len symbolickú, respektíve % z predaja. Ak sa mýlim, potom WTF? Aký sponzor a koľko dáva?

Odkedy sa začala táto spolupráca a prekladateľský tím na svojich stránkach spustil donate – možnosť finančne prispieť na preklad – sa z nich stali nenásytné hyeny po peniazoch. Keď im na konto začali chodiť peniaze, zavoňali im, oficiálna facebook skupina sa zmenila na tržnicu, kde češtinári doslova „ponúkajú“ češtinu ako tovar. Z posledných 9 FB príspevkov je 6 o tom, aké veľmi náročné je prekladanie, ako veľmi musia sami seba obetovať a že potrebujú finančnú podporu a ako veľmi by ocenili keby im niekto prispel. Dokonca tam rozpisovali koľko čo by všetko stálo, keby za preklad pýtali sumu ako profesionálne štúdio a že preklad by stál 600 000 CZK a bla bla bla. Omáčky, len aby ukázali aké je to veľmi náročné a že peniaze by im tento proces zjednodušili „nemyslite si snad, ze alespon tak min. castku (jakou lide prispeji) si prekl. tym nezaslouzi ?“ a „nikdo v podstate nedostane ani 0.01 z te castky jako za oficial, proto vas hrace zadame o pomoc a proto jsem taky psal tento prispevek„.

Na toto všetko som napísal tento doslovný komentár: „Zdravím, som tiež niekto, kto robí niečo zadarmo a nežiadam o to peniaze. Sám som si vybral, že to budem robiť zadarmo a tak isto ste preklad v roku 2013 začali aj vy. Alebo už vtedy ste si mysleli, že z toho budete mať nejaký zisk? Robili ste to zadarmo bez pomyslenia na peniaze, pretože vás to baví, takže buď to dokončite bez nariekania, že vám nikto neprispeje a bez vymýšľania kadejakých ochrán a kódovania, aby sa k vašej češtine nedajbože niekto nedostal bez zaplatenia, alebo to proste zabaľte a vyserte sa na to, pretože na češtine tak, či tak nezbohatnete. Jasné, pár tisíc sa vám zíde ale robiť tu kvôli tomu taký bordel a furt sa len sťažovať, to je už moc. Začali ste to robiť vo svojom voľnom čase dobrovoľne a zdarma, dnes to vyzerá tak, že vašim cieľom je na tom zarobiť čo najviac.

Tento môj komentár bol zmazaný a ja som bol zablokovaný na ich facebookovej stránke. Hlavne že ten ich megapríspevok o tom aké je to všetko drahé zakončili vetou „Prosim o vyjadreni lidi, co si o tomhle mysli a jaky maji nazor.“ WTF?! Ako som sa dozvedel, nie som sám, komu zmazali príspevok, mažú takmer každý hate komentár, aj keď si nemyslím, že môj bol hate. Ani ma to extra netrhá, pretože Slováci a Češi sú nenažraní všeobecne. Len je trochu blbé, keď celý rok vidíme snaženie prekladateľov o kvalitný preklad a zrazu po kontrakte s XZone sa všetko zmení na lov po peniazoch.

Prekladateľom ale držím palce, nech sa import prekladu do PC verzie podarí aj napriek DRM ochrane (PC verzia bude mať ochranu, ktorá neustále overuje hru online). Je totiž úžasné, že sa tomu venovali viac ako rok a prekladali takú obrovskú masu textu. Prispieť na projekt môžete aj vy na ofiko stránke.

 

Sledujte ma:

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu od roku 2009, vášnivý hráč od roku ´99 a zanietený fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza, ktorý nepohrdne zberateľským predmetom
PODPOR MOJU TVORBU
Sledujte ma:
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Jeden komentár

  1. fredy píše:

    Nech sa radsej ludia ucia anglictinu 🙂

Napíš komentár

Musíš byť prihlásený pre napísanie komentára.

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Ako vypnúť AdBlock pre tieto stránky?

Ako vypnúť blokovač reklám na stránke?

  1. Klikni na ikonu AdBlock Plus v pravom hornom rohu prehliadača
  2. Klikni na "Povolené na tejto stránke" v nastaveniach AdBlock Plus
  3. Ikona musí ukazovať červené X - Zakázané na tejto stránke
  4. Znovu obnov celú stránku a hotovo!