Holandská vláda dala ultimátum štyrom hrám, musia zmazať loot boxy

Štyri z desiatich hier porušovali zákony. 

Holandská vládna agentúra pre hazardné hry vydala po mesiacoch výskumu správu o loot boxoch v hrách. Z desiatich titulov skúmaných podľa holandských zákonov, až štyri porušujú zákony hazardných hier a musia byť zmenené. Nie je však známe, aké tituly boli skúmané a ani to, ktoré z nich neprešli. Agentúra však upozornila vydavateľov týchto hier a stanovila im ultimátum na zmenu, alebo zmazanie lootboxov do 20.6.2018.

Dôvodom, prečo tieto hry porušili zákony je, že v loot boxoch sa skrývajú náhodné výhry. Tie potom môžu byť predané za reálne peniaze mimo hru. To znamená, že tieto náhodné výhry majú skutočnú peňažnú hodnotu. Prevádzkovanie takéhoto obchodu bez licencie o hazardných hrách je zakázané. Licencia na prevádzkovanie loot boxov sa navyše nedá získať, v holandskej legislatíve neexistuje článok, ktorý by povolil licencie na loot boxy a náhodné výhry.

Ostatných šesť titulov malo loot boxy s náhodnými výhrami, ktoré ale v skutočnom svete nemajú hodnotu, sú nepredajné. Avšak aj tu padol dodatok a komentár o tom, že niektoré hry môžu podporovať závislosť na loot boxoch a náhodných výhrach, hoci ide len o virtuálne veci. Túto závislosť môžu podporovať skôr efekty okolo získania loot boxu, než samotný obsah. Konkrétne efekty, zvuky alebo atraktívne animácie môžu u niektorých jedincov vyvolať závislosť avšak toto tvrdenie zatiaľ nie je podložené žiadnym výskumom.

Záver je, že ak itemy z loot boxov sú predajné za reálne peniaze, alebo prenosné mimo hru, ide o gambling (CS: GO). Ak itemy nie sú predajné za peniaze ani sa nedajú preniesť na iné účty, zákon nie je porušený (Overwatch).

Ak sa iniciatíve pripojí niekoľko ďalších štátov, pravdepodobne to znamená koniec Steam Marketu, kde sa predávajú všetky itemy z loot boxov známych hier. Práve na Steame je možné speňažiť výhry z náhodného dropu. Podľa analytickej skupiny Juniper Research do roku 2022 bude hodnota loot boxov v hrách viac ako 50 miliárd amerických dolárov, takže definitívne to je lákavý biznis.

Sledujte ma:

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu od roku 2010, vášnivý hráč od roku ´99 a zanietený fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza, ktorý nepohrdne zberateľským predmetom
Sledujte ma:
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíš komentár

Musíš byť prihlásený pre napísanie komentára.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Ako vypnúť AdBlock pre tieto stránky?

Ako vypnúť blokovač reklám na stránke?

  1. Klikni na ikonu AdBlock Plus v pravom hornom rohu prehliadača
  2. Klikni na "Povolené na tejto stránke" v nastaveniach AdBlock Plus
  3. Ikona musí ukazovať červené X - Zakázané na tejto stránke
  4. Znovu obnov celú stránku a hotovo!