Rozhovor s RileyNátor LP!

Dnes jsme si pro vás připravili exkluzivní rozhovor z jedním ze vycházejících letsplayerů na české scéně. Seznamte se s Rileym!

Ahoj Riley, mohl bys čtenářům o sobě něco povědět? Jak ses vlastně dostal k tvorbě let’s playu?

Zdravíčko, mé pravé jméno je Honza Klein a na YouTube vystupuji pod přezdívkou “Riley“ nebo “Rileynátor“. Pod tímto jménem na YouTube účinkuji necelé dva roky a neskutečně mě to baví. Nejdřív jsem se tomu moc nevěnoval, ale potom, co jsem objevil v současnosti už velmi slavné YouTubery (Agraelus, GoGo, PewDiePie) mě to hodně zabavilo a začal jsem pravidelně sledovat jejich videa. Při tomto sledování jsem získal touhu si to taky vyzkoušet. A tak jsem začal točit.

11059251_902136286517440_3480408706479453136_n

Máš nějaký vlastní vzor mezi Youtubery? Mnozí mají  za vzor Youtubera PewDiePie hlavně kvůli penězům, co táhne vpřed tebe?

Ano, mám. Dalo by se říct, že těch vzorů je více, ale nejvíce mě nejspíš motivoval Agraelus. Zhlédnul jsem skoro všechny jeho videa, pozoroval jsem, jak jeho kvalita stoupá a vždy jsem chtěl být jako on. Jeho videa jsou do teď naprosto fantastické a nejvíce mě zaujala jeho vulgarita. Pro někoho možná až přehnaná, pro mě prostě úžasná. Začal jsem ji taky využívat ve videích a zatím jsem skoro nepostřehnul, že by mi někdo nadával, že kopíruju. 😀 Co se týče peněz, tak o ty mi nikdy moc nešlo. Je pravda, že v současnosti si už něco málo skrze YouTube vydělávám, ale na tom nezáleží. Od té doby, co mám už svou základní fanouškovskou komunitu mě táhnou v před jedině oni. Nebýt tak dobré fanouškovské komunity, jakou mám teď, tak bych na tom YouTube už nejspíš nebyl.

Je pravda, že musíš do tvorby dát i něco ze sebe, aby si sledující zaujal. Co si myslíš, že můžeš sledujícím nabídnout a proč by tě měli sledovat?

To je podle mě jak u koho. Vezmu příklad třeba u Goldyho a Toma (kanál Tom’s Gaming Life) mají v podstatě skoro stejnou tvorbu, ale u obou mě ta tvorba strašně baví a neříkám, že kopírují jeden druhého..to je prostě blbost. Znám takové lidi, kteří začínají s Youtubem a mají opravdu originální, vtipná videa, dávají do toho všechno a někdy mě ta jejich tvorba zabaví více, než u některých z těch větších youtuberů. Potom tady jsou lidi, kteří vyloženě kopírujou, většinou to jsou nějací malí kidi, kteří na tom youtube to daleko nedotáhnou a na konec tady je ta nejvíc početnější skupina a to jsou lidé, kteří se podle někoho řídí, mají svůj vzor, podle kterého jedou. Dám zase příklad sebe a Agraela. Já jsem si vždycky přál být jako on, snažím se, aby mé videa byly tak kvalitní, jako jeho a zároveň, abych ho nekopíroval. Je to trochu obtížné, ale dá se to zvládnout. Každopádně, jestli by do toho měl dát člověk něco svojeho..určitě by to bylo jenom k dobru, ale dneska je to samozřejmě hodně obtížné. Jinak co se týká mě, tak já jsem originální v tom, co točím. Mám roztočené série, jako jsou Heroesy nebo Mount and Blade, což jsou hry, které z české a slovenské komunity skoro nikdo netočí a jelikož jsem velký fanoušek obou sérií, tak jsem si řekl, že to natočím až do konce a očividně mi to hodně vychází a jsem rád, že diváky baví i tyto starší hry.

Pro hodně lidí jsou hry jen zabitím volné chvíle, jak je vnímáš ty?

Já jsem hraní her nikdy nebral jako ztrátu volného času. Od té doby, co jsem dostal svou první hru mě to ani nenapadlo. Hry už hraju od mých čtyř let, kdy jsem poprvé usednul k PS1 a ke hře zvané Crash Bandicot, což je má největší srdcovka a mám na ní tisíce a tisíce hodin. Byl jsem ještě malé škvrně, tak jsem to s tím hraním tak nepřeháněl, jako třeba dneska, ale na těch pár hodinek denně to vystačilo. Dalo by se říct, že jsem se pomalu, ale jistě stával závislým na hrách a šlo to i poznat. O víkendech jsem vstával kolem 4 hodin ráno jen proto, abych si zahrál mého oblíbeného Crashe. Samozřejmě rodiče mě od toho drželi co nejvíc, protože jsem to někdy přeháněl a musel jsem to prostě trochu omezit. V 10 letech jsem dostal svůj první počítač a od té doby můžu říct, že jsem na 100% závislý na počítači. Od té doby pokaždé co přijdu ze školy, najím se a sednu ke kompu a pařím až do večera. Pro někoho hraní her znamená ztráta času, pro mě ovšem hodiny a hodiny zábavy, učení dějáku (Assassins creed :D), zlepšování mrštnosti (CS:GO:D), atd.. Dával jsem si s tím i vpohodě školu, ale od té doby, co mám YouTube tak spíše čas věnuji Youtubu, ale furt se soustředím i na školu.

Jaká hra tě v poslední době zaujala? Máš nějaké, které bys chtěl doporučit?

Tak v poslední době mě hodně zaujaly nové Heroesy, takže sedmý díl. Rozhodně doporučuju, dobrá hratelnost a úžasný příběh s dobrou grafikou. Co se týče jiných her, tak bych hodně chtěl doporučit všechny hry od společnosti Telltale games. Jejich hry jsou prostě boží. Ať už The Walking Dead nebo Game of Thrones. Dále rozhodně vynikající hra Mount and Blade: Warband nebo With Fire and Sword. Oba díly jsou luxusní. Sice bez příběhu, ale hratelnost a multiplayer opravdu vynikající v této hře. A jinak těším se neskutečně na nový Mount and Blade: Bannerlord, kde bude více možností, více herních prvků, vylepšená grafika od minulých dílů a bude to fakt mazec hra, stejně jako The Walking Dead: Season 3, která by taky měla vyjít někdy v roku 2016. No a potom jsou tady jenom ty závislárny, jako je Dota, CS:GO, atd…

Vracíš se i ke starým hrám, nebo máš raději úplné novinky? Pamatuješ si na svoji první hru?

Já bych strašně rád otestoval všechny nové hry, ale bohužel na to nemám počítač. Nerozjedu ani AC: Unity. Poslední hitovka, kterou jsem si opravdu užil (nepočítám Heroes 7) byla Far Cry 4. Opět stovky hodin odehraných, úžasná hra, stejně jako předchozí díl. Z tohoto důvodu nemám jinou možnost, než se vrátit k těm starším hrám. Jako upřímně, ani mě to moc neštve, protože většina starších her mě chytne víc, než ty nové. Mým snem je ovšem někdy vyzkoušet GTA 5 a Zaklínače 3. Má úplně první hra byla Crash Bandicot na již zmiňované PS1, ovšem na počítači to byla hra Gods: Lands of infinity, kterou bych rozhodně chtěl i někdy natočit a nemám problém si právě teď tak starou hru nainstalovat a hrát.

Jakou výbavu by si měl člověk pořídit, aby jeho videa byly kvalitní? Máš ve své výbavě něco speciálního?

Tak základem je nějaký ten PC, na kterým rozjedete při nejhorším Minecraft. Dále kvalitní mikrofon, aby vám šlo co nejlépe rozumnět. Abyste mohli vůbec něco natočit, tak potřebujete nahrávací program a stříhací program. Já na nahrávání používám Dxtory a na střih Sony Vegas. Oba programy mohu doporučit. Dále nějaké sluchátka, aby nebyla ve videích ozvěna z reproduktorů a nakonec jenom nějaké menší zkušenosti se střihem. 😀 Já nepoužívám nic speciálního, jedu tak, jako každý let’s player. Ale už by to chtělo menší upgrady do počítače. Takže asi tak.

Co bys nakonec poradil lidem, kteří uvažují o založení si vlastního herního kanálu? Na co by se měli ze začátku natáčení zaměřit?

Natáčet může v podstatě každý, kdo na to má vybavení a věk. Důležité je tedy spíše to vybavení (dobrý PC, nahrávací program, mikrofon, sluchátka…) Když už člověk má to, co by měl klasický let’s player mít, tak může začít natáčet. Nejlépe je začít s nějakou hrou, kterou nikdo skoro nenatáčí. Lidí to přiláká dost a při troše štěstí se jim to zalíbí, dají odběr a budou koukat na další díly. Dále potom je dobré začít s hrou, která nedávno vyšla. Nejlépší by bylo vydat první díl hned v ten den vydání. Lidi budou vděční a dají odběr. Někdy to vyjde, někdy ne. Většinou to je tak, že na začátečníky kouká opravdu minimum lidí, u každého videa tak 10 zhlédnutí a 2 lajky. Proto je někdy dobré se “přilepit“ na youtubera, který má těch odběrů více, popřípadě navázat kontakt a nějak spolu začít spolupracovat. Já měl to štěstí, že si mě všimnul Agraelus a ten mě ze své vůle sdílnul. Ani jsem ho o to nežádal. Je to prostě dobrý člověk a já měl masivní štěstí. Když už máte malou komunitu lidí, kteří vás pravidelně sledují, máte vyhráno a už se jenom zlepšujete.

Děkujeme Rileymu za rozhovor a přejeme mu hodně štěstí v jeho tvorbě!

Odkaz na Facebook: https://www.facebook.com/rileynator.LP

Odkaz na Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCOBhCcqVeACtAAq8x2_ErWg

Nathalie

Nathalie

Fanouškem her už od útlého věku. Mezi mé TOP hry patří: Doom 3, Dungeon Siege, Bioshock a Life is Strange. Pokud se momentálně nevěnuji hrám, tak sportuji. 😀 🙂
Nathalie
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

komentárov 5

 1. likovitch píše:

  Nezačínajte s Youtubermi aj tu prosím 🙁 Všade kam idem na akcie/pozerám po nete vidím Youtuberov. Youtuberi by mali zostať na Youtube a sociálych sieťach…

 2. Zalubil CZ píše:

  Servus everybody,já jsem ZalubilCZ a jsem jeden z Rileyho spolupracujících.Známe se už od jeho raných 150 odběratel 🙂 a tenhle komentář píšu proto,abych dosvědčil že Riley je opravdu skvělý youtuber který to na YT scéně vážně umí dobře roztočit. Z vlastní zkušenosti je to ten NEJlepší virtuální kamarád jakého jsem kdy poznal. Co se týče nás dvou: já jsem chtěl být taky youtuber jako on a my jsme si pomáhali v našich youtube kariérách navzájem(a nejen v tom) Já osobně začínám s mojí youtube kariérou až za rok,ale to už je jiná věc. Pokud mohu nějakého skvělého youtubera doporučit,tak je to právě on !(když nepočítám Agraela). Prosím vás! Kdo z vás ho ještě naznáte,tak se na něj rozhodně podívejte! Stojí to za to!

 3. Michal Brebis píše:

  riley a agraelus to jsou mí 2 vzorové kteří na mém kanále jménem DobyvatelCZ hodně působili , za půl rok jsem si vydobyl 73 odběratelů a to myslím že je krásné číslo ale hlavně můžu vděčit rileymu.

 4. browsi píše:

  som sa už potešil, že 2 noví ľudia, čo komentujú a ono iba robia free reklamu.. škoda 😀

Napíš komentár

Musíš byť prihlásený pre napísanie komentára.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
How to whitelist website on AdBlocker?

How to whitelist website on AdBlocker?

 1. 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
 2. 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
 3. 3 Refresh the page and start browsing the site