TOP 10 indie hier rok 2021 Centrumher

10 indie hier, ktoré sa oplatí v roku 2021 sledovať

31 januára, 2021 Marek Jaroš

Aj indie hry v roku 2021 ponúkajú nezabudnuteľné zážitky.

Všetci máme radi neopakovateľné zážitky. Vo videohernom priemysle sa takéto zážitky spájajú so skvelým príbehom, prekrásnou grafikou či prepracovanou hrateľnosťou. Toto všetko si však vyžaduje veľké úsilie obrovských vývojárskych tímov. A to stojí nemalé peniaze.

Občas sa však objavia tituly, za ktorými stoja jednotlivci či malé skupinky ľudí. Tieto tituly vynikajú svojim nápadom, štylizáciou či jedinečnosťou. No hlavne sú tieto tituly dôkazom, že neopakovateľné zážitky vedia priniesť aj indie hry.

Zostavil som teda zoznam 10 indie hier, na ktoré sa ja osobne v roku 2021 teším najviac. Vopred upozorňujem, že ide o subjektívny rebríček autora. Ak medzi nimi nenájdete hru, na ktorú sa tešíte vy, určite sa o ňu so mnou (a aj s ďalšími čitateľmi) podeľte dole pod článkom v komentári.

Road 96

Hru sme vám bližšie predstavili ešte v Decembri, kedy sa ukázala trailerom na The Game Awards. Ako už názov napovedá, hra sa odohráva v lete v roku 1996. Vy ste teenager, ktorý chce utiecť z krajiny, ktorá je na pokraji zrútenia.

Počas cestovania budete stretávať rôznych ľudí, ktorí vám môžu, ale aj nemusia pomôcť pri naplnení vášho cieľa. Vývojári sľubujú rôzne morálne dilemy a viac ako 1000 rôznych ciest, ako sa dostať k vytúženému cieľu – úteku z krajiny.

Hra má vyjsť na PC, iné platformy špecifikované zatiaľ neboli.

Kena: Bridge of Spirits

Kena: Bridge of Spirits očarila svet poprvykrát ešte v Júni 2020. Vývojári zo štúdia Ember Lab vtedy svetu hru ukázali vôbec po prvýkrát. A vyrazili im dych grafikou, ktorá v cut-scénach pripomína rozprávky od Pixaru.

Hoci hra na prvý pohľad vyzerá roztomilo, vývojári pripomínajú, že počas hrania tomu tak nebude vždy. Hra má ponúknuť zaujímavý fantasy príbeh či akčné a rýchle súboje.

Hra vyjde na PlayStation 5, PlayStation 4 a PC.

Twelve Minutes

Ešte počas E3 2019 sa nám ukázala zaujímavo vyzerajúci titul Twelve Minutes. Pôjde o top-down interaktívny thriller, ktorý chce zaujať nevšedným príbehom. Ten vás uväzní v 12 minútovej časovej slučke.

To, čo zo začiatku vyzeralo ako pohodový večer, sa razom zmení na nočnú moru. Do vášho bytu vtrhne polícia, vašu ženu obviní z vraždy a vás zmlátia na smrť. Vašou úlohou tak je každou iteráciou časovej slučky odhaliť niečo nové. Niečo, čo vám pomôže zistiť, čo sa skutočne stalo. Niečo, čo vám pomôže zastaviť prežívanie vašej nočnej mory stále a stále dookola.

Za dabingom hry navyše stoja mená ako James McAvoy, Daisy Ridley či Willem Dafoe. Hra vyjde na PC a Xbox.

Stray

Stray vás zaujme nie len svojim prekrásnym spracovaním, ale aj nápadom – v hre budeme hrať za mačku. Tá sa stratila v dystopickom meste plnom robotov. Podľa plagátov na uliciach to vyzerá, že ľudia vymreli a spoločnosť tvoria už len roboti.

Vašou úlohou bude dostať sa von z mesta. Počas vašej cesty budete interagovať s prostredím, čeliť nepredvídateľným hrozbám či riešiť záhady cyber mesta.

Stray by malo vyjsť v druhej polovici tohto roka na PlayStation 5 a PC.

Season

Aj Season sa svetu po prvýkrát ukázalo na minuloročnom The Game Awards. Pôjde o third-person adventúru, ktorá sa svojim spracovaním skôr prikláňa k walking simulátorom.

Budeme hrať za ženu, ktorá jazdí na bicykli a vôbec po prvýkrát objavuje svet okolo seba. Zároveň je to poslednýkrát, pretože aktuálne ročné obdobie je posledným pred skončením sveta.

Ostáva len dúfať, že vývoj hry nebude negatívne ovplyvnený aktuálnymi zmenami v štúdiu. Season opúšťa riaditeľ vývoja po tom, čo bol vyhodený z firmy pre sexizmus a agresiu. Hra by mala vyjsť na PC a PlayStation 5.

Little Devil Inside

Znie to neuveriteľne, no Little Devil Inside malo úspešnú Kickstarter kampaň ešte v Máji 2015. Odvtedy hra poriadne narástla vo veľkosti a aj dátum vydania sa odkladal. Aktuálne je vydanie naplánované na tento rok.

V hre budete pracovať ako bádateľ pre univerzitného profesora. Ten vás pošle do sveta, aby ste preňho preskúmali rôzne monštrá a nadprirodzené javy. Vaša expedícia sa bude odohrávať vo svete, ktorý je silno inšpirovaný Anglickom v 19. storočí.

Hra by mala vyjsť ako časová exkluzivita pre PlayStation 4 a 5, neskôr by mala prísť aj na PC, Xbox a Nintendo Switch.

The Ascent

Hra je debutovým titulom nového švédskeho štúdia Neon Giant. The Ascent je top-down akčné RPG odohrávajúce sa v cyberpunk svete. Hoci hra mala vyjsť ešte ako Xbox Series S|X exkluzivita, hra je aktuálne naplánovaná na jar tohto roka.

Ide o Xbox exkluzivitu, takže si ju budete môcť zahrať na PC, Xbox One a Xbox Series S|X. Skvelou správou je, že hra bude od prvého dňa súčasťou Xbox Game Passu.

Maquette

Maquette je hra s tak zaujímavým nápadom, že sa dá len ťažko opísať. V podstate ide o to, že pred sebou máte zmenšenú maketu sveta, v ktorom sa nachádzate. No a niektoré hádanky viete vyriešiť tým, že ich riešite v reálnom svete, zatiaľ čo iné hádanky riešite za použitia zmenšenej verzie sveta.

Pre lepšie pochopenie celého princípu hry si pozrite priložený trailer. Znie to neuveriteľne, no hra sa po prvýkrát objavila ešte na GDC v roku 2011!

Hra by mala prísť na Playstation 4, Playstation 5 a PC.

Nuts

Hru Nuts sme vám bližšie predstavili už pred pár dňami. Už na prvý pohľad zaujme svojim vizuálnym stvárnením, no ponúka aj zaujímavý nápad.

V Nuts však budete sledovať veveričky. Ich správanie sa v lese Melmoth je čudné a tak je len na vás, aby ste zistili čo chystajú. K dispozícii vám bude sledovací karavan, GPS, kamera či foťák a budete môcť chystať rôzne fotopasce v prostredí.

Hra vychádza na PC, Apple Arcade a Nintendo Switch už 4. Februára.

Tchia

Rovnako ako Road 96, aj Tchia sa nám ukázala počas The Game Awards. Jej vývojári, ktorí sídlia v Novej Kaledónii, sa silno inšpirovali kultúrou tohto súostrovia. Tú by sme mali spoznať vďaka príbehu tejto hry.

Už na prvý pohľad Tchia zaujme svojim silno štylizovaným vizuálom. Zaujímavo znie aj herná mechanika, vďaka ktorej sa budeme môcť prevteľovať do objektov či zvierat, ktoré na ostrovoch žijú. Tak budeme zrejme riešiť rôzne hádanky.

Hra by mala vyjsť na PC a Google Stadia.

Indie hry roka 2021

Samozrejme, rok 2021 ponúka obrovské množstvo kvalitných indie hier. Spomenúť by sme mohli zaujímavo vyzerajúcu hru Unpacking či relaxačný titul Kinder World, kde sa budete starať o procedurálne generované rastlinky.

Ostáva už len veriť, že všetky hry naplnia svoj potenciál. Každopádne, stále platí výzva zo začiatku článku. Ak poznáte nejakú kvalitnú indie hru, ktorú sa v roku 2021 oplatí sledovať, podeľte sa s nami o ňu v komentári 🙂

Marek Jaroš