Google

37 amerických štátov zažalovalo Google pre monopol

13 júla, 2021 Lukáš Kanik

Týka sa to zariadení Android.

Utah, New York, Severná Karolína a ďalších 34 amerických štátov podalo žalobu na americkú spoločnosť Google. V žalobe uvádzajú, že Google na zariadeniach Android obmedzuje konkurenciu.

Google podľa žaloby uzavrel ekosystém Android tak, aby obmedzil pôsobenie kľúčových vývojárov aplikácií, Samsungu a ďalších konkurentov softvérového vývoja. Právnici tvrdia, že obchod Google Play nie je fér a Google využíva nadradenú pozíciu na trhu.

Tiež im vadí 30% podiel, ktorý si Google berie z každej platby. Aplikácie tretích strán na Androide musia tiež využívať platobnú službu Google Play Protect. Tých bodov v žalobe je strašne veľa a zdá sa, akoby ani nevedeli, ako funguje iOS.

Pre Google je táto žaloba nepochopiteľná

Spoločnosť sa k žalobe stihla vyjadriť na svojich stránkach. Uvádza, že Android je jedným z najviac otvorených operačných systémov na trhu, v ktorom si užívatelia môžu voľne prispôsobiť svoje zariadenie. Ak aplikácia nie je na Google Play, môžu si ju do Androidu stiahnuť kdekoľvek inde, aj priamo. Na iOS napríklad niečo také nie je možné.

Prečítaj si aj:
Vojna pokračuje, Apple zakáže Unreal Engine na všetkých platformách iOS

Google tiež hovorí, že mnoho Android zariadení má pri výrobe nainštalovaných viac obchodov, ako len Google Play. Napríklad Galaxy Store nájdete nainštalovaný na každom Samsungu. Ďalšie obchody si užívateľ môže stiahnuť dodatočne kedy chce.

Google spomína, že v roku 2020 pomohol systémom Android vytvoriť 2 milióny pracovných miest v Amerike a vývojári získali viac ako 80 miliárd dolárov.

Tiež vysvetľuje, že jeho podiel na ziskoch v skutočnosti nie je 30%, ale v mnohých prípadoch menej. V skutočnosti, 97% vývojárov na Play Store v aplikáciách nepredáva obsah a teda Google nemá podiel.

Len 3% vývojárov na Play Store predáva obsah. Z prvého milióna dolárov zárobkov je podiel Googlu len 15%, čo sa týka 99% vývojárov, ktorí v aplikácii predávajú obsah. Podiel 30% si Google zoberie až po prekročení ziskov nad 1 milión dolárov.
Google Play Store Cut
Google teda poznamenalo, že vývojári majú na Play Store lepšie podmienky ako u konkurencie a Android je otvoreným systémom, kde si užívatelia môžu inštalovať aplikácie podľa potreby. Podľa spoločnosti je žaloba len objednávkou veľkých spoločností, ktoré chcú v Play Store väčší podiel.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.