Ako vycistit PS5 - rozobratie konzoly PlayStation 5

Ako rozobrať PS5 a vyčistiť ho? Sony ukázalo, ako vyzerá vnútri

7 októbra, 2020 Lukáš Kanik

Návod na to, ako rozobrať PlayStation 5.

Ako vyčistiť chladič v PS5? Ako vložiť nový disk do PS5? Ako vymeniť kryt PlayStation 5? Tieto otázky budú mnohých z vás trápiť po vydaní konzoly v Novembri 2020. Sony dnes konečne odhalilo, čo sa skrýva za futuristickými krytmi konzoly a ukázalo vnútornosti novej generácie konzoly.

Prečítajte si aj: Dátum a cena vydania PlayStation 5: 19. November, 499€

PS5 stojí na podstavci, ktorý slúži aj pre horizontálnu, aj vertikálnu polohu. Tento podstavec v sebe skrýva aj komoru, do ktorej prípadne môžete vložiť skrutku. Tá totiž slúži len na upevnenie konzoly na stojato.

Ako vymeniť bočné kryty PS5?

PlayStation 5 má po bokoch dva kryty, ktoré užívateľ môže dať dolu. Kryty sa dajú zložiť jednoducho nadvihnutím jedného rohu a vysunutím krytov. Rovnakým spôsobom sa dajú zložiť oba kryty, bez nutnosti skrutkovania.

Tieto kryty sa pravdepodobne budú dať vymeniť za iné, s motívom hier. Momentálne poznáme len konzolu s bielej farbe, takže kryty sú biele.

Ako vložiť nový SSD disk do PlayStation 5?

Hneď pod krytom sa nachádza priehradka pre SSD disky formátu M.2. Disk je chránený bielym plechom a jednou skrutkou. Po zložení plechu je možné do tohto slotu vložiť SSD M2 disk typu NVMe. Ktoré disky budú podporované, SONY ešte upresní. Pôjde ale o disky, ktoré majú rýchlosť aspoň 5,5 GB/s.

ako vlozit disk do PS5 NVME SSD

Ako vyčistiť chladič v PS5?

Prístup k chladeniu máte už po zložení bočných krytov. Ventilátor konzoly PlayStation 5 je rovnako chránený plechom a štvoricou skrutiek.

Skrutky stačí odmontovať a celý chladič môžete vytiahnuť zo šasi PS5. Chladič je veľký 120mm v priemere a 45mm v hrúbke. Jeho dizajn je originálny a vymeniť ho môžete len náhradným dielom. Prístup ku konektoru chladiča je však už chránený nálepkou, po krotej odstránení prídete o záruku. K chladiču je však dostatočne dobrý prístup, aby sa dala konzola povysávať.

ako vycistit chladic PS5

Ako vyzerá PlayStation 5 vnútri? 

Video od SONY nám odhalilo aj všetky vnútorné komponenty. Po ostránení chladiča je možní zložiť plastový kryt, pod ktorým sa skrýva odhlučnená blu-ray mechanika. Pod plechovým izolačným štítom sa potom hneď nachádza základná doska PS5, jej spodná strana. Na tejto strane sa nachádza 16GB pamätí GDDR6.

Prečítajte si aj: Vieme, kde kúpiť PS5 priamo na vydanie

Na druhej strane dosky je procesor od AMD a 825GB SSD disk, osadený s controllerom priamo na základnej doske.

Procesor konzoly s obrovským pasívnym rebrovým chladičom spojený nie termopastou, ale tekutým kovom. Ten má lepšie tepelné vlastnosti, ako pasta.

Zdroj má kapacitu 350W a rovnako ako všetky komponenty, aj tento je jedinečný, vyrobený len pre PS5.

Sledujte ma: