Arma Reforger

Ako sa darí českej Arma Reforger na Steame a koľko ľudí ju hrá?

29 mája, 2022 Lukáš Kanik

Plus prehľad názorov hráčov.

Najväčšie české štúdio Bohemia Interactive pred takmer dvoma týždňami vydala hru Arma Reforger. Ide o prvú hru na novom engine Enfusion, ktorý bude poháňať aj hlavný titul, Arma 4. Ten je momentálne naplno vo vývoji. Hráči tak majú možnosť si vyskúšať nie len nový engine, ale aj sadu nástrojov, vďaka ktorým môžu vytvárať nové módy, herné režimy a scenáre.

Arma Reforger však vyšla okrem PC aj na Xbox konzoly a Bohemia tak otvára svet Army aj konzolovým hráčom. Ako sa ale hre darí na hlavnej platforme PC? Pozreli sme sa, aký úspešný bol jej launch.

Arma Regorger vyšla 17.5.2022.V prvý deň zaznamenala peak hráčov naraz viac ako 12-tisíc. Takmer dva týždne od vydania sa peak hráčov pohybuje len na úrovni 1900. Hru na Steame tak aktívne hráva len 15% hráčov čo na vydanie. Počet hráčov na Xboxe nie je známy.

Arma Reforger Steamdb

Pre porovnanie s hlavným titulom Arma 3 z roku 2013 – ten mal peak aktívnych hráčov naraz až 56-tisíc a dnes ju aktívne hráva viac ako 22-tisíc, teda takmer 40%.

Novinka má na Steame hodnotenie 60%. Vybrali sme niekoľko recenzií, ktoré ohodnotili túto verziu v predbežnom prístupe:

  • V podstatě to není nic jiného než placený test nového enginu (a developerský přístup k němu), který bude použit pro Armu 4. Zakoupeno jako vyjádření podpory pro vývojáře. Věřím, že to nebude trvat dlouho a modeři dodají dostatek obsahu, který zabaví na spousty večerů. Tuto „recenzi“ píšu, abych vyrovnal misky vah. Spousta lidí totiž očekává od tohoto titulu něco, co není, a dává tak negativní hodnocení.
  • Za současného stavu určitě nedoporučuji. Hra jako taková je super, ale chce ještě hooodně hotfixů a hlavně odstranit problémy s připojením na servery a kickování z nich z neznámých příčin. Osobně jsem si hru (kromě výcvikové mise) ani nezahrál…
  • Zatim se hra nedá hrat , neustále padá , nenačitají se servery , maximalni doba co vydrzite na mape bez padu hry je cca pul hodina , doporučuju jeste chvilku vydržet než to daji dohromady.
  • Fanouškům Army 3 a starších doporučuji, ostatním hráčům, kteří neměli na Armu 3 nervy, taky doporučuji. Ale především doporučuji alespoň 3x dokola si přečíst nápis pod titulkem . „HRA S PŘEDBĚŽNÝM PŘÍSTUPEM“, což znamená, že to není hotový produkt, bude padat a bude mít bugy. Holt se s tím smiřte, že jste neplacení beta testeři nebo si počkejte na finální produkt. Fňukat tady v recenzích ničemu nepomůže, raději dávejte kvalitní feedback vývojářům, kteří na enginu udělali opravdu úžasné množství práce a díky smysluplné zpětné vazbě mohou engine i hru dále vylepšovat. Za mě 4 hvězdy z 5.
  • Dosavadní předběžný přístup, a zapojení se do vývoje. Tak bych popsal vstupenku do „Arma Reforger“ malý dosavadní obsah však se postupem času určitě změní, je jen malý nedostatek v krůčku který přináší Enfusion engine a budoucnost série Arma.
  • Multiplayer je v současné době takřka nehratelný a kupovat hru kvůli tréninku v novém enginu nemá cenu.

Arma Reforger má oficiálny trailer + screenshoty, hra je vonku

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.