Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

BenQ-ZOWIE-XL2546K-Recenzia

BenQ ZOWIE XL2546K - Recenzia herného monitoru

Výkonný herný monitor s pokročilými funkciami a 240Hz displejom.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Výkonný herný monitor s pokročilými funkciami a 240Hz displejom.

ZOWIE, eSportová divízia spoločnosti BenQ, už nejaký ten čas produkuje špičkové produkty pre profesionálne elektronické športy. Nástup najlepších monitorových technológií však vidíme už aj u bežných hráčov, ktorí si vychutnávajú plynulý pohyb monitorov s frekvenciou 144Hz a vyššie. Dnes si predstavíme jeden zo špičkových herných monitorov značky ZOWIE, ktorý však prekvapil nie len panelom, ale aj konštrukciou, či možnosťami prispôsobenia.

Ihneď po rozbalení ma zaujala mohutná konštrukcia monitora, ktorý váži niečo vyše 6 kg. Aj napriek tomu, že ZOWIE XL2546K má užší profil, ako jeho starší bratia od tohto výrobcu, až prekvapivo dobre drží na stole a dá sa prispôsobovať. Čo sa výškového nastavenia týka, od povrchu stola ho môžete nastaviť od 3,3cm do výšky až 18,8 cm. Pri nastavení výšky vám pomôže aj červená stupnica na zadnej strane monitora. A keď už som pri zadnej strane, nechýba tu 100x100mm štandard VESA pre zavesenie monitora na stenu, alebo rameno.

Veľmi solídna konštrukcia a možnosti prispôsobenia

Na podstavci rovnako nájdete uhlovú stupnicu otočenia (+45 až -45°) a prekvapí vás aj rozsah, v akom si môžete nastaviť náklon. Monitor zvládne náklon -5° až 23° a nechýba ani možnosť otočenia zobrazovacej plochy o 90° pre ľahší prístup k portom. Výrobca do balenia pridal aj clony, ktoré je možné bez nástrojov jednoducho namontovať po stranách monitora. Doma ich asi nevyužijete, ale eSportoví hráči si ich radi dávajú na turnajoch, aj pre elimináciu bočného svetla. Ak vám však do monitora z boku svieti slnko, tieto clony stoja za vyskúšanie.

Zastavím sa ešte pri dizajne, pretože ja osobne milujem kombináciu sýto červenej a čiernej. Preto oceňujem dizajnový výrez v podstavci a drobné červené prvky. Jednou nevýhodou tohto monitora je relatívne hrubý rámik a teda nie je úplne vhodný na zapojenie s ďalším kusom vedľa seba. Rámik má šírku až 13 mm, čo je oproti môjmu druhému AOC dvojnásobok.

Na zadnej strane monitora ZOWIE XL2546K nájdete 3 porty HDMI 2.0, jeden Display Port 1.2 a 3.5mm jack na slúchadlá. Samotný panel využíva technológiu TN a zobrazovacia uhlopriečka je 24,5 palca (54x30 cm). Monitor má FullHD rozlíšenie (1920x1080) a všetkých určite poteší vysoká frekvencia až 240Hz cez HDMI aj Display Port. Pre konzoly je dostupných 120Hz. Udávaná spotreba monitora je 40W, zdroj je zabudovaný priamo v monitore. Žiadna kocka na kábli.

Tona funkcií pre kvalitné hranie, najmä v multiplayeri

Dizajnéri monitor nabalili hromadou skvelých funkcií, ktoré ocenia najmä hráči kompetetívnych online hier. Asi najvýznamnejšou je DyAc⁺ (Dynamic Accuracy) ktorá zrýchľuje rozsvecovanie a zhasínanie jednotlivých pixelov. To znamená, že pixely za sebou nezanechávajú tiene a monitor sám od seba úplne eliminuje ghosting. Všimnete si to napríklad pri full-spray akcii v Counter-Strike: Global Offensive, či vo Valorante. Monitor navyše pri spracovaní obrazu nevytvára ďalší input lag, ide naozaj len o zmenu spôsobu svietenia jednotlivých pixelov. Funkcia teda funguje aj na konzolách v hrách nad 100 fps, moc ich zatiaľ nie je.

Skvelou funkciou je aj Black eQualizer, ktorá automaticky rozjasňuje tmavé miesta na obraze – bez toho, aby prepálila svetlé miesta. Pri mierení do temných uličiek tak viete ľahšie detegovať hráča. Funkcia Color Vibrance zase ponúka režimy rozjasnenia farieb, Low Blue Light obmedzuje modré svetlo pri práci a Flicker-free redukuje blikanie monitora. Všetko sú to funkcie, ktoré si môžete podľa potreby zapnúť a vypnúť a zlepšia pohodu pri hraní.

Aj preto som však mal drobný problém s nastavením monitora, keď prišiel na testovanie. Bol výrazne rozladený a extrémne prepaľoval červenú farbu. Pri resete na továrenské nastavenia sa mi podarilo farby doladiť, aj keď stále som nebol úplne spokojný. Nevýhodou TN panelov je to, že pri pohľade na monitor z rôznej výšky uvidíte rôzne farby, pozorovacie uhly z bokov sú naopak fajn.

Nedôveryhodné podanie farieb a nevýhody TN displeja

S nastavením monitora vám pomôže externý tlačidlový panel s kolieskom, takzvaný S-Switch. Vďaka nemu sa viete relatívne rýchlo preklikať rôznymi funkciami monitora a nemusíte tak siahať po tlačidlách na zadnej strane monitora. V praxi si tak monitor nastavíte presne zo vzdialenosti, z akej sa naň budete pozerať. Nevýhodou je, že tento gadget je pripájaný len káblom a nie bezdrôtovo.

Funkcie monitoru môžete upravovať aj priamo v počítači cez aplikáciu XL Setting to Share. Aplikácia vám dovolí exportovať nastavenia monitora a poslať ich kolegom, priateľom, či fanúšikom na streame. Majitelia monitorov ZOWIE si tak môžu svoje zariadenia nastaviť rovnako.

S monitorom Benq ZOWIE XL2546K som nadmieru spokojný. Dizajnéri oproti starším modelom vylepšili nie len podstavec, ale aj výškové a uhlové nastavenie, montáž clony je teraz jednoduchšia, monitor podporuje skvelé funkcie ako DyAc+, XL Setting to Share aj Black eQualizer. Plusom je samozrejme 240Hz a príjemný dizajn, mínusom zase chýbajúce HDR zobrazenie, pri cenovej kategórii 500 eur by sa už dalo očakávať.

Osobne by som ešte privítal tenší rámik, alebo bezdrôtové spracovanie ovládača S-Switch. Monitor tiež podporuje AMD FreeSync, čo ale v podstate nepotrebujete, všetko kompenzuje 240Hz a funkcia DyAc+. Monitor je špecificky určený pre hráčov, ktorí sa vyžívajú v rýchlych kompetetívnych hrách ako CSGO, Valorant, COD aj PUBG. ZOWIE XL2546K prakticky totálne eliminuje ghosting a rozmazanie obrazu, čo privítajú práve hráči súťaživých strieľačiek. Naopak, neodporúčal by som ho ľuďom, ktorí si dajú záležať na podaní farieb, dizajnérom a grafikom.

Benq ZOWIE

Dizajn

★★★★★

Funkcie

★★★★★

Kvalita zobrazenia

★★★★★

Verdikt

ZOWIE XL2546K je pravá vlajková loď značky ZOWIE a profi hráčom ponúkne nekompromisne rýchly obraz.

4.7

★★★★★

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený