Borderlands – Recenzia

11 novembra, 2009 Lukáš Kanik

Americká firma Gearbox Software, ktorá má nasvedomí slávne Brother In Arms, teraz prináša Nový štýl RPS – Role Playing Shooter. Všetko, čo ste mali radi v Diablo a Falloute sa stretáva v hernej pecke jesene s názvom Borderlands.

Borderlands je…

Borderlands je kooperatívna postapokalyptická stieľačka s pohľadu prvej osoby s prvkami RPG. Hra sa odohráva na planéte Pandora, planéte odpadlíkov, vrahov, zlodejov a násilníkov, kde je prioritou prežiť. Cieľom hry je plniť rôzne druhy misií, ktorými sa postupne dostanete k tajnému miestu na planéte zvanom Vault. Hra sa týka 4 hrdinov, 4 tried za ktoré môžete hrať. Výberom z nich si na začiatku hry naložíte na tanier systém boja, zbraní a špeciálnych schopností.

Každá zo štyroch postáv má jedinečné vlastnosti, využiteľné v boji a tak s nimi na Vás čaká úplne rozdielna zábava. Berserker dokáže bojovať štýlom „rozmlátim ti držku“ – čiže preferuje boj z blízka, zatiaľ čo Soldier rozmiestni útočnú vežu a vytiahne ten najvyšší kaliber. Ďalej pokým Hunter svojimi sniperovskými schopnosťami kryje zo zálohy, Siréna svojimi magickými schopnosťami oblafne nepriateľov. Rozhodnutie je len na Vás, a môžete si vytvoriť aj všetky postavy, za ktoré budete hrať. Na začiatku hry Vás autobusár vysadí v podivnej krajinke a základmi hry prevedie milý robotík Claptrop.

 

…kooperatívna…

Od začiatku hry si robíte misie podľa svojho gusta. Niektoré sú ľahšie, iné ťažšie, postupom hry si vylepšujete level a skúsenosti. Dostávate špeciálne body, za ktoré si môžete vylepšiť výdrž, zbrane alebo špeciálnu schopnosť. Level sa zvyšuje bojom. Ak náhodou prestanete zvládať situáciu a bude nich na Vás veľa, stačí pozvať kamaráta a hrať v CO-OP! Vďaka tomu sa môžu k Vám pripojiť až 3 hráči, a pomôcť s misiou alebo vyhladiť nepriateľov. Alebo naopak, Vy sa môžete pripojiť na akýkoľvek server, kde prebiehajú misie a pomôcť zase im. Všetko čo máte v single hre máte aj v multiplayeri, takže to čo si v kampani nakúpite budete mať v sieti a to čo v sieti miniete, v single mať nebudete. Predsa len v skupine sa hrá lepšie a môžete rýchlejšie získavať body.

…postapokalyptická…

Krajina Pandory je veľmi rozmanitá. Prevažná časť sa odohráva na skalách a púštiach, ale dostanete sa aj do zasnežených hôr, tajných jaskýň alebo do vojenských komplexov. Pohybovať sa môžete peši, ale vzhľadom na rozľahlosť niektorých oblastí bude asi pohodlnejšie cestovať autom. Pod pojmom „auto“ si predstavte terénnu buginu, s otočnou nápravou a s raketometom pripevneným na streche. Alebo ho môžete vymeniť za niečo väčšie, možno tank. Vozidlá si generujete podľa seba. Cestovanie medzi oblasťami je vyriešené teleportmi, a tiež aj v prípade straty životov sa teleportujete k najbližšiemu save pointu.

 

…strieľačka…

Krajine pristane názov Pandora, pretože je nehostinná, plná krvilačných príšer a banditov. A tých tam nie je málo. Spoločnosť vám bude robiť rasa Skagov – niečo ako pes na spôsob Pandory, vtáci, alebo skôr lietajúce dinosaury, a v neposlednom rade aj obrovské prerastené monštrá. Takisto na Pandore majú svoje úkryty aj ozbrojení baditi, ktorí sa zdržujú v skupinkách. Aj medzi nimi sa nachádzajú silnejší nepriatelia, ktorý sú niekedy väčší ako samotný hrdina Berserk. Postupom hry a zvyšovaním levelu to už začína byť náročné, ale vhodnou voľbou zbraní a vybavenia to zvládnete.

 

Ani samotní autori hry sami nevedia, koľko je v hre vlastne zbraní. Minimálne číslo je 500 000 ale počet sa môže vyšplhať až na 3 milióny!!! Neuveriteľné? Zbrane sú totiž generované automaticky, existuje mnoho dielov, vylepšení ktorých kombináciou vznikajú obrovské čísla. Sú generované v skrinkách, ktoré sa efektne otvoria a vy sa môžete vyzbrojiť. Nachádzajú sa tu kúsky od sniperiek, cez samopaly, SMG, omračujúce pištole až po raketomety. Rozdiely medzi účinnosťou týchto zbraní bývajú často malé, ale je tu veľa druhov, ktoré sa hodia na rozdielnych protivníkov. S takou zápalnou brokovnicou hravo zvládnete Skagov.

 

Samozrejme, vybavenie nájdete po mŕtvych, alebo aj v kopách smetia, či v skrinkách. Kupovať sa dá v obchodoch, či skôr automatoch na zbrane a medicínu. Tu môžete speňažiť všetky nepotrebné zbrane alebo štíty. V automate na medicínu si môžete za získané alebo nájdené peniaze zakúpiť lekárničky a štíty, ktoré čiastočne ochránia, no vybíjajú sa a na pár sekúnd sa treba ukryť, kým sa dobijú. Niektoré zbrane je možné použiť až v určitom leveli, preto dobre zvážte ktoré predáte. Niekedy sa stane, že natrafíte na zbraň, ktorá silou aj dvojnásobne prevyšuje zbrane v danom leveli. Inventár nieje príliž veľký a tak nečakajte, že budete brať so sebou všetko. Zamerajte sa na kúsky, ktorými aj niečo odstrelíte poprípade kúsky, ktoré sa pekne dajú speňažiť. Postupným upgradom postavy získate aj väčší inventár. Počas hry si ho môžete otvoriť a zmeniť si zbraň, štít alebo dať lekárničku v reálnom čase.

…z pohľadu prvej osoby

Pohľad prvej osoby veľmi chválim. Gearbox software prinieslo nový štýl – RPS, niečo ako Diablo v koži Falloutu. V hre z tohto pohľadu si užijete viac akcie a viac bojov, musíte viac a rýchlejšie reagovať, aby ste videli aj za seba. Grafika hry je „celshadová“ čiže ručne kreslená. Videl som akým štýlom sa hry robila, všetko je kreslené a prevedené do modernej 3D grafiky a modelov. Niekedy vadí pomalé načítavanie textúr. Krajina je presne ako má byť a celá hra má správnu atmosféru. Trocha mi tam chýba hudba, pretože počas cestovania je tam dosť ticho, ale to patrí k atmosfére. Počas bojov je už niečo počuť. Borderlands spojila príjemné s užitočným. Celshadová grafika, RPG systém a Co-Op počas kampane je skvelým spestrením obyčajnej strieľačky. Milióny zbraní a kopa nepriateľov a vozidiel celú hru ťahá do inej dimenzie. Misie si beriete podľa seba, takže nič nie je lineárne. Herná pecka tejto jesene.

Recenzovaná verzia: PC

[review pros=“Grafika, RPG systém, zbrane, coop, prehľadný inventár“ cons=“ ticho, pomalé načítavanie textúr “ score=85]

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.