Byť ‘muted’ vo videohre neporušuje vaše ľudské práva

Jagex Runescape muted

Ďalší zaujímavý prípad z amerického súdu, ktorý sa týka videohry Runescape.

Existuje viacero typov ľudí. Na svete napríklad nájdeme tých, ktorí si vedia proznať chybu a niesť za ňu zodpovednosť. No na druhej strane, sú tu aj ľudia, ktorí toto nevedia a ešte sa cítia ukrivdení. Medzi takých patrí aj streamer Amro Elansari.

Ten sa chcel súdiť s firmou Jagex, ktorá stojí za hrou Runescape. A to všetko len preto, lebo bol v hre umlčaný, respektíve dostal ‘muted’ od vývojárov. Samozrejme, Amro, ktorý v hre nahral viac ako 2000 hodín, pre takéto niečo nemal pochopenie. Preto podal žiadosť o zrušenie tohto rozhodnutia. Avšak, vývojári mu túto žiadosť zamietli. A tak Amro pritvrdil.

Na firmu Jagex podal súdnu žalobu. Čítate dobre. Vraj ho vývojári z Jagexu týmto rozhodnutím “diskriminujú, a porušujú jeho ľudské práva a slobodu prejavu”. Asi nikoho neprekvapí, že okresný sudca Mark A. Kearney v Júli minulého roka jeho žiadosť zamietol. Podľa Kearneyho, “tieto obvinenia nemôžu vychádzať z ústavy, pretože 1. dodatok americkej ústavy a z neho plynúca sloboda prejavu zaručuje slobodu slova v prípade štátnych inštitúcií, nie pri súkromných firmách”. Inými slovami, ak hráč v online hre, ktorú prevádzkuje súkromná firma (v tomto prípade Jagex), poruší pravidlá, firma mu môže komunikáciu s ostatnými hráčmi zakázať.

Samozrejme, Amro sa nevzdal a voči rozsudku sa odvolal. Tu tvrdil, že bol diskriminovaný. A to preto, lebo on bol “zamutovaný” a ostatní hráči nie. Odvolával sa pri tom na Hlavu II zo zákona o občianských právach z roku 1964. A neuveríte, aj odvolací súd jeho žalobu zamietol. Totižto, Hlava II hovorí o diskriminácií na základe rasy, farby pleti, náboženstva či národndnej príslušnosti. A keďže Amro ma stále prístup do hry Runescape, súd rozhodol, že o žiadnu diskimináciu nejde.

V podstate z toho vyplýva to, čo by už rozumný človek pochopil hneď na začiatku. Ak v nejakej hre súhlasíte s podmienkami používania a tie následne porušíte, budete za to niesť zodpovednosť. A ak náhodou budete umlčaný podobne ako Amro, vývojári hry neporušujú nijaké vaše ľudské či ústavné práva.

O konaní Amra Elansariho asi najviac vypovedá skutočnosť, že za posledný rok a pol podal na súd 10 žalôb. Dokonca v Novembri 2019 mu súd zamietol skupinovú žalobu na Tinder, v ktorej tvrdil, že bol spoločnosťou oklamaný.

Skutoční Pinkertonovci chcú súdiť Rockstar kvôli Red Dead Redemption 2

Marek Jaroš

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

How to whitelist website on AdBlocker?

  • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
  • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
  • 3 Refresh the page and start browsing the site