Call of Duty: Black Ops 3 – Recenzia

11 novembra, 2015 Lukáš Kanik

Black Ops 3 príjemne prekvapil, ale neobišiel sa bez drobných nedostatkov. Zrecenzovali sme dvanásty diel série.

Ak ste sledovali moje novinky o Call of Duty, určite viete, že tento rok som sa rozhodol pre malý experiment. Od oznámenia hry som si nepozrel ani jedno jediné video z kampane Black Ops 3 a všetko, čo som z hry videl boli nejaké zábery z multiplayeru, ktorý som si pred pár mesiacmi aj zahral a trailer zo Zombie časti hry. V podstate som sa chcel zahrať na laika, ktorý o Black Ops 3 nemá ani potuchy a beží do obchodu si kúpiť niečo nové, o čom nemá ani páru.

A tak som aj dopadol. Príbehová kampaň Call of Duty Black Ops 3 je taký guláš, že som prvú polovicu hry nemal ani tušenia, vo co go a nejaké súvislé dianie mi začalo dávať zmysel až v tretej tretine. Black Ops séria od Treyarchu bola vždy trochu mystifikovaná a ťažšia na pochopenie, ako bežné teroristické diely od Infinity Ward. Toto bola ale celkom silná káva aj na mňa – laika.

Na druhej strane recenzujem Call of Duty pravidelne každý rok už od Modern Warfare 2 a Black Ops 3 sa hrá presne rovnako, ako všetky ostatné diely. Hordy nepriateľov, milión vystrelených nábojov, premakané akčné skripty, explózie a filmová jazda, proste to, že môže čakať každý fanúšik. Black Ops 3 ale o čosi ubral z plynu a namiesto filmového zážitku chce ponúknuť hlbší prepletený príbeh a mnoho noviniek v kampani. Možno experimentov.

Kampaň je dizajnovaná pre štyroch hráčov, každá mapa je otvorenejšia, než v minulosti a to sa odráža aj na náročnosti. Hra pravepodobne neregistrovala, že som hral bez coop partnerov a všetok chaos som musel zvládať sám, pričom sa z pohodovej strieľačky stal boj o život a frustrácia aj na menšej obtiažnosti. Black Ops 3 je ťažký, najmä ak ste sami a snažíte sa hrnúť dopredu, aby ste konečne dorazili 12-14 hodinový príbeh.

Call of Duty®_ Black Ops III_20151109193700 Call of Duty®_ Black Ops III_20151109195629 Call of Duty®_ Black Ops III_20151109205139

Tento krát sa kampaň COD odohráva v roku 2065, 40 rokov po udalostiach Black Ops 2. Svet ovládli technologické vychytávky a veľmoci vyvinuli účinné protiletecké obrany. Preto sa boj presunul späť na zem a hlavnú rolu hrajú nie len bojové roboty, ale augmentovaní vojaci. Po tom, čo vaša postava príde o všetky končatiny sa dostávate späť do boja s novými – robotickými náhradami. Čo ale v prípade, že sa umelá inteligencia vyvinie natoľko že ovládne ľudstvo? Čo ak sa umelá inteligencia bude šíriť ako počítačový vírus priamo medzi vojakmi s elektronickými implantátmi v mozgu? Vývojári si príbehom zobrali veľké sústo a ak ho nebudete ako hráč sledovať od začiatku do konca, ujde vám jeho zmysel. Nehovorím, že je zlý, práve naopak – záverom celej odysey som bol náramne prekvapený. Akurát to nie je už tak priamočiary film, ako býval v ostatných dieloch Call of Duty.

Kampaň po prvý krát v sérii môžete hrať nie len v kooperácii, ale hneď na začiatku máte odomknuté všetky misie. Všetko sa odohráva v akejsi základni, z ktorej si misie nie len spúšťate, ale môžete si tu modifikovať aj svoje vybavenie a dokonca aj postavu. Prvý krát môžete kampaň hrať v koži vami zvolenej postavy a prvý krát ju vidíte aj v pohľade z tretej osoby. Príjemnou novinkou je aj výber pohlavia a ja osobne som si bez rozmýšľania zvolil ženu. Nie len preto, že som chcel kampaň prvý krát odohrať v tele ženy, ale jej dabing mi prišiel o dosť kvalitnejší, než ten mužský. Na výber je potom niekoľko tvárí a oblečenia, ktoré uvidíte v príbehových ukážkach pekne tak, ako všetkých ostatných. Za toto palec hore, konečne som sa cítil ako dôležitá súčasť príbehu, dôležitá osoba, ktorej činy majú dopad a neprizerám sa len na rozhovory ostatných.

Call of Duty®_ Black Ops III_20151110194930

Príbehové animácie sú renderované priamo v engine, takže prechod do „ukážky“ je neprerušený žiadnym loadingom. Postavy sú znovu animované na tej najvyššej úrovni, ale na to sme už z dielne Activisionu zvyknutí. Call of Duty sa dodnes výpravou nevyrovnala žiadna FPS strieľačka, aj keď tento krát zvolili menej pestré zasadenie misií. Väčšinou sa tak budete pohybovať v zastavaných priestoroch, ktoré nemajú šancu ohúriť ako ľadový výstup na horu z Modern Warfare 2.

Kampaňou vás budú na každom kroku sprevádzať masívne explózie a deštrukcia, obrovské scriptované scény holywoodskej kvality, no myslím si že najväčšie náboje si hra vystrieľala prvú polovicu hry. Tú druhú vypĺňa nemenej prepracované okolie a práve zameranie na rozprávanie príbehu a to aj v neštandardných podmienkach. Dostanete sa tak napríklad do bojov v druhej svetovej. Spoločným menovateľom všetkých misií v kampani je ale chaos, často som mal problém udržať si správny rozhľad, relatívne široké priestory máp som musel zvládať bez coop partnerov a nepriateľov postupom hry len pribúdalo. Či už to boli vojaci s oblekmi, robotické jednotky alebo veľkí bojoví mechovia, ktorých v poslednej úrovni na mňa hra vysypala až nezmyselne veľa. Kampaň ma teda nebavila až tak, ako som si želal, je však lepšia než minulý rok a rozhodne lepšia, než nepodarený COD: Ghosts.

Call of Duty®_ Black Ops III_20151109210217 Call of Duty®_ Black Ops III_20151109210252 Call of Duty®_ Black Ops III_20151109214923

Postupom príbehu si svoju singleplayerovú postavu levelujete rovnako, ako multiplayerovú (ale nezávisle). Za nové levely získavate tokeny, za ktoré si môžete odomykať nové schopnosti a vybavenie. Vaše robotické ruky vám dovoľujú komunikovať s niektorou elektronikou a zosielať silné útoky. Napríklad roj nanobotov, ktorí ako včely doštípu nepriateľa, alebo preťaženie systému na diaľku, ktorým okamžite deaktivujete robota. Väčšinou útokov však nevyužijete a zvoliť pred misiou si môžete len jeden z troch stromov schopností. Ak sa teda vybavíte schopnosťami proti robotom a misia vás prekvapí len ľudskými bojovníkmi, máte smolu.

Našťastie sú v leveloch rozhádzané pojazdné zbrojnice, v ktorých si špecializáciu môžete zmeniť. A tiež aj uloženú výzbroj, ktorú ste si odomkli v centrále. Zbrane ponúkajú skutočne bohatý výber napokon len štandardných kúskov ako samopaly, brokovnice, sniperky a raketomety a na nejaké futuristické špeciály môžete zabudnúť. Výbavou prekvapil minulý rok Advanced Warfare, Black Ops 3 trochu sklamal – celú hru prejdete s dvomi zbraňami bez nutkania upgradu. Sklamaním je aj pohybová výbava obleku, dvojité skákanie je deaktivované a behanie po stene využijete asi dva krát za celú kampaň. Čo ale využijete je nový taktický mód, ktorý na displeji zobrazuje polohu a akciu nepriateľov. A tiež horúcu zónu, z ktorej by ste sa mali pratať, ak nechcete guľku do zátylku.

Call of Duty®_ Black Ops III_20151110173133  Call of Duty®_ Black Ops III_20151110190735  Call of Duty®_ Black Ops III_20151110192821
Call of Duty®_ Black Ops III_20151110204800 Call of Duty®_ Black Ops III_20151111153524
Call of Duty®_ Black Ops III_20151111153818  Call of Duty®_ Black Ops III_20151111163638  Call of Duty®_ Black Ops III_20151111164333

Singleplayer dopĺňa nový mód – Freerun. To je podobný parkour mód, aký nájdete v Mirror´s Edge a má otestovať vaše pohybové schopnosti cez prekážky. Niekoľko máp slúži predovšetkým ako tréning do multiplayeru, kde freerun využijete oveľa viac. Celkovo sa postava v Black Ops 3 ovláda luxusne ako v každej časti COD a počas streľby na hordy nepriateľov nebudete rušení žiadnym náročným úkonom.

Špeciálnou kapitolou a zároveň silnou pridanou hodnotou je Zombie mód. V single hraní alebo kooperácii pre štyroch hráčov môžete prejsť dve rozsiahle zombie kampane, ktoré preveria vaše kooperatívne schopnosti aj trpezlivosť. Zombie kampaň je náročná a bez spolupráce sa nedá prejsť. Na prvý pohľad ide o rovnaké spracovanie ako v Black Ops 2, samozrejme nechýbajú početné novinky. Príbeh kampaní je tento krát prepracovanejší a napríklad kampaň The Giant nadväzuje na udalosti zombie kampane Black Ops 2. Veľkou novinkou je napríklad automat na cukríky Gobblegum, z ktorého si môžete počas hrania vybrať jeden z pätnástich cukríkov, ktoré na chvíľu pozmenia vašu hru. Môžete si vytiahnuť dočasnú neviditeľnosť pre zombie, alebo naopak niektorý z negatívnych účinkov, ktorý vám sťaží hru. Stále hovorím, že zombie kampaň by kľudne mohla vyjsť ako samostatná hra. Ponúka zábavu na mnoho hodín.

Call of Duty®_ Black Ops III_20151111165254 Call of Duty®_ Black Ops III_20151107110630 

Multiplayer je už viacmenej klasický, možno ste si ho sami vyskúšali počas open beta testovania na všetkých troch platformách. K dispozícii je 11 herných módov, z ktorých nový je len Safeguard. V ňom je treba dopraviť robota na územie nepriateľov. Veľkou novinkou je Specialist systém, každý hráč si musí do zápasu vybrať jedného z deviatich bojovníkov s unikátnymi schopnosťami a bonusovými zbraňami. Okrem klasických zbraní môžete so špecialistami použiť napríklad luk, granátomet, nanobotov, minigun ale aj svetelné meče. Každý zo špecialistov je samostatne dabovaný a boj s každým je skutočne unikátny. Nechýbajú ani také štandardy ako scorestreaky a špeciálne bonusové útoky, drony, helikoptéry ani Pick10 systém, ktorý vám dovolí vybrať si len desať kúskov vybavenia na zbrane a na postavu.

Máp je na výber dvanásť a každá je stavaná na momentum pohybový systém. Ten bol predstavený už minulý rok a zahŕňa pohyb bez zastavenia s jetpackom, behom po stenách, dvojitým skokom a rýchlymi reakciami postavy. Multiplayer sa aj preto hrá luxusne. Čo sa personalizácie týka, môžete si doslova namaľovať zbraň podľa predstáv, alebo si vybrať z mnohých tvarov doplnkov na zbrane. Vlastne je to akýsi craftovací systém, vďaka ktorému si každý hráč môže vytvoriť konečne polepy podľa seba.

Call of Duty®_ Black Ops III_20151111165102 Call of Duty®_ Black Ops III_20151111164921 Call of Duty®_ Black Ops III_20151111164913
Call of Duty®_ Black Ops III_20151107112532 Call of Duty®_ Black Ops III_20151107112100

Na PlayStation 4 hra beží na 60fps a späť k 30fps už v COD nechcem nikdy ísť. Prvý krát som hru série COD recenzoval na inom zariadení ako na PC a v 1080p a 60fps sa to teda hýbe parádne. Vlastne som si po nejakej dobe povedal, že toto vyzerá fakt parádne a grafika Black Ops 3 je veľmi moderná. Pri niektorých scénach som myslel, že pozerám na Crysis 3, hlavne tam kde bolo veľa vegetácie, iné mi zase pripomenuli Killzone Shadow Fall, ktorý tiež vyzerá famózne. Black Ops 3 by som po grafickej stránke tento rok nevyčítal snáď nič, scenérie sú nádherné, animácie postáv si zachovali najvyšší štandard a ozvučenie, či hudobný sprievod boli rovnako kvalitné.

COD Black Ops 3 tento rok ponúka o hodne viac, ako staršie diely. Nie len že kampaň je asi 2x dlhšia, než ponúkajú ostatné COD, ale priamo v nej máte kooperatívny mód, ktorý doplňuje obľúbená Zombie kampaň. Doplnkom môžu byť aj Freerun mapky ktoré nakoniec zakryje premakaný multiplayer s novými, veľmi lákavými možnosťami. Samotná príbehová kampaň ma síce nedržala od začiatku do konca rovnakou mierou, ale ide o solídny kúsok, ktorý by nemal ujsť žiadnemu vyznávačovi first-person strieľačiek.

Hru na recenziu poskytla firma Kon Tiki

Call of Duty: Black Ops 3
  • 8/10
    Príbeh - 8/10
  • 9/10
    Gameplay - 9/10
  • 9/10
    Grafika - 9/10
8.7/10

Verdikt

Noviniek viac než dosť, Black Ops 3 prináša do série nový dych s dosť neštandardným príbehom, ktorý sa občas vymyká kontrole, ale to neznamená, že neponúka vysoké produkčné kvality a výborné multiplayerové módy.

Sending
User Review
2 (1 vote)

Recenzovaná verzia: PS4

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.