CD Projekt RED Logo Black

CD Projektu unikli komplet všetky firemné dokumenty, aj osobné dokumenty zamestnancov

1 októbra, 2021 Lukáš Kanik

Pasy, zmluvy, výplaty, prémie, účtovníctvo, proste všetko.

Na začiatku tohto roka hackeri zaútočili na firemnú sieť poľského štúdia CD Projekt RED, autorov série Zaklínač, novinky Cyberpunk 2077 či kartovej hry Gwent. Hackerom sa podarilo zo serverov stiahnuť stovky gigabajtov dát. Ukradli napríklad zdrojové kódy hier, ktoré neskôr predali na čiernom trhu za bitcoiny.

CD Projekt síce tvrdil, že žiadne osobné informácie zamestnancov neboli odcudzené ale dnes už vieme, že to nie je pravda. Hackeri totiž stiahli z firemnej siete asi všetko, čo sa len dalo. Vrátane kompletného účtovníctva, daní aj disky personálneho oddelenia spoločností CD Projekt RED a GOG.

Zmluvy, pasy, výplaty všetkých zamestnancov, aj externých

Hackeri zverejnili obsah niekoľkých adresárov zo siete CD Projekt RED. Ide o zložky Legal & Taxes (LT) – všetky dokumenty týkajúce sa daní, príjmov a výdavkov.

V zložke Accounting and Management (ACAM) sa nachádzajú dokumenty týkajúce sa účtovníctva a manažmentu. Rôzne zmluvy, reporty, kontrakty, prémie, licencie a všetky faktúry. Archív má 123 GB.

Tretia zložka je RARE, ktorá obsahuje dokumenty všetkých zamestnancov CD Projekt RED, GOG a externých spolupracovníkov, ktorí pre firmu pracovali odo je vzniku. V tejto zložke sú všetky žiadosti, pracovné zmluvy, prémie, naskenované pasy, autorské práva, výplaty a bankové účty, proste všetko. Tiež sú tu zmluvy s dodávateľmi a distribútormi. Tento archív má 49 GB a obsahuje súbory od roku 1999.

Leak je teda oveľa hrozivejší, ako sme si mysleli. Je možné, že aj tieto osobné informácie zamestnancov sa stanú predmetom predaja na čiernom trhu. Firma môže navyše čeliť žalobe zo strany zamestnancov, ale aj akcionárov či iných firiem, s ktorými CD Projekt spolupracoval. Akcie firmy od vydania Cyberpunk 2077 klesli z hodnoty 443 zlotých za kus na dnešných 191 zlotých za kus.

SPRÁVA DŇA: CD Projekt RED pod útokom hackerov, sieť prelomená

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.