Česká Bohemia Interactive zažila druhý najúspešnejší rok v histórii

14 januára, 2021 Lukáš Kanik

Pandémia podporila predaje všetkých hier českých vývojárov.

Českí vývojári patria medzi svetovú špičku a dokazuje to aj najväčšie české štúdio – Bohemia Interactive. Aj vďaka pandémii posilnili predaje svojich hier Arma, DayZ, Ylands a Vigor. Štúdio sa môže tešiť 14 miliónom aktívnych hráčov po celom svete.

Bohemia Interactive predala 5,7 miliónov kusov svojich hier a tržby v roku 2020 dosiahli hodnotu 1,6 miliardy českých korún (cca 61 miliónov eur). Bol to druhý predajne najúspešnejší rok v 20-ročnej histórii tohto štúdia.

Bohemia nie len predávala existujúce verzie hier, ale niektoré portovali aj na ďalšie platformy. Hry Bohemky si ľudia môžu zahrať na PC, Xbox, PlayStation, Switch aj na Android a iOS. Štúdio má momentálne viac ako 350 ľudí v 6 pobočkách v 3 krajinách sveta. Štúdio trochu modernizovalo svoje logo a otvorených je 50 pracovných pozícií.

Arma 3 sa predáva ako teplé rožky, sedem rokov po vydaní

Vojenský simulátor Arma 3 vyšiel už v roku 2013 ale aj dnes sa teší obrovskej popularite. Hra dostala v roku 2020 dva významné updaty – Arma 3 Apex: Old Man a verzia 2.00. Pre moderov bolo vydané Creator DLC s novými nástrojmi. Arma 3 predala v roku 2020 1,1 milióna kusov a má 2,36 milióna aktívnych hráčov.

Tvorcovia módov a scenárov sa mohli minulý rok zapojiť do súťaže Arma 3: Art of War, ktorú podporila aj organizácia Medzinárodný Červený Kríž.

Bohemia Interactive 2020 Numbers Sales

DayZ zažilo najúspešnejší rok od svojho vydania

Z DayZ sa aj napriek počiatočným problémom v bete stal svetový kult. Hru najviac propagujú Youtuberi, ktorí v hre točia zaujímavé príbehy a série. Hra mala v roku 2020 6,4 milióna aktívnych hráčov a Bohemia predala 1,3 milióna nových kusov.

Počas roku 2020 DayZ dostalo 4 veľké updaty a DayZ sa dostalo aj do Xbox Game Pass, vďaka čomu sa zvýšil počet nie len konzolových hráčov, ale aj hráčov na iných platformách.

Vigor dostal 5 sezónnych updatov, vyšiel aj na PlayStation a Switch

Free-to-Play strieľačka na konzolách dostala 5 významných updatov, ktoré do hry pridali zbrane, vybavenie aj kozmetické doplnky, či nové mapy. Pôvodne Xbox exkluzivita prišla v roku 2020 aj na Nintendo Switch a PlayStation 4 a 5.

Hra mala v roku 2020 až 4,6 milióna aktívnych hráčov, mnohí z nich prispeli na charitu kúpou špeciálneho balíčka doplnkov. Do Fakultnej nemocnice Brno tak Bohemia poslala 250 tisíc korún.

Ylands získal dve ocenenia Česká hra roku

Výborne sa darí aj hre Ylands, cielenej na mladšie publikum. Hra u detí rozvíja kreativitu a hravou formou učí základným programátorským schopnostiam.

Titul sa dočkal 5 rozšírení, 2 obsahových balíčkov a veľkej súťaže pre tvorcov. Ylands v roku 2020 mal síce len 645 tisíc aktívnych hráčov, ale Bohemia chce hru rozšíriť aj na základné školy pre výuku základov programovania.

Sledujte ma: