Epic Fortnite vs Apple

Čiastočné víťazstvo Epicu: Apple musí povoliť v aplikáciách aj iné platobné možnosti

13 septembra, 2021 Lukáš Kanik

Súd v prípade Apple vs Epic rozhodol.

Takto pred rokom spoločnosť Epic Games zažalovala Apple pre monopolné správanie a obmedzenia, ktoré na App Store limitujú vývojárov hier a aplikácií. Na túto žalobu sa poctivo pripravovali a spustili ju po tom, čo Apple stiahol z App Store hru Fortnite. Epic Games totiž minulý rok do Fortnite uviedol možnosť zaplatiť za V-Bucks (herná mena) aj priamo cez Epic Store, čím obišli platobný systém Apple.

Apple v drvivej väčšine aplikácií a hier núti vývojárov používať výhradne platobný systém Apple a z každej transakcie si berie až 30%. Spoločnosti tento biznis ročne vyniesol neuveriteľných 64 miliárd dolárov za rok 2020.

Súd od Mája tohto roku rozhodoval v žalobe Epicu na Apple a konečne dospel k rozhodnutiu. Vo väčšine bodov žaloby vyšilo Apple ako víťaz, súd totiž neuznal obvinenia, že Apple je monopol – je proste úspešný a treba to rešpektovať. App Store tiež neporušuje žiadne práva spotrebiteľa.

Na druhej strane v o významnom bode žaloby Epic Games vyhral. Súd spoločnosti Apple nariadil, že do 90 dní od vynesenia rozsudku, musí Apple otvoriť svoj systém aj pre iné platobné metódy. Majitelia aplikácií a hier tak budú môcť do svojich titulov vložiť aj inú alternatívu platby, či odkaz na externú platobnú bránu. Apple teoreticky môže prísť o niekoľko miliárd dolárov v prípade, že ľudia začnú využívať iné platobné možnosti, ako systém Apple s 30% maržou.

Epic Games napríklad predával V-Bucks so zľavou 20%, keď obišiel platobný systém Apple. V konečnom dôsledku mohli ľudia nakúpiť V-Bucks lacnejšie a zároveň väčší podiel išiel Epic Games – teda vývojárom.

Epic Games rovnakú žalobu podal aj na spoločnosť Google, v tejto veci súd ešte stále rozhoduje.

Fortnite najviac zarába na PS4, iOS bola len omrvinka

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Lukáš Kanik
Sledujte ma: