Citadel: Forged with Fire – Recenzia

Citadel: Forged with Fire

Blue Isle Studios vydalo ďalšie veľké MMO. Pozrite si našu recenziu.

Od tvorcov hier ako ARK: Survival Evolved a ATLAS sa vraciame do známeho žánru survival RPG, tentokrát ale v jemne ošúchanom šate a bez pridanej hodnoty v podobe dinosaurov. Miesto toho ale môžete lietať na metlách, stavať zámky a samozrejme – čarovať.

Survival hier s prvkami MMO sme od 2017 zažili mnoho, či už Conan Exiles, The Forest, Raft a iné. Správna otázka ale znie, prináša Citadel: Forged with Fire niečo nové, zábavné, čo by nás udržalo pri obrazovke? Poďme sa na to pozrieť.

Svojou hrateľnosťou sa Citadel približuje k DayZ s obrovským otvoreným svetom kde hráči súperia nie len proti sebe, ale aj proti nepriateľom ktorí sa stávajú nebezpečnejšími, čím ďalej je hráč od štartovacej zóny – ktoré sú tri a všetky sú blízko seba.

Ďalším prvkom hry je pochopiteľne zbieranie surovín, s menšou obmenou – búchanie do stromov vám nedá drevo, musíte ho pracne hľadať po zemi. A to nehovoriac o kameni, jedle a tých nepríčetných diviakoch, ktorí vás budú poctivo celú dobu naháňať. Pretože môžu.

Hra “začína” až keď nazbierate dosť skúseností (zbieraním surovín) a predmetov v inventári aby ste vytvorili prvú magickú paličku, palicu alebo prípadne magický boxer. A to len v prípade že vás neomrzelo opakované umieranie a strácanie všetkých vecí ktoré ste si už tak poctivo nazbierali.

Citadel: Forged with Fire je hra ktorá sa najlepšie hrá s kamarátmi, ktorí si rozdelia úlohy, alebo samostatne na vlastnom serveri s menšími obmenami ktoré ju robia “hrateľnou”. Odvážlivci sa môžu pripojiť k už existujúcim PvE alebo PvP serverom, ponuka je veľká, nuž poväčšinou prázdna.

Treba spomenúť aj tvorbu charakteru a možnosť generovať ho “automaticky”, z čoho často vznikajú vtipné kombinácie malých, krivých a zelených postavičiek s príliš veľkými rukami. Ak chcete vyzerať ako človek, máte smolu, väčšina možností na customizáciu spraví presný opak.

Čo vás môže naopak príjemne prekvapiť je fakt, že v hre neexistuje výdrž, hlad alebo smäd. Inými slovami, môžete pokojne šprintovať až kým vás to neomrzí, prípadne niečo zabije. Druhá možnosť je štatisticky a prakticky pravdepodobnejšia, pretože každé NPC ktoré stretnete sa o to minimálne raz pokúsi. Medvede, diviaky, kostlivci, draci, orkovia, nuž, vyberte si.

Kúzla si “vyberáte” z ponuky, ktorú rozširujete s pomocou predmetov ktoré nachádzate v nepriateľoch a samozrejme ich staty. Čím silnejšia zbraň, tím silnejšie kúzlo. A čím silnejšia zbraň s lepšími predmetmi na “okúzlenie” tým… no, veď viete. Je to postavené na báze RNG, kde sa spoliehate na to že vám tá 12% šanca na zvýšenie sily bude fungovať.

V hre nájdete lokácie ktoré fungujú “kvázi” ako dungeony, s mini-bossom a jeho kumpánmi a samozrejme krabicou plnou odmien na konci. Háčik spočíva ale v tom, že sa náhodne resetuje. Aj keď ste vnútri. Pretože nič vás nepoteší viac ako keď vás nepriatelia ubijú práve vtedy, keď si konečne idete zobrať veci ktoré ste si tak poctivo vybojovali. Spomínali sme, že pri smrti stratíte úplne všetko?

Citadel je hra ktorá sa nevie rozhodnúť, či vás bude trestať alebo odmeňovať za to, že ju vôbec hráte. Vaša postava začína slabá a po väčšinu hry si tento status aj udrží – ochránia vás iba kúzla, kamene a ostatné predmety o ktoré sa vám podarí NPC zaseknúť aby sa k vám nedostali.

Priznajme si to, každý tak trochu túži jazdiť na majestátnom čiernom drakovi, či na griffinovi alebo prípadne lietať na metle. No, je tu ale háčik. Vždy je tu háčik. A keby len jeden. Na to aby ste mali metlu, musíte mať postavený dom. Na dom potrebujete zbierať veci, na tie potrebujete vybavenie a na draka potrebujete koordinovanú skupinu ľudí ktorá má veľa voľného času.

A mimochodom, ten drak je wyvern a majestátnosť u neho budete hľadať asi len s lupou. Zvieratá – hlavne tie zdomestikované – umierajú tak rýchlo, že radšej budete chodiť pešo. V tomto prípade ich chytáte dosť morbídne – najprv ich musíte ubiť, a potom začarovať. Bada boom, bada tss, zrazu máte nového kamaráta. Ktorého musíte pravidelne kŕmiť inak sa na vás vykašle po pol hodine. Milé, no nie?

Pre koho je Citadel: Forged with Fire určený? Pre ľudí ktorí do špiku kostí milujú Harryho Pottera a prípadne ešte majú averziu voči dinosaurom a gréckej mytológií. V štádiu v akom hra momentálne je, sa veľmi ťažko hľadajú dôvody prečo by ste si ju mali kúpiť, pretože v nej nie je dosť vecí na to aby zostala zaujímavá po pár hodinách túlania sa po lese.

Citadel: Forged with Fire vyšlo na PC, XBox One a PlayStation 4.

 

Citadel: Forged with Fire
 • 4/10
  Grafika - 4/10
 • 5/10
  Gameplay - 5/10
 • 2/10
  Príbeh - 2/10
 • 5/10
  Audio - 5/10
4/10

Verdikt

V štádiu, v akom hra momentálne je, sa veľmi ťažko hľadajú dôvody prečo by ste si Citadel: Forged with Fire mali kúpiť.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

How to whitelist website on AdBlocker?

 • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
 • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
 • 3 Refresh the page and start browsing the site