Čo sa vlastne deje s DayZ?

Vývoj DayZ sa ťahá už 5 rokov a vydanie hry je v nedohľadne. V štúdiu Bohemia Interactive sme sa pýtali, prečo je tomu tak.

V piatok sme sa boli pozrieť v meste Mníšek pod Brdy, neďaleko Prahy. Práve tu má Bohemia Interactive jedno zo svojich štúdii. A pri tejto príležitosti sme mali možnosť sa dozvedieť aj zopár informácii, ktoré sa k bežným hráčom dostávajú len sporadicky.

Reč tak padla aj na DayZ, z ktorého je mnoho fanúšikov nešťastných. Dokonca sa objavujú aj také hlasy, že Bohemia Interactive vydala hru len preto, aby sa zviezla na vlne popularity a tak nahrabala peniaze. Avšak, pravda je niekde úplne inde.

Vývojári sa totižto v polke vývoja rozhodli prejsť na nový engine. Dôvodov bolo viacero. Okrem iného aj preto, lebo mali pre DayZ pripravenú poriadnu kopu nápadov. Vyvojári nevedeli presne, či rozhodnutie prejsť na nový engine je správne, alebo nie. Avšak, pokiaľ chceli svoje nápady do hry zapracovať, zmena bola nevyhnutná.

Až po zmene enginu zistili, že to zrejme nebolo najšťastnejšie riešenie. Aj keď im nový engine mal značne uľahčiť prácu pri zapracovaní noviniek a nápadov, nebolo to také jednoduché. Nasledovali dlhé mesiace, počas ktorých engine upravovali, prepisovali a svoje nápady postupne zoškrtávali, nakoľko sa nedali zrealizovať. A tak namiesto toho, aby do hry prinášali novinky, vývojári bojovali na pozadí s enginom a pomalým pridávaním nových fičúr. A takto sa vývoj naťahoval celé roky.

dayz glitch

Sami vývojári sú vraj nešťastní z toho, ako vývoj napreduje. Určite aj pre nich je to ťažké, 4 roky pracovať na jednom projekte a reálne nevidieť zmeny. A ak aj nejaká príde, je za tým obrovské množstvo práce a úsilia. Avšak, ešte tento rok by sme sa mali dočkať novej verzie hry. Človek, ktorý nám o DayZ rozprával nechcel povedať, že by to mala byť “plná verzia” hry. No mala by to byť verzia, po ktorej by už hráči “po vývojároch nemali kričať.” Vyzerá to tak, že DayZ čakajú už len lepšie časy. Po dlhých rokoch trápenia vo vývoji.

Hra DayZ pôvodne vyšla v Early Access už 16.12.2013 s neurčitým dátumom vydania. V Novembri 2014 bolo oznámené, že plná hra vyjde v roku 2016. O rok neskôr, v roku 2017 bola hra stále v Early Access, pričom Beta verzia bola naplánovaná na prvú polovicu roka 2018. Doposiaľ, recenzie na Steame sú zmiešané a hru stále sužujú technické problémy. Vývojári však pridávajú nový obsah a snažia sa hru optimalizovať.

Marek Jaroš

Mám 21 rokov a na CentrumHer.eu to s Lukášom ťahám už takmer 6 rokov. A ak práve nehrám najnovšie pecky, tak ma nájdete na MatFyze kde študujem, alebo s mojou priateľkou Saši 🙂
Marek Jaroš

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

How to whitelist website on AdBlocker?

  • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
  • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
  • 3 Refresh the page and start browsing the site