Code Vein

Code Vein – Recenzia

6 októbra, 2019 Alexandra Jalšovská

Od tvorcov série God Eater prichádza Code Vein – ponorte sa do zničeného sveta plného utrpenia, bolesti, ale aj nádeje.

O Code Vein by sa v jednoduchosti dalo hovoriť ako o mladšom, príjemnejšom bratovi Dark Souls. V hre sa nachádza vyšší počet charakterov, s ktorými hráč môže interagovať, vyberať si z nich spoločníkov, s ktorými bude prehľadávať územia – alebo aj byť sám.

Hráč je rovnako ako aj jeho postava vhodený do deja bez dlhého vysvetľovania – príbeh je rozprávaný cez dialógy s charaktermi, útržky z deja sú zároveň vložené aj do načítavania hry a hráč sa s nimi eventuálne zoznámi.

V skrátenej verzii je Code Vein post-apokalyptická hra, v ktorej sa nachádzajú tri frakcie. Ľudia, prízraky a stratení. Prízraky je prezývka pre ľudí ktorí boli po smrti infikovaní parazitom BOR a ten im kontinuálne navracia život.

Jedného dňa svet zasiahla katastrofa, ktorá za jeden deň vyvraždila polovicu obyvateľstva. V snahe zachrániť tú zvyšnú sa vedci rozhodli využiť potenciál BOR a ľudskí vojaci boli nahradení prízrakmi, ktorým nezáležalo na tom, koľkokrát v bitke zahynú.

Jediný spôsob, ako môže prízrak umrieť natrvalo je, keď sa jeho telo zredukuje v prach, alebo keď sa jeho srdce a parazit v ňom poškodí. Jedným z vedľajších efektov tejto „dočasnej smrti“ je strata časti pamäte, ako je to v prípade hlavného hrdinu.

Prízraky nepotrebujú jesť, iba prístup ku krvi. Bez nej časom zošalejú a stanú sa z nich stratení – bytosti, ktoré sa chovajú iba na základe inštinktov a stratili svoj ľudský vzhľad. Stratení poľujú rovnako na ľudí, ako na prízraky a aj keď sú zabití, vždy sa vrátia späť.

Krv v Code Vein je surovina, ktorá sa nachádza nie len v ľuďoch, ale rastie na stromoch – v špeciálnych studniach ktoré teraz vysychajú. Bez krvi sa z prízrakov stávajú stratení a boj o prežitie sa stupňuje. Hlavný hrdina má ale špeciálnu schopnosť – dokáže oživiť tieto stromy. A omnoho viac.

Mechanikami Code Vein ide v šľapajách Dark Souls a ešte o krok ďalej – alebo skôr späť?

Obtiažnosť v Code Vein nie je voliteľná priamo ako v mnohých iných hrách – na začiatku ste všetci postavení proti tým istým nepriateľom. Jediný rozdiel je v tom, aký si postavíte charakter – od schopností a výbavy až po spoločníka, ktorý Vás bude verne nasledovať do bitky.

Miesto voľby atribútov je v hre možnosť meniť a kombinovať triedy a ich schopnosti – podmienkou je ich mať odomknuté a získať na ne dostatok bodov, aby boli sprístupnené odvšadiaľ. Schopnosti môžu byť aktívne, aj pasívne.

Ruku na srdce, kto by nechcel mať automatické dopĺňanie životov, alebo schopnosť ostať nažive s 1HP po inak fatálnom údere? A to ešte nespomíname schopnosti, ktoré sú unikátne pre každého spoločníka.

Ak všetko zlyhá, hráč nestratí svoju „ľudskosť“, inventár, jeho veci nebudú poškodené a ani nemusí platiť penaltu. Smrť znamená stratu – v tomto prípade, stratu evolučných bodov. Tie zostanú na mieste, kde hráč umrel naposledy, až do doby kým ich nevyzdvihne, alebo neumrie zas. V tom prípade sú preč navždy.

Code Vein ponúka možnosť prizvať si do hry spoločníka – iného hráča. Komunikácia prebieha cez kombináciu nálepiek, gest a hlasových klipov, ktoré si hráč prispôsobuje podľa vlastného vedomia a svedomia.

Návštevník je voliteľný, tretí spoločník, ktorý môže svojimi schopnosťami pomáhať hráčovi – a vice versa. Je to náhodné, môžete dostať niekoho, kto Vám s radosťou ukáže cestu k ďalšiemu bossovi, prerazí cez hordu nepriateľov, alebo je rovnako stratený ako vy a bude blúdiť labyrintom uličiek spoločne s vami. Pomáhanie – aj ochota priznať si, že si v hre nedokážete poradiť – sú odmeňované prostredníctvom tokenov, ktoré odomykajú ikonky (a v neposlednom rade aj achievement na Steame).

Po dohraní hlavného príbehu má hráč dve možnosti – vrátiť sa do posledného uloženého bodu pred porazením posledného bossa, alebo začať novú hru plus. Nová hra plus má dve možnosti – hráč môže reštartovať svoju hru s uložením všetkých svojich dosiaľ odomknutých tried, predmetov a zbraní a ponechať si obtiažnosť, alebo ju zvýšiť na +1.

Stupeň obtiažnosti je v Code Vein reprezentovaný počtom hviezd, ktoré sa nachádzajú pri uloženej hre. Ideálne pre tých, ktorí si chcú vyskúšať to isté – ale ešte ťažšie. Hráč si rovnako ponechá aj všetky odomknuté mapy a nemusí už blúdiť labyrintom uličiek druhý krát – snáď najlepší perk zo všetkých.

Vizuálne sa dá o Code Vein hovoriť ako o farebnejšom Dark Souls s nádychom anime – a taktiež pravdepodobne jediná hra svojho druhu, v ktorej je termálny prameň jedna z prvých mechaník, ktoré vám hra predstaví.

V hre je osem hlavných máp a štyri „špeciálne“, ktoré hráč musí nájsť prostredníctvom zbierania predmetov. Ich veľkosť a dĺžka je rozlišná, rovnako aj nepriatelia, ktorí sa v nej nachádzajú, ich slabiny a rôzne spôsoby boja. Code Vein má tri možné konce, ktoré je možné získať – o tom ako ich získať Vám ale nepovieme, tak na to musíte prísť sami. Dáme Vám ale tip – má to dočinenia so zbieraním spomienok charakterov, proti ktorým budete bojovať.

Môžete sa rovnako tešiť na plne nahovorené dialógy v japončine a angličtine, soundtracky od Go Shiinu (God Eater, Tekken, The Idolm@ster) a mnoho, mnoho cutscén, ktoré vás nechajú na chvíľu zabudnúť, že sa idete postaviť proti nepriateľovi, ktorý vás dokáže zabiť na dve rany.

Code Vein
 • 7/10
  Príbeh - 7/10
 • 8/10
  Gameplay - 8/10
 • 7/10
  Grafika - 7/10
 • 10/10
  Zvuk - 10/10
 • 9/10
  Technické spracovanie - 9/10
8.2/10

Verdikt

Oplatí sa Code Vein zahrať? Ak ste milovník hier ako Sekiro, Dark Souls alebo inak podobných titulov, v ktorých si otestujete limity svojej klávesnice a vlastnej trpezlivosti – áno. Tento titul víta nováčikov v tomto žánri rovnako, ako aj veteránov – je predsa len na vás, ako chcete hrať a s kým.

Sending
Hodnotenie užívateľov
0 (0 hlasy)

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.