Control Ultimate Edition

Control na PS5 má skoro o polovicu menej GB, ako na Xboxe

2 februára, 2021 Lukáš Kanik

Kompresia dát vďaka jedinečnému SSD na PlayStation 5.

Control Ultimate Edition je jednou z PlayStation Plus hier, ktoré si môžete stiahnuť tento mesiac. A iste vás prekvapí jej veľkosť. Na PlayStation 5 má totiž len 25 GB. To je o 42% menej, ako má rovnaká verzia hry na Xboxe.

Xbox verzia hry zaberie na disku až 42 GB. Prečo je tomu tak? Odpoveď sa skrýva v jedinečnom SSD disku PlayStation 5 a komprimovacej architektúre Kraken. Dáta putujú z disku priamo do grafickej pamäte a tak je ich možné načítať rýchlejšie a vďaka Krakenu aj väčší objem.

Disk PlayStation 5 ponúka surovú rýchlosť prenosu až 5,5 GB/s a pri kompresii dát až 8-9 GB/s v prípade, že vývojári túto možnosť využijú. Štúdio Remedy optimalizovalo svoju hru tak, že je na disku uložená v komprimovanom stave a disk ju dekomprimuje až pri hraní.

Technici z RAD Game Tools dokonca vyvinuli algoritmus Oodle Texture, ktorý sa zameriava len na kompresiu a dekompresiu textúr. V spojení s Krakenom na PS5 dosiahli rýchlosti prenosú dát až 15GB/s čo znie neuveriteľne. To znamená, že v budúcnosti by sa PS5 hry do 8GB grafickej pamäte mohli nahrať za menej ako sekundu.

A tiež to znamená, že hry na disku PS5 budú uložené v komprimovanom stave a tak 825GB disk na PS5 môže uložiť viac hier, ako 1TB disk na Xbox Series X.

Sony ohlásilo PS Plus hry na Február 2021

Sledujte ma: