CryEngine 3 vs. Frostbite 2 v porovnaní, NextGen už dnes?

24 februára, 2013 Lukáš Kanik

EA má dosť peňazí, aby zafinancovala vývoj najlepších enginov na svete, ale ako obstoja CryEngine 3 a Frostbite 2 proti sebe?

Otázka je myslím na mieste, Frostbite 2 engine, ktorý poháňa Battlefield 3 vyšiel už v Októbri 2011 a EA nešetrí slovami, že práve vďaka tomuto enginu sú pripravený preraziť na scéne Next-Gen konzol.

Práve teraz však ukázal svoju silu CryEngine 3 v treťom Crysise (v tom druhom značne nevyužitý) a zdá sa, že momentálne nemá konkurenciu. Dokonca aj scény z Battlefield 3 vyzerajú popri Crysise ako slabší odvar. Keď sa pozrieme bližšie, až taký drastický rozdiel to nieje, ak navyše zoberieme do úvahy fakt, že DICE pri vývoji Battlefield 3 PC verziu obmedzovala konzolami, v budúcnosti sa bude dať určite vyžmýkať z Frostbite oveľa viac.

Pripravili sme si teda porovnanie oboch enginov v podobných situáciách. Podľa záberov môžete vidieť, že ani vyše roka starý Frostbite 2 nevyzerá oproti aktuálnemu CryEnginu vôbec zle. Treba tiež zobrať do úvahy fakt, že Battlefield 3 je asi o polovicu menej náročný ako Crysis 3. Aký obrovský potenciál ešte Frostbite ukrýva? Uvidíme pri vydaní Battlefield 4, Dragon Age 3 alebo Mass Effect 4, ktoré na engine budú bežať. Na CryEngine naopak bude bežať aj RPG od českého Warhorse studios.

Naľavo sú zábery z Battlefield 3, napravo z Crysis 3. Pôvodné obrázky v rozlíšení 3800×1080 otvoríte rozkliknutím odkazu na novej karte, kde si originál znova musíte otvoriť na novej karte.A čo ostatné enginy? Witcher 3 engine sa pravdepodobne od dvojky veľmi nezmení, ale prekvapenie chystá Capcom, ktorých Panta Rhei engine vyzerá neskutočne dobre. Unreal Engine momentálne extrémne realistickú grafiku neponúka, v hrách na Unreal Engine ide však takmer vždy o zaujímavý art štýl, alebo atmosféru (DMC Devil May Cry, Batman). V budúcnosti určite vyjde na povrch viac noviniek a pozrieme sa aj na tie.

Ktorý engine je podľa vás v hernom priemysle najhodnotnejší, čo sa realizmu, alebo umeleckého spracovania týka? Ktorá hra sa vám po grafickej stránke páčila najviac?

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Súvisiace články