Dmitry Glughovsky odkazuje Andrzejovi Sapkowskemu: Arogantný zmrd

Sapkowsky tvrdí, že hry Zaklínač ho pripravili o predaje kníh o Zaklínačovi. Komédia.

Andrzeja Sapkowskeho fakt uznávam. Podľa mňa napísal najlepšiu fantasy ságu a poviedky, akú si môžete kedy prečítať a knihy o Zaklínačovi ma zobrali ako žiadne iné. Niet divu, že je považovaný za jedného z najlepších autorov fantasy, nie len v Poľsku, ale v celej Európe a už definitívne aj vo svete.

Podľa jeho kníh o Zaklínačovi vznikli už tri hry a stovky príbehov v nich. Poľské štúdio CD Projekt RED na hre zarobilo obrovský balík, trojka je považovaná za najlepšie RPG súčasnosti, benchmark pre všetky ostatné otvorené RPG. Avšak kvôli úspechu hier Zaklínač sa zo Sapkowskeho stal totálny čurák.

Autor Zaklínača totiž predal kompletné práva na značku štúdiu CD Projekt pred vydaním prvej hry a myslel si, že hra bude totálny shit. Práve preto chcel peniaze na ruku radšej, ako podiel na zisku, alebo percentá. V úspech hry neveril, povedal, že hry sú hlúpe a odišiel s jednorázovým balíkom peňazí. Pre Eurogamer nedávno povedal: “Ponúkli mi podiel na zisku ale povedal som že nechcem, na tomto nebude žiadny zisk, radšej mi dajte peniaze hneď!”

Zaklínač 3: Divoký Hon – MEGARECENZIA

Trilógia Zaklínač odvtedy predala 25 miliónov kusov, z toho polovicu predala trojka. A Sapkowsi sa znova ozval. Teraz tvrdí, že vďaka predajom hry prišiel o predaje svojich kníh. “Ja som urobil tieto hry populárne. Všetky moje preložené verzie na Západe – vrátane anglického prekladu – boli vydané ešte pred prvou hrou.” Prvý preklad poviedky Zaklínača na západnom trhu sa objavil v roku 2007, prvá kniha ságy v Angličtine vyšla v roku 2008. A prvá hra Zaklínača vyšla už v roku 2007.

Na Sapkowskeho reaguje aj autor úspešných kníh Metro 2033 a Metro 2034, podľa ktorých tiež vznikli hry. Dmitry Glughovsky tvrdí, že Sapkowski sa mýli a vlastne, že je “Arogantný zmrd.”

Sledujte ma:

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza
Sledujte ma:

Both comments and pings are currently closed.

komentáre 3

 1. shadow1310 píše:

  skor by som povedal ze sapkowskemu tie hry spravili paradnu reklamu, skutocny problem je v tom ze ze ludia coraz menej citaju a predaje knih celosvetovo klesaju vdaka elektronizacii spolocnosti

  • Lukáš Kanik píše:

   definitívne mu to posunulo predaje vpred, avšak on je asi chamtivý a chcel by viac

How to whitelist website on AdBlocker?

 • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
 • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
 • 3 Refresh the page and start browsing the site