Dojmy z closed beta Sea of Thieves

V tomto čase prebieha uzavreté beta testovanie pirátskej akcie Sea of Thieves. Centrumher prináša svoje dojmy.

Sea of Thieves je akčná adventúra z pirátskeho prostredia, ktorú vyvíja štúdio Rare v Unreal Enginge 4 pre Microsoft Studios na PC a Xbox One. Uzavretá beta bola spustená 24. januára a naša redakcia takisto dostala možnosť sa zúčastniť. Betu som hral na Xbox One X, hoci pri vydaní plnej verzie hra ponúkne aj cross-platform hranie.

Na začiatku vám Sea of Thieves ponúka voľbu lode, v ktorej by ste mali začať svoje dobrodružstvo. Buď sa môžete pripojiť k trom ďalším hráčom na veľkej, dobre vyzbrojenej lodi, zvoliť strednú loďku aj posádku, alebo pokojne môžete začať žiť život na mori aj sám, v malom a slabo zabezpečenom plavidle. Táto možnosť sa však odporúča len skúseným pirátom. Hra vás spawne na jednom z dostupných ostrovov, kde máte k dispozícii hneď niekoľko dôležitých NPC postáv. Obchodníka s oblečením, s vybavením a zadávateľa questov zo skupiny Gold Hoarders. Tu nastáva prvé dôležité rozhodnutie. Chcete sa vy spolu s vašou posádkou vydať na plavbu za pokladom, alebo sa vypravíte na more za účelom stíhať ostatných hráčov, aby ste ich mohli okradnúť o všetko cenné, čím disponujú? Je to len na vás. Ak si pri Gold Hoarders zakúpite nejaký quest (prvý je zadarmo, ďalšie za zlatky získané z questov), dostanete do inventára mapu ostrova, na ktorom leží poklad. Nastúpite na loď, pristúpite k stolu, kde môžete iniciovať hlasovanie o zahájenie výpravy, a ak väčšina súhlasí, dobrodružstvo sa môže začať. V rukách nemáte nič, iba mapu ostrovčeka, kde leží truhla s pokladom. Preto je nutné pristúpiť k veľkej mape v kapitánskej kajute a daný ostrovček lokalizovať. Keď zistíte, ktorý to je a ako ďaleko sa od vás nachádza, môžete vytiahnuť kotvy a zložiť plachty. Nezabúdajte však, že sa riadite iba podľa máp a kompasu. Žiadny waypoint, žiadna navigácia.

Okamžite nalodiť, vy lenivci prašiví!

Ak teda nehráte s kamarátmi, je dobré mať poruke headset, aby ste vedeli s ostatnou posádkou komunikovať. Na lodi to žije, a tak si treba dobre rozvrhnúť, kto bude mať na starosti akú činnosť. Napadli vás nepriatelia? K delám! Ale nezabúdajte, že samy sa nenabijú. Z podpalubia musíte prinášať delové gule, ktorými následne nabíjate kanóny. Máte poškodenú loď a ona sa potápa? Zoberte do ruky vedro a začnite ním vodu vylievať von. Blížite sa k ostrovu a potrebujete spomaliť? Povoľte plachty na polovicu. Chcete zastaviť úplne? Spustite kotvu. A čo tak nejaké námornícke popevky, aby cesta na vytúžený ostrov zbehla rýchlejšie? Vytiahnite harmoniky spolu s kľukovým hudobným nástrojom, na ktorého názov si nespomeniem, a zahrajte si spolu s posádkou. Dobrá pirátska loď sa nezaobíde ani bez rumu. Vytiahnite krígeľ, zídite do podpalubia, naplňte ho zo súdka, a vychutnajte si poriadny dúšok. S pitím opatrne, nakoľko sa môže stať, že obsah žalúdka poputuje naspäť von.

Stiahnuť plachty! Blížime sa do búrky!

Na mori Sea of Thieves čakajú mnohé nástrahy, ktorým sa treba vyhnúť. Okrem iných hráčov dozaista prahnúcich po koristi, ktorú prevážate na lodi, môžete naraziť aj na obrovské vlny, hmlu či búrky s bleskami. Ak ste všetko úspešne zvládli a pomaly sa začínate približovať k danému ostrovu, na vašom mieste by som najprv vytiahol ďalekohľad a porozhliadol sa. Nikdy totiž neviete, aké nástrahy sa tam ukrývajú. Napríklad na rozsiahlejších ostrovoch sú rozostavení kostlivci, ktorí v žiadnom prípade neváhajú, a okamžite po vás začínajú strieľať z diel. V tom lepšom prípade, teda ak sa chystáte navštíviť len menší ostrovček, na ňom na vás síce budú čakať nepriatelia, ale budú slabšie vyzbrojení. S tými si ľahko poradíte pomocou pušky, pištole alebo vašej vlastnej šable. Dávajte si však pozor na muníciu, tej máte len zopár kusov a keď vám dôjde, musíte si novú vziať z kajuty na lodi. V plnej verzii hry sa zástup nepriateľov a ich arzenál, samozrejme, rozšíri.

Ukáž? To miesto by podľa mapy malo byť presne tu!

Ste na mieste. Porazili ste všetko, čo vám prišlo do cesty. Vychutnávate si výhľad na okolitú krajinu. Toto je určite ten ostrov, na ktorom sa nachádza poklad. Iba pomocou mapy môžete prísť na to, kde presne začať kopať. Dorazíte na miesto, vytiahnete lopatu, urobíte prvý kop, a z piesku pod vami sa vynorí drobný náznak drevenej truhly, hľadaného pokladu. Nájsť prvý poklad bol pre mňa pocit zadosťučinenia. Po tom, ako som truhlu spod zeme vytiahol, začul som akýsi podivný praskajúci zvuk. Otočil som sa a ostali mi oči pre plač. Moju loď napadli iní piráti, zničili mi ju a nechali ma napospas osudu. Aspoň som si to myslel. Keď sa potopila, z mora začal stúpať akýsi modravý dym. Priplával som teda bližšie, a zistil som, že nejaký zvláštny druh žiariacej morskej panny alebo čohokoľvek, čo to bolo, drží v ruke niečo, z čoho vychádza tento dym. Toto stvorenie mi umožnilo znovu sa spawnúť vo svojej lodi, neďaleko miesta, kde som objavil poklad. Vydal som sa teda naspäť, vzal truhlu, a čo najrýchlejšie som prifrčal k najbližšiemu zadávateľovi questov od Gold Hoarders, aby som mohol zhrabnúť svoje poctivo zarobené zlatky.

Všetok tovar a oblečenie, ktoré bol dostupné u obchodníkov, stáli poriadne mastný peniaz, a tak som sa rozhodol znova skúsiť šťastie pri hľadaní pokladu. Keď už mi šla navigácia a všetky činnosti spojené s prevádzkou lode lepšie, doplavil som sa na miesto bez nejakých ťažkostí. Pobil som pár nešťastných nepriateľov, zopakoval znova všetky potrebné kroky, a keď som šiel vykladať truhlicu v prístave, zaútočili na mňa dvaja piráti zo susednej kotviacej lode, a úspešne ma obrali o poctivo nájdenú korisť. Keď hráč zomrie, najskôr sa objaví na lodi v ríši duchov, až pokiaľ sa mu na nej znova neotvorí brána do sveta živých. Vtedy som sa objavil na lodi presne tam, kde ma zabili, a rozhodol som sa im postaviť. Vrhol som sa na jedného piráta v dueli jeden proti jednému, a keď som si myslel, že už ho mám v hrsti, spoza mňa priskočil k nám jeho kolega a jednou presne mierenou ranou ma poslal znova do ríše mŕtvych.

Hra stvorená pre kooperáciu

Určite by sa mi hralo podstatne lepšie, ak by som pri sebe mal kolegov z redakcie, a vzájomne by sme si vedeli pomôcť. Hra je priam stavaná na to, aby ste si ju vychutnávali s ďalšími ľuďmi. Tak dokážete lepšie zvládať námorné aj pozemné strety, užijete si oveľa viac zábavy, a celkovo prežijete kvalitnejší pirátsky život. Cítil som sa pomerne nekomfortne, keď som po palube pobehoval jediný s headsetom snažiac sa niečo robiť a komunikovať, a ostatní na mňa len priblblo pozerali alebo behali kade-tade. V hre existuje aj systém chat príkazov, ale nič podľa mňa nenahradí pocit vrieskať na posádku, akí sú nešikovní piráti. Ak si s kamarátmi rozdelíte úlohy a vzájomne sa zladíte, hra pre vás prinesie množstvo zážitkov a hodiny zábavy.

Grafické a zvukové spracovanie

Grafický štýl Sea of Thieves sa mi veľmi pozdával, avšak nečakajte žiadny fotorealizmus, skôr niečo kreslenejšie. Podľa môjho názoru tento štýl vynikajúco zapadá do pirátskej tematiky a autori s ním trafili klinec po hlavičke. Najúžasnejšie boli pohľady na čerstvo vychádzajúce slnko, dychberúce kontrastné farby rastlín a prostredia, ale aj výhľad na šíre rozbúrené more plné divokých vĺn nesúcich moju loď. Noc počas hry nebola až taká ohromujúca, teda až na žiaru, ktorú sa mi podarilo zachytiť na screenshote, a vždy som sa tešil, kedy zasa vyjde slnko a nebude pršať, aby sa tak naplno prejavil krásny vizuál, ktorým Sea of Thieves disponuje. Po zvukovej stránke môžete v hre očakávať všetko to, čo sa od pirátov dá očakávať. Od hudby v pozadí, cez rôzne vrtochy počasia, až po námorné bitky. Ja som si osobne najviac vychutnával, keď som s náhodnými spolubojovníkmi počas búrky ostreľoval z kanónov obrancov ostrova, na ktorý sme sa chystali vylodiť. Potom som sa sám vtrepal do dela a vystrelil sa so šabľou v ruke na pevninu.

Zhnutie

Sea of Thieves je akčná adventúra odohrávajúca sa vo svete pirátov, v ktorom na hráča a jeho priateľov čaká množstvo dobrodružstiev spojených s prijímaním kontraktov od rôznych zadávateľov, staraním sa o seba a o loď, hľadaním skrytých miest a pokladov, prehľadávaním lodných vrakov, prepadávaním plavidiel a pevností, či bojom s rôznymi monštrami. Beta bežala plynule bez nejakých výpadkov a ukázala niektoré možnosti z hry, aj keď v plnej verzii toho bude oveľa viac. Určite ide o titul so zaujímavým konceptom, ktorého plný potenciál sa ale dá využiť jedine v partii viacerých hráčov. Budem mu držať palce. Titul vychádza 20. marca 2018 na PC a Xbox One. Yarrrrrr!

Niekoľko záberov s ukážkou hrateľnosti na Xbox One X:

Jakub Babík

Jakub Babík

Hry sú mojou neprekonateľnou vášňou už od piatich rokov. Medzi najobľúbenejšími titulmi u mňa nájdete Splinter Cell, Mass Effect alebo Assassin's Creed. Milujem stealth, akčné, FPS žánre a zvyčajne nepohrdnem ani dobrou adventúrou, z času na čas aj stratégiou. Nemusím racingovky a väčšinu MMORPG. Na ľuďoch si vážim zodpovednosť, dobrosrdečnosť, úsmev a seriózny prístup k práci.
Jakub Babík
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíš komentár

Musíš byť prihlásený pre napísanie komentára.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

How to whitelist website on AdBlocker?

  • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
  • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
  • 3 Refresh the page and start browsing the site