Dota 2 si pohrává s novým enginem 1/3

14 júna, 2015 Laďka Jonášová

Beta do Dota 2 nechává přičichnout, jak vypadá jako nová a vyleštěná.  O změně enginu v Dota se mluví tak často jako o Half-Life 3 nebo o nových volbách prezidenta. Je to jeden z těch mýtů, které nikdo neviděl, a o kterém se mluví relativně aktivně ve fanouškovské komunitě.

Jenže nový engine se pomalu a jistě stává realitou, na kterou si hráči Dota 2 budou muset brzy zvykat. Dota 2 reborn přinese do hry nové rozhraní, upravuje pochopitelně grafickou stránku, taktéž vylepšuje herní módy. Celkově se hra stane modernější, přehlednější a čistší. Napomůže k tomu úvodní nabídka hry, upravený chat s přáteli, ale taktéž stránka na které půjde zobrazit herní statistiky.

Samotný princip hry pochopitelně zůstane zachován. Ovšem spekuluje se, že Valve se by nemělo vzdát staré verze hry. To znamená, že společně s verzí s původním Source enginem bude možnost hrát i tu s tím novým. Zároveň se objevují komentáře, které jsou více při zemi. Podle některých se bude jednat jen o možnost, která potrvá několik týdnů maximálně měsíců a to než si hráči pořádně uvědomí, že je nová – lepší verze hry. Udržování dvou totožných her s jiným enginem by mohla být sebevražda a spíše by to přineslo větší ztráty než užitku.

Detaily o Dota 2 reborn se ukazují na oficiálních stránkách hry, ale jsou rozděleny do tří částí. První část už byla zveřejněná, druhá část se ukáže příští týden a poslední díl až týden následující. V každém oznámení bude představeno něco jiného. V prvním to bylo uživatelské rozhraní, v druhém herní módy a v tom třetím se dozvíme informace o novém enginu a také samotném spuštění celé bety, která bude otevřená pro všechny hráče.

Jako první, co ve hře hráči uvidí a co trkne nejvíce je nové uživatelské rozhraní. To bude obsahovat podobný vzhled, jaký známe z jiných her. Ten šetří náš čas a hlavně nás zbaví zbytečností, které překážely. V rozhraní je pochopitelně obrovská upomínka na bonusy od Valve, takto to má hráč více na očích a pochopitelně to tak více duší zláká k nějaké koupi herní itemů. Samotná nabídka bude určitě přijatá rozporuplně, protože novinky jsou přijímány většinou negativně a právě v hlavní nabídce je ta změna nejpatrnější.Valve-Announces-Dota-2-Reborn-Beta-with-New-Engine-New-Interface-484202-3Díky jednodušší nabídce přibude i tlačítko Play Dota, které umožní v rychlosti zvolit jakou chcete hru hrát, vyhledat jí a dané vyhledávání zavřít a vrátit se k aktivitě, kterou jste konali do té doby. Hra se bude mezi tím vyhledávat a vy se nemusíte v podstatě o nic starat. Tato možnost byla v Dotě i nyní, ale nebyla tak vypracována jako bude. Zmizí tak nutnost překlikávat na jiné stránky ve hře, ale bude stačit otevřít toto miniaturní okno, ve kterém půjde zvolit jakýkoliv herní mód.playdotaUž jsem zmiňovala, že budou upraveny herní módy. O této novince se dozvíme více příští týden, ale už je teď jasné, že bude jednodušší zakládat lobby, které půjde nastavit jako veřejné. Do něj se bude snadnější přidat. S hraním v lobby souvisí i komunikace s přáteli, která bude díky upravenému chatu jiná. Bude upraveno, jakým způsobem půjde pozvat hráče do vašeho lobby, půjde sloučit dvě party hráčů do jedné. Taktéž bude možnost předat vedení skupiny jinému hráči. Chatování s hráči bude obohaceno i možnost zapnutí mikrofonu celé partě. Pokud však neradi mluvíte bude upravena i písemná forma komunikace, která bude více viditelnější. Okno chatu bude v podstatě neustále svítit na hráče. Chat bude nově reagovat i na několik příkazů.publiclobbies2Profily hráčů budou také upraveny. Ty kromě základních informací o hráči budou zobrazovat i herní statistiky. Ty nebudou ukazovat jen to, jak se vám dařilo (výhry a prohry), ale i to jakým způsobem hrajete. Vaše účast na double nebo tripple killech, počet first bloodů, rampage nebo třeba i to, jakým způsobem hrajete – support, pushing, farming. Je již mnoho webových stránek, které podobné věci zvládají také, ale rozhodně bude pohodlnější to vidět přímo v herním okně. Dané statistiky hráče půjde navíc jednoduše porovnat s těmi vašimi.

V ukázce byly zobrazeny nové herní odznaky, které by nejspíš měli nahradit battle pointy a úrovně daného profilu. To snad více zohlední skill hráče, občas totiž úroveň profilu neprozradila zdaleka nic o tom, jak je hráč kvalitní.playstylegraphVyhledávání hrdinů bude jiné. Půjde lépe filtrovat během vyhledávání, bude taky zřetelnější jaké kosmetické doplňky na daného hrdinu vlastníte. Kromě toho všeho bude mnohem jednodušší prohlížení návodů nebo půjde vyzkoušet hrdinu v krátké testovací hře.RedesignedHeroBrowser.webm_snapshot_00.04_[2015.06.13_02.42.06]Už se blížíme k samotnému závěru. Za zmínku stojí snad jen už sledování zápasů. To bude nabízet mnohem více novinek, ale tou největší je kombinace Dota TV a Steam Broadcastingu. Obrazovka se samotným streamem hry bude obohacena o statistiky a chat s ostatními diváky. Bude je možnost sledovat v 1080p s 60 FPS, buď přímo ve hře nebo internetovém prohlížeči. Sledovat bude možnost jak profíky tak i vaše přátelé, kteří do profi hráče mají velice daleko. Samozřejmě půjde záznamy pozastavit a přetočit jak je libo.GamesToWatchV první části novinek jsme se dozvěděli ještě o lepším výukovém materiálu, který by měl nováčky mnohem lépe dostat do hry. Ten bude probíhat ve hře 5v5 s boty, ale bude komplexněji ukazovat jednotlivé prvky hry, které v předchozích verzích tutoriálu byly zbytečně rozházené a občas jsme se s některými seznámili méně než bylo třeba.

dota-2-reborn-parti-sesli-sohbet DotaTVPlayerDetail 20150612234859a0e4dbhepws7uk60

1294573748791983398 dota2001jpg-a3f01e_765w FeaturedTournament2

Dá se tento článek brát jako seznámení se samotnou Dotou, ale mělo to spíše ukázat, co Source 2 engine dokáže. Doufám, že v dalších částech, které Valve přidá, se toho dozvíme mnohem více a ukáže nám in-game záběry, které budou mnohem více zajímavější, zvláště pokud Dotu nehrajete. Source 2 je engine, který se možná v dalších letech využije pro tvorbu nových her a byla by škoda nechat si ujít jeho první krůčky. Budeme i nadále sledovat novinky, které na nás Valve chystá.

 

Laďka Jonášová
Sleduj mě