God of War

Dôvod, prečo God of War na PC nemá FOV slider a čo na porte trvalo najdlhšie

13 januára, 2022 Lukáš Kanik

PC verzia bola trochu špecifická od iných hier.

Keď štúdiá Sony portovali hry Horizon: Zero Dawn alebo Days Gone, museli zápasiť najmä s optimalizáciou na širokú škálu hardvéru. V prípade Horizon to nešlo až tak ľahko, pri vydaní mala táto verzia niekoľko technických problémov – prepady FPS, renderovanie či rôzne artefakty.

Prípad God of War je však trochu iný. Aj táto hra sa musela prispôsobiť PC platforme nie len po hrateľnej stránke (ovládanie myšou a klávesnicou) ale aj po technickej. Najväčším nepriateľom vývojárov však boli širokoúhle obrazovky, ako komentoval šéf portovania, Matt DeWalt pre PC Gamer.

Hra God of War je totiž od začiatku do konca natočená na jeden záber. Žiadny strih, žiadna druhá kamera. Vývojári toto docielili rôznymi trikmi, ktoré sa diali mimo zorného poľa hráča, napríklad Atreus, nepriatelia a iné postavy sa „teleportovali“ tesne vedľa zorného poľa len tesne pred tým, ako ich bolo treba na scénu.

Pri rozšírení zorného poľa (FOV) pre potreby širokoúhlych obrazoviek s pomerom strán 21:9, sa zrazu začali po okrajoch obrazovky objavovať tieto triky. Lietajúce postavy, teleporty, animácie postáv pripravené na spustenie a mnoho iného, čo PlayStation hráči nikdy nezaregistrovali.

Portovací tím PC verzie v Sony Santa Monica a v štúdiu Jetpack Interactive, tak musel staviť na hrubú pracovnú silu. Testeri museli celú hru niekoľko krát odohrať, pričom zachytili stovky takýchto chýb. A nehrali len príbeh, museli hrať komplet celú 80-hodinovú hru, zas a znova. Na opravách sa podieľali takmer všetci animátori, ktorí boli v štúdiách dostupní.

A to je napokon aj dôvod, prečo hra neobsahuje FOV slider. Fixné zorné pole z PlayStation sa podarilo rozšíriť len pre potreby širokoúhlych obrazoviek na PC a keďže celá hra je natočená na jeden záber, nie je jednoduché FOV zmeniť za behu. Pravdepodobne by sa znovu niečo rozbilo. Očakávame, že s týmto nástrojom čoskoro prídu moderi.

God of War vychádza v češtine na PC už 14.1.2022. Prečítajte si našu recenziu PS4 verzie.

God of War vychádza na PC v češtine, aké má hodnotenia?

 

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.