E3 2019: Víťazi? Kdeže, len samí porazení

E3 2019

Ak by sa ma niekto spýtal, ako by som zhrnul E3 2019, napadnú mi len dve slová – zvláštna a nezaujímavá. 

E3 výstava sa ešte donedávna tešila obrovskej publicite a prestíži. A zatiaľ čo tá publicita ostáva, postupne klesajúca zaujímavosť jej na prestíži uberá. A nie je to len tým, že výstava sa otvára aj bežným hráčom. Ale aj klesajúcim počtom vystavovateľov. Tohtoročná E3 by sa kľudne dala označiť za tú najslabšiu za posledné roky. Absencia Sony bola oveľa väčšia, ako by sa mohlo niekomu zdať. A hoci snaha Microsoftu sa uprieť nedá, ťahať výstavu spolu s Nintendom je nemysliteľné. Ale poďme pekne poporiadku.

Začnem rovno s EA Play. Aj keď sa tento vydavateľ rozhodol od E3 odčleniť, miesto v tomto článku si zaslúži. Predsa len, EA otváralo celý E3 týždeň. A bohuziaľ, ich event (primárne cielený na hráčov) len podtrháva nedávne “úspechy” tohto vydavateľa. Mohli ste tu nájsť 30 iterácie športových hier (FIFA, NFL), rok starú hru (Battlefield V), takmer päť rokov starú hru (Sims 4), free2play hru (Apex Legends), mŕtvu hru (Anthem) a nakoniec ich nový titul – Star Wars Jedi: Fallen Order. A to je asi tak všetko. Proste nuda.

Nasledoval Microsoft, ktorý sa chystal na svoju najlepšiu konferenciu v histórii. Prešli tri týždne a jediné, na čo si z ich konferencie spomeniem je pokrik fanúšika “You are breathtaking” na Keanu Reevesa, ktorý akurát odhaľoval dátum vydania pre Cyberpunk 2077. Dosť málo na to, že to mala byť ich GOAT konferencia.

Bethesda po ich minuloročnom fiasku s Fallout 76 šla na istotu. Ich prezentácie Dooma a Wolfensteina sa inak ani označiť nedajú. Konferencii Ubisoftu sa ani nejdem vyjadrovať. Tá sa zmenila na predstavenie DLC-čok do ich live-service hier.

Aká bude budúcnosť?

Je to smutné, no počet noviniek na tohtoročnej E3 bol až neuveriteľne nízky. Kde sú tie časy, keď sme sa tešili na konferencie, lebo sme nevedeli čo nás čaká? A dnes? Už pomaly mesiac dopredu vieme, aké hry daný vydavateľ ukáže. Z výstavy, kde sa nám odhalovali najväčšie pecky na nasledujúce roky sa stala prehliadka titulov, ktoré boli ohlásené za posledného polroka.

Mení sa doba a mení sa aj E3 spolu s ňou. Na mieste je však otázka, či práve tieto zmeny našu milovanú E3 pomaly, ale isto nezabíjajú. Kompetentní by sa mali zamyslieť. Takýmto tempom sa totižto z prestížnej výstavy stane len malý, ničím nezaujímavý herný event na Los Angeleskom výstavisku. A to by bola škoda pre celý herný priemysel.

A ešte jeden zaujímavý fakt, ktorý asi najlepšie zhrnie tohtoročnú E3. V hlasovaní o najlepšieho vydavateľa E3 2019 sa na tretej priečke umiestnila Sony. A tá tam ani nebola… Ostáva nám už len veriť, že ročník 2019 predstavuje akési “ticho pred búrkou”, pretože E3 2020 má šancu stať sa tou najlepšou v histórii.

Všetko podstatné z E3 2019 nájdete v samostatnej kategórii na našom webe

Marek Jaroš

Mám 21 rokov a na CentrumHer.eu to s Lukášom ťahám už takmer 6 rokov. A ak práve nehrám najnovšie pecky, tak ma nájdete na MatFyze kde študujem, alebo s mojou priateľkou Saši 🙂
Marek Jaroš

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

How to whitelist website on AdBlocker?

  • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
  • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
  • 3 Refresh the page and start browsing the site