ea-electronic-arts

EA napadli hackeri, ukradli stovky gigabajtov dát, zdrojové kódy

15 júla, 2021 Lukáš Kanik

Od EA žiadajú výkupné.

Na hackerských fórach sa objavili súbory, ktoré majú patriť spoločnosti Electronic Arts. Stojí za nimi skupinka hackerov, ktorá napadla servery spoločnosti, pričom mali ukradnúť neuveriteľných 780 GB dát. Na súkromné fóra sa podarilo nahliadnuť novinárom z Motherboard.

Hackerská skupina tvrdí, že začiatkom Júna získali prístup na interné servery EA a k zdrojovým kódom hier FIFA, Battlefield aj The Sims. Získali tiež zdrojové kódy k matchmakingu FIFA a ďalších hier. Hackerom sa vraj podarilo stiahnuť aj nástroje Frostbite enginu, SDK, kódy pre zjednodušenie vývoja a ďalšie interné nástroje.

EA priznalo, že hackerom sa podarilo dostať k súborom

EA minulý mesiac magazínu Motherboard potvrdilo, že k prelomeniu ochrany skutočne došlo. Podľa spoločnosti, žiadne dáta užívateľov neboli narušené a stále prebieha skúmanie, či EA utrpela aj intelektuálne alebo finančné škody. Podľa tvrdení EA, biznis, hráči ani hry by nemali byť nijako ovplyvnené.

Hackerská skupina na súkromných fórach tvrdí, že od EA žiadala výkupné, zatiaľ bez úspechu. Preto zverejnili 1,3 GB komprimovaných dát, ktoré stiahli zo serverov EA. Podľa novinárov z Motherboard išlo o zdrojový kód k The Sims a časti interných nástrojov EA a obchodu Origin.

EA trvdí, že žiadnu výzvu o výkupné nedostali a tiež je nepravdepodobné, že budú hackerom niečo platiť. EA medzitým sprísnila bezpečnostné opatrenia, najmä u pracovníkov, ktorí robia z domu. Počas Covidu narástop počet hackerských útokov, pre ktorých je jednoduchšie napadnúť sieť pracovníkov a získať prístup k utajeným súborom. Minulý rok si svoje prežil aj Capcom.

O podobnom hackerskom útoku by mohol rozprávať CD Projekt RED. Hackeri firme ukradli obrovské množstvo údajov, nie len zdrojové kódy hier, ale aj databázy personálneho oddelenia a komunikáciu s investormi. Zdrojové kódy hier Cyberpunk 2077 a The Witcher 3 pre nextgen konzoly potom hackeri vydražili na súkromných fórach.

Hackeri predali zdrojový kód Witcher 3, Cyberpunk 2077 v aukcii

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Lukáš Kanik
Sledujte ma: