Embracer Games Archive 2022_1

Embracer Group založili najväčší videoherný archív na svete

31 mája, 2022 Lukáš Kanik

V archíve je už cez 50-tisíc jedinečných kusov.

Čoraz viac sa v hernom priemysle rieši otázka archivácie a zachovania umeleckých diel, ktorými sú videohry. Na túto iniciatívu tlačia najmä ľudia, ktorí majú v zbierke staré videohry ale aj ľudia, ktorí ich vlastnia v digitálnej podobe. Archivácia hier je dôležitá najmä pre odkaz do budúcnosti.

Skupina Embracer Group sa tejto roly ujala a založila najväčší videoherný archív na svete. Ten sa nachádza v Karlstade, vo Švédsku a firma má momentálne cez 50-tisíc exponátov. Sú medzi nimi hry, ale aj ovládače, herné konzoly a iné príslušenstvo.

V archíve Embracer Games Archive momentálne pracuje päť ľudí – riaditeľ, archivár, pomocný asistent, technický inžinier a skladník. Cieľom Embracer je získať každú fyzickú kópiu hry, ktorá kedy vyšla.

Na svojich stránkach zverejnili aj kontakt pre tých, ktorí by do zbierky chceli venovať alebo predať svoje kúsky. Embracer momentálne pracuje na vytvorení detailnej databázy všetkých exponátov. Následne budú zverejňovať aj výzvy, ktoré konkrétne hry zháňajú. Tie najcennejšie majú už niekoľko desiatok rokov.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.