Erica – Recenzia Playstation 4 exkluzivity

Erica PS4 logo

Sony s titulom Erica ukázalo, ako treba robiť interaktívne filmy.

Pamätáte si na titul s menom Late Shift? Asi väčšina z vás nie. Každopádne, išlo o jeden z prvých celovečerných interaktívnych filmov. To sú tie filmo-hry, kde sa väčšinu času len pozeráte. No v kľúčových momentoch sa hra obráti na vás. A vy, ako divák, ďalej určujete, ktorým smerom sa hra bude uberať. Obdobným príkladom je aj titul s názvom Erica. Je to interaktívny triler, ktorý vyšiel exkluzívne na Playstation 4. A veru, vo svojom žánri sa hneď zaradil medzi absolútnu špičku.

Ale poďme pekne po poriadku. Erica Mason je dievča, ktoré je od raného veku traumatizované vraždou svojho otca. Sužujú ju nočné mory, ktoré sa však ešte zhoršia potom, ako sa na svetlo sveta dostávajú nové okolnosti. A tak sa rozbieha nové vyšetrovanie, pri ktorom neviete, komu môžete veriť. A tu už by som skončil, aby som z príbehu veľa neprezrádzal. Dodám len, že tešiť sa môžete na vraždy, neobjasnené úmrtia, ale aj prastaré rituály. Našinca však môže zamrzieť absencia slovenskej či českej lokalizácie. 

Holly Earl, herečka v hlavne úlohe, sa skvele zhostila svojej roly. Erica v jej podaní pôsobí bojazlivo, vystrašene a všetko jej to veríte. Treba uznať, že sa na túto postavu skvelo hodí. Je zrejmé, že nemôže byť reč o oscarových výkonoch. Každopádne, v rámci žánru sú viac než nadštandardné. A pomáha tomu aj zaujímavo napísaný príbeh. Avšak, aj tu platí staré známe – sto ľudí, sto chutí. 

Holly Earl, herečka v hlavne úlohe, sa skvele zhostila svojej roly. Erica v jej podaní pôsobí bojazlivo, vystrašene a všetko jej to veríte.

Príbeh navyše funguje aj v prípade vetvenia. Hra vám totižto skoro v každej situácii dáva na výber, ako pokračovať. A hoci niekedy sú to voľby len čisto kozmetické, inokedy majú obrovský dopad na príbeh hry. Je len vo vašich rukách, kto zomrie a kto nie. Rovnako je tak len vo vašich rukách, či sa vám podarí prísť na koreň všetkých záhadných udalostí.

Každopádne, voľby nie sú vždy len o tom, že si vyberiete jednu z preddefinovaných odpovedí. Neraz musíte na scéne nájsť miesto, na ktoré musíte prstom ukázať. Čítate dobre, musíte ukázať prstom. Totižto, hra na svoje ovládanie využíva buď dotykovú obrazovku vášho smartphonu (musíte si stiahnuť aplikáciu), alebo plochu na vašom Dualshocku 4.

Tak či onak, dotykové ovládanie funguje v tomto prípade skvelo. Avšak, musím dodať, že ovládanie je trocha citlivé. Najmä zo začiatku vám to môže spôsobovať trocha problémy, kým sa trafíte tam, kde chcete. Avšak, po pár minútach si na to jednoducho zvyknete a aj tento problém zmizne raz-dva.

Erica je skvelým príkladom toho, že interaktívne filmy čaká svetlá budúcnosť

Samotný titul je skvelým príkladom toho, akým smerom by sa film ako médium mal uberať. Totižto, je len na vás, ako sa tento cca. 2 hodinový príbeh bude uberať a ako skončí. Ja som hru prešiel trikrát a zakaždým som skončil úplne inak. A aj putovanie príbehom bolo iné, no stále to všetko spolu funguje a vyzerá ako jeden celok.

Tvorcovia hry si dali skutočne záležať a je to vidno. Erica je skvelým titulom, ktorý vás zabaví nejeden večer. A za cenovku 10 eur je to titul, ktorý si rozhodne zaslúži miesto vo vašej hernej knižnici. Ide o jeden z najlepších interaktívnych filmov, aké kedy vyšli.

 • 8.5/10
  Príbeh - 8.5/10
 • 7.6/10
  Herecké výkony - 7.6/10
 • 8.2/10
  Rozhodnutia - 8.2/10
8.1/10

Erica

Erica je skvelým príkladom toho, že interaktívne filmy čaká svetlá buducnosť. Zaujímavý príbeh, dobré horecké výkony a reálny dopad rozhodnutí z hry robia jedného z najlepších zástupcov tohto žánru.

Sending
User Review
4.5 (2 votes)

Marek Jaroš

Mám 21 rokov a na CentrumHer.eu to s Lukášom ťahám už takmer 6 rokov. A ak práve nehrám najnovšie pecky, tak ma nájdete na MatFyze kde študujem, alebo s mojou priateľkou Saši 🙂
Marek Jaroš

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

How to whitelist website on AdBlocker?

 • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
 • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
 • 3 Refresh the page and start browsing the site