F1 2017 – Recenzia

30 augusta, 2017 Marek Jaroš

Codemasters prezentovali F1 2017 ako najlepšiu formulovú hru vôbec. Podarilo sa jej naplniť tieto ambície?

Formula 1 je už dlhé roky považovaná za kráľovnú motoršportu. Je to kategória, o ktorej snívajú všetci mladí jazdci. A tí, čo povedia, že nie, tak klamú. Avšak, kráľovná motoršportu si zaslúži byť kráľovsky reprezentovaná aj na poli videohier. Darí sa Codemasters dôstojne reprezentovať F1 na PC a konzolách?

V prvom rade treba povedať, že úloha Codemasters je viac než ťažká. Vydávať každý rok hru, ktorá je prakticky o tom istom a ešte aj pridávať do nej novinky, je prekliate ťažká vec. Podobnú situáciu zažíva aj EA pri ich športoch, no tam sa dá hovoriť, že aspoň zmenili súpisky, či pridali nové arény. No v prípade F1 je to o to ťažšie, že jazdecké pole sa mení len minimálne a kalendár F1 je z veľkej časti striktne daný. Ale formulovému nadšencovi by to vadiť nemalo. Predsa len, kde inde dostanete príležitosť si prejsť legendárne zákruty ako Eua Rouge či Maggots a Becketts v plnej rýchlosti na tohtoročných parádnych monopostoch?

Ponuka herných módov je viac-menej klasická. Od Time Trials, kde naháňate každú stotinku do online rebríčkov, cez šampionát, kde sa môžete pokúsiť vyhrať titul v roli Fernanda Alonsa, ak si nato trúfate. V F1 2017 nájdete aj multiplayer, no tým hlavným, pri čom ozajstný kajšmentke strávi desiatky hodín, je režim kariéry. Na výber máte z dvoch možností. V jednom prípade si dĺžku kvalifikácie a preteku viete nastaviť sami, v tom druhom na vás čaká simulácia celej sezóny v plnej dĺžke. Je len na vás, ktorú možnosť si vyberiete, baviť sa budete pri oboch do sýta.

 

Kariérny režim hry je ten najprepracovanejší v celej histórii F1 hier. Vidno, že Codemasters podchytili celú podstatu sveta Formuly 1. Kariéra nie je len o chytení volantu a závodení na trati, je to beh na dlhé trate, ktorý sa vo veľkej miere rozhoduje hlavne v zákulisí. Predsa len, v dnešnej dobe technicky premakaných monopostov je zárukou úspechu nie len dobrý jazdec, ale aj dobré a spoľahlivé auto. A presne preto Codemasters premakali systém vylepšovania auta, kde teraz na vás čaká obrovský technologický strom, za ktorý by sa nemusela hanbiť ani nejedna stratégia. Kariérny režim tak perfektne skĺbil v sebe nie len pretekársky simulátor, ale aj strategický manažment týmu.

Vaše auto si tak vylepšujete v technologickom strome v 4 kategóriach – Výkon, Aerodynamika, Šasi a Spoľahlivosť. Ani jednu časť nemôžete vynechať a ignorovať, pretože mať spoľahlivé auto bez výkonu je vám v neustálom technologickom závode týmov rovnako zbytočné, ako mať perfektne rýchle auto, ktoré sa vám ku konci sezóny pokazí v každom druhom závode. Po novom tak musíte manažovať aj súčiastky vo vašom aute, a dávať pozor na ich opotrebenie. Predsa len, vypadnúť v poslednom kole kvôli poruche prevodovky by ste nechceli. Je to drahocenná strata bodov, ktoré vás môžu deliť od jazdeckého titulu majstra sveta.

 

– Na začiatku váš stav vyzerá nejako takto. No postupom času bude pri súčiastkach pribúdať viac červenej a v technologickom strome si odomknete oveľa viac technológii –

Po novom tak máte reálny počet súčiastok, ktoré môžete v sezóne použiť. Ak ich počet prekročíte, čakajú vás penalizácie v podobe straty pozícii na štarte, tak ako je tomu aj v reálnej F1. Preto je dôležité investovať vaše technologické body aj do spoľahlivosti. Pretože vyskladať auto s obstojnými súčiastkami je ku koncu sezóny čoraz ťažšie a ťažšie.

   

A keď sme už pri technologických bodoch, tie získavate nie len za úspechy v kvalifikácii a závode, ale predovšetkým aj za plnenie tímových úloh v tréningoch. Aj to pomáha reálnosti celej F1 2017, keď pre niekoho zdanlivo nepotrebnej časti súťažného víkendu sa stáva súčasť ešte možno viac dôležitejšia, ako samotný pretek. Úloh vás čaká hneď niekoľko, ako napríklad simulácia preteku či kvalifikačnej jazdy. Nájdete tu však aj také úlohy, ako napríklad aklimatizácia na okruhu, kde máte prejsť trať po ideálnej jazdeckej stope a pri každom vstupe a výjazde zo zákruty vás čaká checkpoint, cez ktorý máte prejsť. Avšak, úspešné zvládnutie zákruty nespočíva len v tom prejsť cez dané body, ale ich aj prejsť dostatočne rýchlo. Úlohou sa vám tak trať dostane do rúk, naučíte sa prechádzať jednotlivé zákruty a získate aj dôležité technologické body.

„Codemasters šikovne využili tréningy, ktoré doteraz možno ostávali málo využité. Nie je to však o násilnom pridaní úloh do nich, práve naopak“

Ďalšie úlohy sú zamerané na prácu s pneumatikami či s palivom. Predsa len, v dnešnej dobe, kedy majú autá max 105 kilogramov paliva na preteky, je práca s ním tiež dôležitá. Predsa len, dotankovať si ho prísť nemôžete a keď vám dôjde benzín v poslednej zákrute tak, ako mne, máte chuť ten volant pred vami prehodiť cez monitor. No čo vám poviem, naštve to. Následne som sa tak počas ďalšieho víkendu v tréningu zameral na šetrenie paliva, nielenže som tak získal body do vývoja, ale v preteku sa mi podobná situácia už nezopakovala a došiel som si po svojich 25 bodov za prvé miesto.

 

Codemasters šikovne využili tréningy, ktoré doteraz možno ostávali málo využité. Nie je to však o násilnom pridaní úloh do nich, práve naopak. Všetko to pôsobí úplne prirodzene a tak, ako v skutočnej F1, každé odjazdené kolo vás posúva technologicky ďalej. Avšak, aj počas tréningov musíte dávať pozor na opotrebenie súčiastok. Strategicky tak tie staršie môžete nasadzovať v tréningoch, predsa len, ak vám motor či prevodovka odídu v tréningu, stojí vás to menej, ako keď oň prídete v samotnom závode.

Samotné tréningy vám však slúžia aj na nastavenie vášho auta. Aj tu Codemasters mysleli na tých, čo chcú len jazdiť a tých, ktorí sa chcú s autom skutočne vyhrať. Máte tak možnosť si vybrať z prednastavených režimov, ktorý vám jednoduchou grafikou povie, či je v danom režime auto nastavené na väčší prítlak, či maximálku. Avšak, sami si viete jednotlivé položky ako prítlak na prednom či zadnom krídle, balans bŕzd či prevodovku upraviť podľa seba a skutočne si tak auto nastaviť na váš herný štýl.

      

– No čo je krajšie, ako pocit víťazstva a následná tímová spokojnosť? – 

O tom, že hra je prístupná všetkým svedčí aj fakt, že v F1 2017 si môžete zapnúť či vypnúť obrovské množstvo elektronických asistentov. Medzi tie základné patria kontrola trakcie či brzdný asistent. Je pochopiteľné, že ak niekto nemá doma volant, je preňho zbytočné, aby to na gamepade hral na plnú simuláciu. Zrejme by sa viac trápil, ako si hru užil. Jednoducho si tak nastaví hru podľa seba a užíva si srandu, ktorú mu jazdenie a víťazenie prináša. Avšak, skutočnou výzvou sa hra stáva až vtedy, keď máte možnosť si ju vychutnať na volante.

Skĺbiť tak prácu s pedálmi a volantom je pri vypnutí asistentov výzva, no stále zábava. F1 2017 nie je zbytočne prísna, no vie vás aj patrične potrestať, ak zájdete za limit. Doma som síce hral na volante, kde som nejakých tých pomocníkov zapnutých mal, no na GamesCome som si vyskúšal hru v pretekárskej sedačke, bez asistentov a to bola skutočná výzva! Poviem vám, už dlho som sa pri hre tak nebavil. Pri prvom pokuse ma síce otočilo hneď v prvej zákrute, no práve v tom bola tá zábava. Nájsť limity a naháňať v každej zákrute stotinky k dobru. Ten súťaživý pocit, ktorý to vo mne vyvolalo umocňoval aj fakt, že som na trati videl celý čas ghost car najlepšieho zajazdeného času.

F1 2017

A práve o tom to bolo. O tom pocite, ktorý vám F1 2017 dáva. Veď predstavte si, idete na doraz, aby ste niekoho predbehli v time trials. Už máte jeho čas na dosah, no v tom ako chcete byť ešte lepší ako on, si nedáte pozor a pri výjazde zo zákruty vás otočí a dostanete hodiny. Poviete si, že nevadí, nabudúce si dám pozor a poučím sa. V ďalšom kole vás takto otočí o dve zákruty neskôr a situácia sa opaku. A keď už sa vám podarí zájsť čisté kolo, poviete si, že v zákrutách číslo 3, 7 a 12 ste nešli naplno a tak idete znova, no tentokrát rýchlejšie. Ten pocit, že sa chcete zlepšovať a posúvať limity ešte ďalej, sa zo skutočnej F1 preniesol aj do hry. A to je len dobre.

Pocit simulácie umocňuje aj ten fakt, že každé poškodenie vášho auta cítite. Idete do prvej zákruty, o stotinku neskôr stúpite na brzdy a o auto pred vami si poškodíte predné krídlo. V tom vám váš pretekový inžinier do vysielačky zahlási, že poškodenie nie je tak vážne, aby ste šli do boxov, no môže to mať dopad na vašu jazdu. A hneď v ďalšej zákrute sa o tom presvedčíte, keď vám v nej auto zrazu nedrží a máte čo robiť, aby vás nevynieslo mimo trať. Dnešná F1 je tak technologicky vyspelá, že čo i len malé narušenie auta sa postará o to, že zvyšok závodu sa pre vás stane skutočnou výzvou.

Po grafickej stránke vyzerajú autá skvelo, aj keď vidno, že sa veľká pozornosť venovala práve im. Okolie trate vás tak neohúri, no ani neurazí. Predsa len, tento fakt viete hre odpustiť, nakoľko pri závodení a čase strávenom manažmentom vášho týmu nemáte čas si divákov či okolie ani všímať. Za čo treba Codemasters pochváliť, je samotná prezentácia sveta F1. Pred každým pretekom hra ponúka zábery, ktoré by boli ako vystrihnuté z TV prenosov. Pohľad na trať, prestrih do boxov Mercedesu, ďalší prestrih do boxu najväčšieho rivala Ferrari a do toho vám komentátori povedia nejakú tu zaujímavosť či to, aké počasie nás dnes na trati čaká. Aj toto pomáha tomu, že F1 2017 je bez pochýb najlepšia formulová hra, aká kedy vyšla.

 

Jej ťahákom je aj ponuka vybraných, historických áut z F1. Tie si viete vybrať v hociktorom móde, no Codemasters ich skvele zapracovali aj do kariérnej kampane, kde sa vám z času na čas objaví ponuka si ísť s nimi zajazdiť. Čakajú vás tak zaujímavé minihry ako v danom čase obehnúť stanovený počet aút, či prechádzať cez checkpointy. Skvelé oživenie, ktoré si všetci užijú. Predsa len, pocítiť rozdiel jazdy na starom a novom Williamse na vlastnej koži je fajn. Zatiaľ čo rýchlostne by sa ten starý novému ešte vyrovnal, na aute predsa len cítiť, že v zákrutách nedrží tak dobre.

Čo však zamrzí, sú dlhšie loadingy, na aké je človek v roku 2017 zvyknutý. Ale o to viac si potom človek ten čas na trati užije. Čo mi však liezlo najviac na nervy, je animácia vchádzania do boxov a nemožnosť ju skipnúť. Predsa len, stráviť desiatky sekúnd toho, ako sa pozeráte na to, ako vaše auto ide k mechanikom, ktorí ho následne zatlačia do boxov, je otrava. A to všetko len preto, že ste prišli počas tréningu zmeniť váš program (prepnúť úlohu). Kvôli 3 kliknutiam tak zabijete viac viac ako minútu času.

Ak by som to mal zhrnúť, F1 2017 je bez pochýb najlepšia formulová hra, aká kedy vyšla. Nielenže vyzerá dobre a ponúka zaujímavú prezentáciu sveta F1, je zábavná ako pre nováčika, ktorý si chce len zajazdiť, ako aj pre skúseného borca, ktorý hľadá skutočnú výzvu. Ak k tomu pridáme skutočne bohatý a prepracovaný kariérny režim, v hre strávite desiatky hodín, počas ktorých sa nebudete mať čas nudiť. Predsa len, cesta na vrchol šampióna F1 je ťažká, no o to krajšie chutí víťazstvo! 

Recenzovaná verzia: PC s volantom

F1 2017
 • 9.5/10
  Kariéra - 9.5/10
 • 8.5/10
  Gameplay - 8.5/10
 • 7/10
  Grafika - 7/10
 • 9/10
  Prezentácia sveta F1 - 9/10
8.5/10

Verdikt

F1 2017 je pre každého fanúšika kráľovnej motoršportu povinnosť. Hra je prístupná ako pre nováčikov, tak aj skúsených hráčov, ktorí chcú od hry výzvu. Zabaví sa tak pri nej naozaj každí. A keď k tomu prirátame rozsiahli kariérny režim, s prepracovaným technologickým stromom a manažmentom týmu, v hre tak strávite aj niekoľko desiatok hodín, kým dohráte sezónu. Parádna práca od Codemasters!

Sending
Hodnotenie užívateľov
0 (0 hlasy)

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.