F1 2018 – Recenzia

Codemasters stavajú na úspešnom predchádzajúcom ročníku, aj keď zmien je menej, ako by si hráči želali.

EA má svoju FIFU, 2K svoju NBA 2K, Activision svoje Call of Duty a také Codemasters majú pre zmenu pretekársky F1 titul. Na prvý pohľad rozdielne tituly, no predsa ich niečo spája – vychádzajú pravidelne každý rok v cca rovnakom čase. Na tom by nebolo nič zlé, no problémom takýchto titulov častokrát býva fakt, že sa za ten rok nemajú kam posunúť. A bohužiaľ, podobným prípadom je aj tohtoročná F1 2018. No aj napriek tomu sa jedná o najlepší formulový simulátor, aký kedy vznikol.

Asi by som mal uviesť na pravú mieru slová, ktoré som napísal vyššie. F1 2018 je skvelá hra. Avšak, oproti svojmu minuloročnému predchodcovi tak nejak prešľapuje na mieste. Zatiaľ čo ročník 2017 zo sebou priniesol viacero skvelých noviniek, ročník 2018 pôsobí, ako by niekto spravil v Codemasters po obsahovej stránke iba CTRL+C a následne CTRL+V. No aby som len nekritizoval, hra sa predsa len dočkala aj nejakých tých zmien.

Tou prvou je návrat systému ERS. Jedná sa o manažment rekuperačnej energie, ktorá sa generuje pri brzdení (MGU-K), respektíve sa získava z tepla splodín v motore (MGU-H). V predošlých tituloch sa o tento manažment za vás staral systém, teraz si ho môžete manažovať sami. Je len na vás, ako budete svoje batérie nabíjať a kedy ich zase vybíjať a získavať tak výkonnostnú výhodu. Je to podobné ako s palivom, pri ktorom si zasa volíte, v akom režime chcete mať váš motor. Či vo výkonnom, ktorý žerie oveľa viac paliva, alebo v šetriacom režime, no tu ste zas pomalší. Oba tieto systémy spolu skvelo fungujú a starajú sa o dôležitý strategický prvok počas pretekov. Pri jednoduchšej AI to nie je také citeľné, no ak hráte na ťažších obtiažnostiach, neraz vám práve agresívny motorový mód spolu s ERS na plný výkon pomôžu získať, respektíve ubrániť pozíciu.

ERS po novom pribudlo aj do tréningových jázd. Vďaka tomu máte možnosť zistiť a hlavne natrénovať si, ako sa ERS na jednotlivých okruhoch správa a kde sa dá našetriť najviac energie. Podobne ako v minulom roku, aj teraz je v kariérnom režime dôležité plniť tréningové úlohy. Tie vám totižto zarábajú body, ktoré tak nutne potrebujete na vývoj vášho monopostu. A aj vďaka disciplíne navyše a štedrejšiemu odmeňovaniu ide vývoj oveľa rýchlejšie, ako pred rokom. No mali by ste sa mať na pozore. Neurýchlil sa len váš progres, ale aj progres vašich súperov!

Ďalšou novinkou v kariére je systém rozhovorov. Vďaka vašim odpovediam sa mení váš vzťah s vašim týmom. Ak po vyhratej kvalifikácii v takom Baku pochválite vaše oddelenie na výrobu motorov, ľudí v ňom to poteší. Na oplátku vás tak ďalší vývoj pohonnej jednotky stojí menej a aj trvá kratšie. Samozrejme, čím viac ich chválite, tým viac je oddelenie namotivované a tento efekt sa stupňuje. No ak svoj tím po prehre zvozíte, verte mi, dajú vám to vyžrať. Taký Alonso by vám vedel povedať, ako na to.

Systém rozhovorov, ktoré ovplyvňujú váš tým a vašu kariéru, na papieri vyzerá veľmi dobre. No prax v F1 2018 ukazuje, že systém ešte potrebuje zopár detailov vyladiť. V prvom rade, samotné rozhovory neviete nijako preskočiť. Chápem, aj v realite máte isté PR povinnosti, no sú naozaj nutné aj v hre? Ďalším problémom je samotná dĺžka otázok a odpovedí. Neraz sa tak stalo, že ste mali na výber zo 4 odpovedí, ktoré všetky boli na dva riadky, no len 15 sekúnd na odpoveď. Kým ste dočítali druhú možnosť, už vám uplynul čas. A to nehovorím o niekom, kto nevie tak dobre po anglicky a samotné odpovede si musí do toho ešte aj prekladať. Takto nejako v praxi vyzerá skvelý nápad, no absolútne nezvládnutý.

A to nehovorím o tom, že samotné otázky sa začnú po čase opakovať. A keď si k tomu pripočítate jednu opakujúcu sa cut-scénu dookola, viete si asi predstaviť, ako to po čase začne liezť na nervy. A keď už sme pri cut-scénach, tie sa tiež veľmi od minulého roka nezmenili. Dokonca som zažil aj to, ako počas jednej z nich postavy jednoducho zmizli. Len tak, prostredie ostalo a postavy boli fuč.

Na čom však viditeľne vývojári zapracovali, je nasvietenie scény. Tento systém bol pred F1 2018 od základov prepracovaný a vývojárov treba za tento krok jednoznačne pochváliť. Hra tak vyzerá oveľa realistickejšie a vďaka efektu hmly trať pôsobí na hráča s oveľa väčšou hĺbkou a hlavne s krajšou a lepšou atmosférou. Miernych vylepšení sa dočkala aj tráva a štrk okolo trate, takže sa na ne po novom pozerá lepšie, ako v minulom dieli.

Ďalšou obrovskou zmenou je zvuk. Ten je jednoducho neskutočne prekrásny! V minulosti znel tak tlmene, ako keby ho vývojári prehnali cez nejaký editor. No v najnovšom ročníku zvuk motora znie poriadne surovo a vy tak máte pocit, ako keby ste sedeli priamo v kokpite monopostu F1. Vývojári dostali od nového vlastníka značky F1 možnosť nahrávať zvuky priamo a tak pri zmene pohľadu sa zmení aj zvuk. Avšak, znie to absolútne prirodzene a nie tak genericky, ako v minulých ročníkoch. Rozhodne jedno z najlepších vylepšení tohto ročníka! A keď sme už načali pohľady, F1 2018 so sebou prináša aj systém Halo. Ten, ako isto viete, ponúka nepekný rám okolo hlavy pretekára a v strede ponúka nepekný stĺpik. Ten je bohužiaľ prítomný aj v hre, keď hráte z pohľadu jazdca. Avšak, aspoň on sa dá vypnúť.

Čo sa týka hrateľnosti, až tak veľa sa toho nezmenilo. Pribudla možnosť ERS, ako som spomínal vyššie. K nej akurát jedno negatívum, ak hráte na gamepade. Pripravte sa na poriadny prstoklad, nakoľko starať sa o palivo, ERS a do toho pretekať na trati, dá zabrať. Každopádne, vývojári tento rok dostali obrovskú porciu dát priamo od jednotlivých týmov a na trati to je cítiť. Už po prvej zákrute viete povedať, či jazdíte s Red Bullom, alebo s takým Sauberom. Autá rôznych týmov taktiež rôzne reagujú na poškodenia. Zatiaľ čo pri mierne poškodenom prednom krídle Ferrari viete ešte ako tak bojovať na trati, pri rovnakom poškodení na prednom krídle Sauberu máte problém sa vôbec na trati udržať. Oproti minulému roku sa monoposty viac šmýkajú a majú vyššiu tendenciu ísť do šmyku.

Čo sa týka multiplayeru, ten sa po vzore Gran Turisma Sport dočkal zopár zmien. Už sa nehodnotí len vaša jazdecká úroveň, ale aj to, ako čisto jazdíte. Ak síce jazdíte rýchlo, no poriadne špinavo, zrejme sa z vás držiteľ super licencie nikdy nestane. Tieto kroky F1 2018 zavádza práve kvôli tomu, že noví majitelia F1 z Liberty Media plno podporujú e-sport pretekanie. Každopádne, je škoda, že vývojári sa viac nevenujú aj obsahovej stránke hry. Predsa len, pridať ďalšie historické autá je síce fajn, no čo z toho? Veď samotná F1 ponúka toľko pamätných okamihov, ktoré by stálo za to si zopakovať vo virtuálnej podobe. Alebo spraviť výzvy v štýle “čo ak?”. Čo ak by Sebastian Vettel nepokazil minuloročnú VC Singapuru? Vyhral by majstrovský titul? Čo ak by sa Fernando Alonso na VC Abu Dhabi v roku 2010 nezasekol za Vitalym Petrovom? Získal by tak svoj tretí majstrovský titul? Podobných okamihov ponúkla len nedávna história niekoľko a je škoda, že ich nemôžeme prežiť znovu v F1 2018. Ono, podobné výzvy F1 2018 obsahuje, no momentálne je len jedna a to mi príde neskutočne málo.

Ak by som to mal zhrnúť, F1 2018 je krajšia a lepšie znejúca verzia minulého ročníka, ktorá sa dočkala noviniek v podobe ERS, systému rozhovorov či zmeny hodnotenia jázd v multiplayeri. No a práve tu nastáva ten problém. Zatiaľ čo iné hry dostávajú obdobne veľké updaty aj v bezplatnej podobe, vývojári z Codemasters vás za “F1 2017 version 1.5” nútia zaplatiť znova plnú sumu. A či sa to oplatí? Zrejme nie. Ak ste hardcore hráč, zrejme nemáte čo riešiť o po F1 2018 tak či tak siahnete. No ak jazdíte formuly len tak, pre zábavu, zrejme pre vás nemá zmysel updatovať z minulého ročníka.

Recenzovaná verzia: PC (Steam)

Marek Jaroš

Marek Jaroš

Mám 21 rokov a na CentrumHer.eu to s Lukášom ťahám už takmer 6 rokov. A ak práve nehrám najnovšie pecky, tak ma nájdete na MatFyze kde študujem. Alebo s mojou priateľkou, Saši 🙂
Marek Jaroš
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíš komentár

Musíš byť prihlásený pre napísanie komentára.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

How to whitelist website on AdBlocker?

  • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
  • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
  • 3 Refresh the page and start browsing the site