F1 2020

F1 2020 – Recenzia

15 júla, 2020 Lukáš Kanik

Mix simulátora a arkády nabitý možnosťami. 

Po niekoľkých rokoch som si konečne sadol do kokpitu monopostu F1 a poviem vám, že lepší návrat som si ani nevedel predstaviť. Jasné, F1 2020 stále nie je next-gen titul a kde-tu sa objaví chybička krásy. Obsahovo nabitý diel formulí však zmazáva všetky pochybnosti o tom, že ide o jednu z najlepších športových hier na trhu.

Aj F1 2020 prináša nejaké tie vylepšenia oproti posledným dielom a nie sú to len nové trate Zandvoort, či Hanoi. Najväčšou novinkou je režim My Team, originálny kariérny režim, ktorý sa totálne odlišuje od toho zabehnutého s názvom My Career. Zatiaľ čo druhý spomínaný vám dovolí jazdiť vo vami vybranej stajni, My Team vás posadí do kresla majiteľa tímu a zároveň jazdca.

Tím budujete od základov, vyberáte si názov, logo, farby a motívy monopostu, dokonca si v rámci rozpočtu najímate aj spolujazdca. Rozpočet závisí od toho, akého sponzora z fiktívnych značiek si vyberiete. Codemasters myslel aj na to, že počas sezóny budete chcieť niečo zmeniť a tak vám dovolí si kustomizovať postavu či dizajn tímu kedykoľvek.

Kokos Racing sa stal jedenástym tímom v sezóne F1 2020

Medzi jednotlivými Gran Prix závodmi budete v roli manažéra vykonávať každodenné rozhodnutia . predaj merchandisu, team-buildingové akcie, tréningy jazdcov a investícia rozpočtu do vývoja a výskumu. Osobne som sa najviac tešil na tieto momenty medzi Gran Prix, kedy som sa viac povenoval mikromanažmentu všetkých aspektov stajne F1. Inžinieri z Kokos Racing musia byť na mňa hrdí.

Vývoj tímu po novom ovplyvňuje aj spokojnosť jednotlivých oddelení. Team-buildingové akcie vedia oddelenia vývoja uspokojiť tak dobre, ako pochvala pred médiami, aj v My Team kariére totiž budete odpovedať novinárom na otázky. Drobný detail – niektoré odpovede sa vám odomknú až po nadobudnutí „skillu“ komunikácie s médiami, dovtedy budete vyberať aj odpovede, ktoré sa niektorým členom tímu nemusia páčiť.

F1 2020 hráčovi skutočne dáva plnú kontrolu nad tímom mimo závodov, ale aj počas samotného Gran Prix. Z hry tak plynie celkom reálny pocit zodpovednosti za úspech, zatiaľ čo klasický režim kariéry sa zameriaval len na kvalitné jazdenie a príbeh. V režime My Team vám ani tak celkom nevadí, že skončíte na piatom mieste, hlavne že sa vďaka všetkému okolo zabavíte.

V závodoch máte plnú kontrolu aj nad stavom vozidla, výberom pneumatík, výškou monopostu a tankovaním paliva. Cez jednoduché príkazy aj počas jazdenia môžete komunikovať s tímom (neplatí v split-screen) a získavať tak informácie o počasí, oponentoch a fyzickom stave vozidla. Najdôležitejšie prehľady sú potom namapované na iné tlačidlo, hra tiež intuitívne zobrazí aj prehľad poškodenia, ak s monopostom narafete do nejakého objektu.

Hra je dostupná pre úplných amatérov, ale ponúka aj výzvu pre profesionálov

F1 2020 je neuveriteľne dostupná hra pre nováčikov. Pred každým závodom si môžete zvoliť Štandardný alebo Nováčikovský systém jazdenia a tak hru dokáže odohrať aj úplný amatér. Aj na najľahšom režime je hra stále dostatočnou výzvou, no štandardný režim je stavaný pre pokročilých hráčov, ktorí sa neboja jazdiť bez asistencií.

Skvelou fíčurou v F1 2020 je navádzanie do zákrut. Holografický ukazovateľ prispôsobuje svoju farbu vašej rýchlosti a tak viete presne nie len akú koľaj si udržať, ale aj kedy ubrať, či pridať plyn. Prekopaný bol aj systém ERS, využitie kinetickej energie monopostu. Po novom môžete využívať energiu z batérie tlačidlom Overtake, na konci dlhej rovinky tak viete zvýšiť maximálku aj o desať kilometrov za hodinu.

Manažment batérie ERS je jedným z mnohých, ktorým počas závodu môžete venovať pozornosť a získať tak výhodu. Novinkou je aj dynamické počasie, ktoré sa môže meniť nie len naprieč tréningami a závodom, ale aj počas závodu samotného. Na začiatku závodu môže pršať a v desiatom kole sa môže vyčasiť.

Nastaviť si môžete aj dĺžku sezóny (kľudne aj na desať závodov), dĺžku tréningov, či typ kvalifikácie. Hra ponúka skutočne veľké množstvo kadejakých nastavení, ktoré sa však v neprehľadnom UI trochu strácajú. Nechýba ani obľúbený split-screen režim, v ktorom si užijete gaučové závody s kamarátom za cenu graficky horšieho vizuálu.

Po grafickej stránke ide o taký štandard F1, ktorá už niekoľko rokov vyzerá proste výborne. Vo dne, v noci aj za hustého dažďa ide o jednu z najrealistickejších hier na trhu. Niektoré tímové animácie sú však zrecyklované z posledných ročníkov, prostredia vývojového centra si pýtajú viac dynamiky a rovnako aj letecké zábery už potvrdzujú, že ide o poslednú Ef Jednotku na starú generáciu konzol. Nehovoriac o tom, že na PS4 občas nedoskočí textúra s vysokým rozlíšením. Nuž, sám som zvedavý, ako reálne bude vyzerať F1 2021 na PS5 a Xbox Series X.

Celkovo sa na F1 2020 dobre pozerá, skvele znie a vývojári plne ťažia zo svojej oficiálnej licencie. Oficiálna hudba Formula 1 od Briana Tylera vám bude hrať pred každým finálnym závodom a televízne kamery často namieria objektívy aj na svetových jazdcov. Fanúšikovia hry sú na také veci asi zvyknutí, ale mne osobne to prišlo strašne uveriteľne. Len si predstavte, že v nedeľu pozeráte na Leclerca a Albona v televízore a v pondelok ich predbiehate na rovinke v Bahrajne.

F1 2020 je jednoznačne to najlepšie, čo v závodných hrách môžete nájsť. Kombinácia simulácie a arkády otvára priestor všetkým profesionálom aj úplným nováčikom, čo F1 v živote nejazdili. Režim My Team je príjemným oživením série a hre dodáva lepší pocit zodpovednosti z vykonanej práce, než ktorýkoľvek starší diel.

Hra F1 2020 vyšla na PC (Steam), Xbox One a PlayStation 4.

F1 2020 39,99€
 • 10/10
  Herné režimy, obsah - 10/10
 • 9/10
  Gameplay - 9/10
 • 8.5/10
  Grafika - 8.5/10
 • 8.5/10
  Zvuky - 8.5/10
9/10

Verdikt

F1 2020 vyšla na konci generácie konzol ako jedna z najlepších závodných hier súčasnosti. Zmysel pre autenticitu a dostupnosť poteší nie len veľkých fanúšikov tohto motošportu, ale aj úplných nováčikov.

Sending
User Review
5 (1 vote)
Sledujte ma: