Cyberpunk 2077 RTX PC Screenshot 01

Face2Face: Čo ak Cyberpunk 2077 naozaj odložia znovu a ako sa mohli tomu vyhnúť?

10 novembra, 2020 Lukáš Kanik

Problémy v CD Projekt RED sú nepopierateľné.

Keď oznámili prvý dátum vydania hry Cyberpunk 2077 na Apríl 2020, nikto tomu neveril. No a keď ešte prepukla korona, tak už dupľom nie. Preto odklad hry na November prišiel vhod nie len z vývojárskeho hľadiska, ale aj z logistického. Odhliadnuc od toho, že hra bola oznámená v roku 2012.

Je pochopiteľné, že pri takto veľkom a ambicióznom projekte sa naskytne niečo, čo vydanie oddiali. S Novembrovým dátumom boli všetci v pohode. Hru dokonca samotní vývojári označili za GOLD – teda úplne hotovú a pripravenú na lisovanie na disky, ako aj na certifikáciu u vydavateľov konzol.

Čo však nikto nečakal a hlavne v hernom priemysle to je neštandard – hru odložili o takmer mesiac aj keď už bola hotová. Vraj sa naskytli problémy so starými konzolami, PlayStation 4 a Xbox One. Sedem ročný hardvér má problém hru rozbehať a takisto musia vývojári opravovať tonu bugov. Cyberpunk 2077 je open world RPG a čím je hra väčšia, tým viac vecí sa v nej môže rozbiť.

Cyberpunk 2077 Gameplay Screenshot

No keď sa dnes objavili správy o tom, že Cyberpunk 2077 má byť odložený na rok 2021 (nepodložené informácie) tak to vzbudilo obavy aj u mňa. Však vývojári poslendé týždne musia robiť nútené nadčasy, aby hru pripravili na vydanie. Ak ju odložia znova, tie nadčasy budú musieť robiť ešte dlhšie. Finálny crunch v CD Projekt RED tak môže trvať celé mesiace.

Na Twitteri štúdio mlčí už dva týždne

Tvrdeniu o ďalšom odklade nepridáva ani fakt, že štúdio CD Projekt svoju hru nepropaguje už dva týždne. Z popisu hry na sociálnej sieti dokonca zmizol dátum vydania. Pritom ešte pred okladom jej robili obrovskú marketingovú kampaň snáď každý deň – marketing hry je momentálne zmrazený.

Vypočujte si podcast: Crunch v štúdiu CD Projekt RED

Ak sú fakt za tým old-gen konzoly, prečo ich vývojári v strede vývoja neodrezali a nepripravili hru len na nové konzoly? Alebo prečo vydanie na Xbox One a PS4 neposunuli na neskôr? Prečo hra musí nutne vyjsť na všetky platformy, aj keď na to ten sedem-ročný hardvér zjavne nemá? Dôvodom môže byť jednak dohoda s Microsoftom a jednak akcionári, ktorí veria, že nová hra zasiahne trh s počtom 150 miliónov konzol. A hlavne, do obchodov mieria aj Xbox One bundle, ktoré už isto čakajú na skladoch na svojich majiteľov.

Prečo potom hru označovať GOLD aj keď vôbec nie je jasné, či vyjde? No aj toto môže mať vysvetlenie. Hra proste nemusela prejsť certifikáciou kvôli zlému technickému stavu.

A ak fakt vývojári chcú vydať 100% produkt bez chýb, prečo nejdú s kožou na trh? Prečo sa takmer všetci zamestnanci štúdia o odklade dozvedeli až z Twitteru? Dostávame sa tak ku kameňu úrazu celej situácie – nekompetentný manažment.

Prečítajte si aj: Nútené nadčasy v CD Projekt RED, aby dokončili Cyberpunk 2077

Pri takto veľkom projekte, gigantických očakávaniach a pri HYPE okolo Cyberpunk 2077, nemám pochýb o tom, že to manažmentu prerástlo cez hlavu. Počet neopravených bugov, nevyladená hra na staré konzoly a šibeničný termín (30 dní od dnes) musia byť veľkou psychickou záťažou pre vedenie štúdia.

Ako veľký fanúšik CD Projekt RED a Zaklínača, prijal by som jediné – úprimnosť. Zamietli vám hru na certifikácii? Okej však povedzte dôvod, že vám oprava potrvá pár mesiacov a ideme ďalej. Sú tam bugy, ktoré výrazne ovplyvnia alebo znemožnia hranie? Fajn, zoberte si ešte pár týždňov navyše. Proste povedzte skutočný dôvod. A čo najskôr.

Kvôli Cyberpunk 2077 svoje dátumy vydania posunuli aj iné hry, nechceli konkurovať

Ak Cyberpunk 2077 znovu odložia, bola by to škoda. Nie len pre hráčov, ktorí sa tešili, že si v prázdnom Decembri niečo zahrajú, ale aj pre ostatné štúdiá. Niektoré totiž svoje hry z Decembra presunuli na rok 2021 aby nezavadzali Cyberpunku. Nechceli sa nechať zatieniť tohto očakávanou hrou.

Najpredávanejšou hrou mesiaca December tak bude asi Immortals Fenyx Rising od Ubisoftu. Ten totiž dodnes svoju hru neodložil a dátum vydania je stále naplánovaný na 3.12.2020.

Viac kritických článkov nájdete v samostatnej kategórii Face2Face

Cyberpunk 2077 čeština – oficiálne info

Sledujte ma: