Face2Face: Destructoid prosí užívateľov, aby neblokovali reklamy

19 marca, 2013 Lukáš Kanik

Herné weby sú preplnené reklamami, ktoré aj tak nikto nesleduje a užívatelia ich blokujú. Ako to vidí Destructoid?

Polovica čitateľov Destructoid blokuje naše reklamy. Teraz čo?“ – znie titulok rozsiahleho článku, v ktorom vedenie jednej z najväčších a najrešpektovanejších herných nezávislých stránok oznamuje užívateľom nejaké tie štatistiky, ktoré pre web nevyzerajú dobre. A netýka sa to samozrejme len ich.

Destructoid je momentálne stále nezávislá stránka, na rozdiel od ďalších gigantov, ktorí sú takmer všetci pod krídlami korporátnych spoločností. Jednou z nich je IGN, pod ktorú patrí obrovské množstvo menších a väčších webov a len nedávno zrušili pôsobenie webov 1UP, UGO a GameSpy. Aj u nás funguje väčšina domácich herných webov pod nejakou veľkou mediálnou spoločnosťou, ktorá do projektu nie len sype peniaze, ale ho aj ovláda. Tie malé, bohužiaľ fungujú z vlastných financií a príjmov, ktoré sa im podarí vyprodukovať z reklamy, ale zároveň práve korporátne weby majú najviac reklamy na každom rohu.

Webmaster Destructoidu si na stránky nainštaloval meranie užívateľov, ktorí blokujú zobrazovanie reklám pluginom AdBlock. Až 46% užívateľov blokuje zobrazovanie reklamy a scriptov na ich stránke, čo je dosť alarmujúce číslo aj pri tak vysokej návštevnosti, akú Destructoid má. Tá sa pohybuje okolo 200 tisíc užívateľov denne. Momentálne majú na webe 8 reklamných plôch, ktoré by mali pre nezávislých redaktorov predstavovať aspoň príjem na fungovanie servera, ktoré nie je lacné, redaktori Destructoidu preto prosia užívateľov, aby prestali používať blokovače reklám. Komentáre sú rôzne. Nikto z nás samozrejme nechce, aby mu reklama nasilu prekryla stránku, aby nám vyskakovali obrázky a videá sa spúšťali samé a automaticky, na druhej strane, všetci chápeme význam reklám a vieme, komu pomáhajú.

Či sa s takýmto prístupom stotožňujem? Určite áno, pretože sme v rovnakej pozícii. Užívatelia by mali vedieť, že jediný príjem, ktorý nezávislé weby môžu produkovať, je práve z reklám. U nás to je trochu komplikovanejšie, návštevnosť je stále malá na to, aby sa z reklamy zaplatil napríklad server a teda to musí ísť z našich peňazí. Navyše sme viac ako dva roky držali web nažive bez akejkoľvek reklamy, ktorá by bola na titulnej stránke, či v článkoch. Iste ste si však všimli, že na začiatku tohto mesiaca tu nejaká reklama pribudla a momentálne hľadáme variantu reklamy, ktorá by neotravovala hlavne našich čitateľov. Momentálne máme len dve plochy, čo je oproti českej a slovenskej konkurencii absolútne minimum.

V prípade, že vám reklama bude vadiť, hneď nám dajte vedieť na facebooku alebo v kontaktnom formulári. Ak vám bude vadiť celkovo a chcete stránku úplne bez reklamy ako kedysi, budeme musieť hľadať iné spôsoby, ako udržať náš web nažive. Šikovne to vyriešili redaktori Penny-Arcade, ktorí založili Kickstarter kampaň na to, aby sa zaplatil chod stránky a bola úplne bez reklamy. Chceli vyzbierať 250 tisíc dolárov a podarilo sa im viac ako pol milióna, momentálne na ich stránke nenájdete ani jednu reklamu.

Rovnako ako redaktori Destructoidu, aj my vám chceme prinášať stále kvalitnejšie služby a chceli by sme vylepšiť web stále viac a viac. Bez peňazí to ale nejde a pri našom nulovom rozpočte rozhoduje asi len kvalita informácií, ktoré vám podávame. Vedenie Destructoidu chce v budúcnosti zaviesť systém plateného členstva, kde budú pre platiacich pripravené rôzne špeciálne vychytávky a bonusy, ku ktorým by sa inak nedostali. My by sme sa chceli platenému obsahu vyhnúť aj v budúcnosti a tiež by sme chceli ostať nezávislými, bez riadenia tam zhora. Ak by ste mali nápady, ako by sme mali zlepšiť web, alebo ako nás podporiť, dajte nám určite vedieť!

 

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Súvisiace články