Face2Face: Natriem to Ubisoftu, nevie o čom hovorí

11 mája, 2013 Lukáš Kanik

Hovorí, že next-gen hry budú sto krát lepšie, na druhej strane sa od starých nebudú líšiť.

Tí, ktorí nás pravidelne sledujú, vedia, že tu máme sekciu Face2Face, v ktorej sa bez servítky postavíme nejakým tým problémom v hernom priemysle. Tento krát som si do hľadáčika zobral Ubisoft a doviedli ma k tomu dva tvrdenia. Na jednej strane ich hry budú vyzerať na oboch generáciách rovnako skvele, na strane druhej nová generácie vyzerá oveľa lepšie…sa už dohodnite.

Irituje ma totiž, že Ubisoft hrá na dve strany a to preto, že chystá dve veľké značky. Chce totiž, aby sa predávali obe a to aj na platformách, na ktoré primárne nie sú mierené. Prvou z nich je Assassin´s Creed IV: Black Flag , ktorý vyjde na aktuálne, aj next-gen konzoly. Avšak podľa ukážok z hry bude hra bežať na starom engine a žiadny boom sa nekoná = kopírka trojky v Karibiku. Hráči na starých hriankovačoch značky Sony a Microsoft musia byť šťastní.

Na druhej strane je tu Watch_Dogs, ktorý vyzerá fakt dobre. Geniálne. Je to totiž hra s novým enginom a Chicago žije viac, než akékoľvek iné virtuálne herné mesto. Očakávame teda, že na next-gen konzolách prinesie zážitok rovnaký, aký bol doteraz prezentovaný (PC).

Ubisoft však o Watch_Dogs hovorí, že zážitok z hry sa medzi starou generáciou a tou novou nebude líšiť. Hlavný programátor Eric Baillargeon hovorí: „Jeden príklad, ktorý vždy hovorím je živé mesto, je to niečo s čím sa môžeme hrať v závislosti od konzol. Pracovali sme s tým, čo môžeme potenciálne synchronizovať s budúcim hardvérom, ale nie sme kúzelníci, aby sme vedeli, čo bude v budúcnosti. Takže keď sme budovali technológiu hry, snažili sme sa vojsť do aktuálnej generácie, tej budúcej a možno aj ďalšej.“

Mám to chápať tak, že hra bude orezaná, len preto, aby mohla bežať aj na starých konzolách? Zase? Vývojári hry orezávali niekoľko rokov a niektoré na PC vyzerali vďaka tomu fakt hnusne. Keďže som videl ukážku z hry a na GamesCome si ju snáď aj zahrám, o kvalitu sa moc nebojím, beriem to ako PR kecy kvôli tomu, aby si Watch Dogs kúpili aj majitelia starých konzol, nie len tých nových. Stačí predsa povedať, že hra sa nebude líšiť a aj na tých starých bude vyzerať fantasticky. My už ale vieme, že nový hardware potiahne kvalitné vykresľovanie okolia, hustotu obyvateľstva, simuláciu vetra a tiež teseláciu vody, takže Watch Dogs môžeme brať skutočne ako Next-Gen hru.

Teraz späť k Assassin´s Creed. Ten beží na starom engine, ale nové developer video od Ubisoftu hovorí o „oveľa lepšej verzii na PS4.“ Doslova. Vývojári ospevujú hardvér konzoly „Prvá vec, ktorú drasticky zmeníme je grafika, pretože si myslíme, že vďaka vizuálu – so silnejším CPU, GPU a viac RAM – sme schopní využiť túto konzolu a posunúť grafickú latku nahor.“ Potom mi však nejde do hlavy, prečo na vydaných videách a screenshotoch vidím Xbox360 verziu hry a grafický skok mi do očí neudrel. Znova je mi jasné, že Ubisoft len masíruje potenciálnych zákazníkov, ktorí sa chystajú kúpiť si next-gen konzolu a s ňou Assassin´s Creed IV. Pretože verzia na nové konzoly bude proste lepšia!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=-Lqt3UcAAiU[/youtube]

Dosť nahovno je fakt, že za 7 rokov, čo sú konzoly na trhu, využilo výkon PC len niekoľko vývojárov, ostatní na neuveriteľný výkon PC zvysoka kašľali a porty vyzerali takmer identicky. Prečo Ubisoft nevyužil výkon PC pri vývoji Assassin´s Creed III ale zrazu vo veľkom využíva výkon PS4? Crytek sa poučil, pri vydaní Crysis 2 sa PC verzia od tej konzolovej líšila len minimálne a komunita ich zbombardovala. Vyšiel Crysis 3 a na PC priniesol grafické orgie, ktoré využívajú skutočný potenicál.

Tak čo Ubisoft, vydávate next-gen hru, ktorá bude portom na old-gen, alebo vydávate old-gen hru, ktorú portujete na next-gen? Ja nechcem veľa, len nemám rád plané nerozhodné kecy o tom, ako skvele bude vyzerať jedna, aj druhá verzia aj napriek tomu, že ide o 5x pomalší hardvér. Počkám si na GamesCom, kde odohráme obe hry.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Súvisiace články