Face2Face: Objavuje sa čoraz viac hier, ktoré totálne pohoria

Spomeňme si na niekoľko titulov, ktoré totálne pohoreli, dokonca spôsobili kolaps štúdia. 

V roku 2016 vyšla hra Battleborn od známeho štúdia Gearbox Software. Sľubovali zábavnú hrateľnosť podobnú Borderlands, skombinovanú s kooperáciu MOBA štýlu, vďaka čomu malo ísť o experimentálnu FPS MOBA hru, ktorá by týmto položila základy nového žánru. Niečo podobné potom vytvoril aj Epic Games s hrou Paragon. Ani jednej, ani druhej hre sa však nepodarilo preraziť a konkrétne Battleborn bol už hneď po vydaní prepadákom.

Battleborn vyšiel 3.5.2016 a už o dva týždne neskôr sme informovali, že hru hrá menej ľudí ako Borderlands z roku 2012. Teda za dva týždne poklesol počet hráčov o viac ako polovicu, čo pre multiplayerovú hru nie je vôbec žiadna výhra. Hru nikto nekupoval a tak bolo 2K Games nútené hru zlacniť o 40% o ďalšie dva týždne. Na konci toho istého roku malo Battleborn menšiu hodnotu, ako prázdny obal od PS4 hry. Nedostatok hráčov v Battleborn nakoniec donútil vydavateľa hru uvoľniť ako Free to Play titul a neskôr dokonca oznámili, že pre Battleborn úplne ukončujú podporu. Dnes hrá Battleborn maximálne 50 ľudí naraz.

Zaujímavé, že práve v tom istom roku – 2016 – vyšiel ďalší fail. Hra No Man’s Sky od Hello Games bola na rozdiel od Battleborn extrémne prehypovaná a vývojári nasľubovali do hry veci, ktoré nakoniec nedodali. Sľubovaný multiplayer v hre nie je ani dodnes a nedostatok fíčur v No Man’s Sky spôsobil, že už o dva mesiace neskôr hru hralo 170-násobne menej ľudí, ako pri vydaní a v hodnotení na Steame išlo jednu z hier s najmenším hodnotením. Za klamstvá Seana Murraya si vyslúžila hodnotenia 32%. Hra v podstate umrela a venovalo sa jej len okolo tisícky hráčov na PC. Našťastie, tu sa vývojári spamätali – Hello Games priznali že to bola chyba a pustili sa do vývoja zvyšku hry. No Man’s Sky od vydania dostal niekoľko obrovských patchov, ktoré prilákali späť tisícky hráčov a aj vďaka nim sa hodnotenia vyhuplo na pekných 70% na Steame. A o pár dní nás čaká ďalší veľký patch, ktorý by mal konečne priniesť skutočný mupliplayer.

Po Battleborn a No Man’s Sky bolo chvíľku ticho a nejako sme neregistrovali hry, ktoré by totálne prepadli. Možno preto, že vznikali skôr originálne tituly a množstvo z nich, naopak uspelo. Napríklad taký Overwatch, či PUBG totálne ovládli herný priemysel. A práve s týmito dvoma hrami súvisí ďalšie FAIL vydanie hry.

LawBreakers sme sa venovali už v niekoľkých článkoch, každopádne ho tu musím spomenúť, lebo išlo o neskutočný fail. Autor hry Cliff Bleszinsky hru prehypoval pred vydaním a vysmieval sa veľkým vydavateľom za to, že predávajú hry za 60 dolárov. LawBrekaers dostalo cenovku 30 dolárov a hra vyšla 8.8.2017. Síce v recenziách nedopadla najhoršie, nedokázala si nájsť publikum. Možno preto, že išlo v podstate o kópiu Overwatch a hra vyšla v čase, kedy herný priemysel ovládala jedna hra – PUBG. Dokonca CliffyB sám neúspech svojej hry zvalil na PUBG, že mu prebral potenciálnych zákazníkov. Hra LawBreakers zomrela za jeden jediný mesiac, aktívnych hráčov bolo len 150-360 čo je o 40-tisíc percent menej ako pri vydaní. O 4 mesiace na to hralo LawBreakers presne 0 (nula) hráčov!

Budúcnosť štúdia tak nebola jasná. Chceli využiť posledné zdroje na to, aby vytvorili niečo na záchranu – spravili klon Fortnite, ktorý sa mal zviezť na popularite žánru Battle Royale. Názov hry je Radical Heights a hoci bola len v Early Access, za dva týždne od vydania tejto verzie spadol počet hráčov o 60 percent. Dnes tento free-to-play titul hrá len 15 hráčov naraz, Radical Heights je ďalšia mŕtva hra, ktorá skrachovala tesne po vydaní, v podstate tiež za mesiac. Neúspechu Radical Heights a LawBreakers som sa venoval už v tomto článku. 

Radical Heights Player Count

Hry, ktoré dopadli ako FAIL, pribúdajú aj v roku 2018

Radical Heights nie je jediná hra, ktorá neuspela. Ešte mám pripravené dve, na jednu z nich som sa celkom tešil aj ja. Ide o titul Wild West Online a malo ísť o hru, ktorá by na PC priniesla v podstate multiplayerový Red Dead Redemption. Hra nás zaujala grafikou ale aj sľubovanými hernými mechanikami. No štarty hry nedopadol práve najlepšie a Wild West Online potopilo množstvo bugov, nedostatok herných mechaník a veľmi slabé vyváženie PvP a PvE. Hodnotenie hry sa tak vyšplhalo len na 30% a aktívnych hráčov bolo menej ako 600. Dnes je to maximálne 24 hráčov a to sme prosím pekne len dva mesiace od vydania. Našťastie, vývojári si zlý štart uvedomujú a hru aktuálne ani marketingovo netlačia. Na leto tohto roku plánujú znovuspustenie s tým, že v hre bude oveľa viac fíčur. Hodnotenie posledných recenzií sa už vďaka patchom vyšplhalo až na 60 percent. Na začiatku tohto mesiaca vydali oznámenie o plánoch do budúcnosti, ak sa o hru trochu zaujímate, môžete si to pozrieť.

A pred pár dňami vyšlo The Culling 2, ďalší Battle Royale. Vývojári si mysleli, že keď vydajú prvý The Culling a ešte z neho odstránia množstvo prvkov (napr. crafting, pasce…) že hra uspeje. Túto hru – tri dni po vydaní – hrá aktívne presne jeden hráč. BTW, aby sa sputil zápas, musí byť v hre aspoň 20 hráčov z celkového počtu 50. To je doslova výsmech vývojárom, ktorí mimochodom na Twitteri oznámili, že tento víkend prehodnotia stav štúdia a pravdepodobne…možno ho konečne zatvoria. The Culling 2 pravdepodobne získala rekord, ako najrýchlejšie umierajúca multiplayerová hra na Steame. Ľudia si ju dookonca kupujú len preto, aby bol súčasťou histórie. Toto je totiž historický moment.

Vo všetkých prípadoch sú dôvody neúspechu rôzne. Niekto vydal hru, ktorou chcel skopírovať inú hru, niekto vydal hru v zlom technickom stave, niekto zase podcenil marketing a niekto ju prehypoval. Každopádne, neviem prečo, ale množia sa nám takéto hry, ktoré sú síce známe, ale totálne vyhoria, doslova za pár týždňov. Až je to smiešne.

Viac kritických článkov redaktorov nájdete v kategórii Face2Face,

Sledujte ma:

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu od roku 2010, vášnivý hráč od roku ´99 a zanietený fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza, ktorý nepohrdne zberateľským predmetom
Sledujte ma:

Both comments and pings are currently closed.

komentáre 2

 1. Martin Rácz píše:

  A co taka Mafia III, ktora len vyuzila dobre meno znacky, zlanarila fanusikov na marketing, najviac zarobila z predpredajov a nakoniec to bol dost velky, nedorobeny bullshit. A to som fanusik serie 🙁

  • Lukáš Kanik píše:

   ale tam v tom prípade 2K Games potvrdilo, že hra sa im zaplatila a dokonca sa lepšie predávala, ako čakali, a to je singleplayer…ale toto sú všetko multiplayerové hry ktoré mali žiť celé mesiace ak nie roky 😀

How to whitelist website on AdBlocker?

 • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
 • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
 • 3 Refresh the page and start browsing the site