Face2Face: Prečo som kúpil Xbox Series S?

6 decembra, 2020 Denis Slez

PlayStation 5 má svoje exkluzívne hry, Xbox Series X zasa najväčší výkon a Xbox Series S najmenšiu cenu. Ktorú konzolu teda vybrať?

Bolo veľmi ťažké si zvoliť next gen konzolu, obaja giganti prišli naozaj s dobrou ponukou. Preto popíšem jednotlivé body, ktoré som bral do úvahy pri výbere. Podotýkam, že sa jedná len o môj subjektívny názor.

Dizajn konzol – Musím priznať, že hneď, ako som videl PlayStation 5 som sa „zamiloval“, tak peknú konzolu som ešte nevidel. Krásna kombinácia bielej s čiernou a podsvietenie, jedna nádhera. Xbox Series X mi prišiel ako veľká čierna nemotorná škatuľa, ktorá ničím neohúri.

Xbox Series S nato, že je  len „malý braček“ je celkom peknou konzolou, kombinácia bielej s čiernou jej pristane a vynikne kdekoľvek, no na PS5 sa stále nechytá.

 1. PlayStation 5
 2. Xbox Series S
 3. Xbox Series X

Rozmery konzol – PlayStation 5 je síce pekná konzola, ale veľmi veľká. Je naozaj ťažké nájsť pre ňu miesto, Xbox Series X je na tom ešte horšie. Posúďte sami, zmestila by sa sem niektorá z konzol? Xbox Series S je naopak veľmi praktická konzola, je ešte menšia ako Xbox One S a naozaj ju človek nemá problém dať kamkoľvek. A kto je najspokojnejší s malou konzolou, na ktorú netreba veľa miesta? Áno, tí ženatí muži už vedia odpovedať, vaše manželky.

 1. Xbox Series S
 2. PlayStation 5
 3. Xbox Series X

Spätná kompatibilita – Keď začali vychádzať prvé informácie o konzolách, tak Sony nevedelo potvrdiť, či bude fungovať spätná kompatibilita na hry a v akom rozsahu (dnes to už samozrejme vieme). Zato Microsoft sa hneď vyjadril, že spätná kompatibilita bude úplná a dokonca aj na väčšinu titulov s Xbox 360. Microsoft dokonca zašiel tak ďaleko, že sú funkčné aj všetky komponenty s Xbox One a keďže mám doma slúchadlá a ovládače, bolo to veľké pozitívum. Množstvo rozohraných hier, ktoré môže rovnako spustiť od uloženej pozície na novej konzole, je ďalším veľkým pozitívom. Sony síce pred nedávnom potvrdilo väčšinovú spätnú kompatibilitu na hry, avšak ovládače či uložené pozície potvrdili len pred nedávnom (ovládače s PS4 budú funkčné iba pri hrách s PS4) a stále im to robí problémy.

Xbox Series S Ovladac

 1. Xbox Series S/X
 2. PlayStation 5

Cena – Nechcem tvrdiť, že PlayStation 5 (obe verzie) alebo Xbox Series X sú drahé konzoly. Výkon, ktorý ponúkajú za danú cenu je úžasný a naozaj nenájdete PC/Notebook, ktorý by sa im mohol v danej cene rovnať. Microsoft ale zašiel ešte ďalej a naozaj doprial ľudom next gen konzolu za úžasných 299€.

 1. Xbox Series S (299€)
 2. PlayStation 5 Digitálana verzia (399€)
 3. Xbox Series X/PlayStation 5 (499€)

Výkon – Xbox Series X je najvýkonnejšia konzola, v tesnom závese za ňou je PlayStation 5. Xbox Series S je z pohľadu grafiky len 1/3 toho, čo má Series X, ale položme si otázku: „Máte doma televízor, ktorý dokáže využiť plný potenciál konzoly?“ Mnohí určite odpovedia, že asi nie. Hry fungujú v režime 60 FPS ako aj na Series X, a to, že majú horšie rozlíšenia pre mňa nič neznamená. Pozeral som porovnanie mnohých hier a priznám sa, že rozdiel bol len minimálny.

 1. Xbox Series X
 2. PlayStation 5
 3. Xbox Series S

Ostatné – Xbox Series S je konzola určená len pre digitálne hry (nemá blu-ray mechaniku,) ale keď si spomeniem rok spätne, tak som nekúpil ani jednu fyzickú kópiu. Svet sa rýchlo digitalizuje, a preto mi to vôbec nevadí. Mal som tú česť hrať aj na PS1/PS2/PS3/PS4/Xbox360 a musím povedať, že žiadny ovládač sa mi nedrží tak príjemne ako ovládač na Xbox One/Series. Xbox ovládače mi lepšie sedia do rúk. Microsoft má aj veľkú zbraň, a to v podobe Game Passu. Za 12 € mesačne prístup k stovkám hier. Pre nenáročného hráča, ktorý si vždy má z čoho vyberať, je to aktuálne tá najlepšia možná ponuka na trhu. PlayStation je značka, ktorá má silné meno hlavne pre svoje exkluzívne tituly. V tomto je Sony jednotka na trhu, ale moja srdcová záležitosť na PlayStation nevyjde, a to séria Gears of War. Mať na next gen konzole prístup vďaka Game Passu ku všetky titulom Gears of War je pre fanúšika serie hotové nebo.

 1. Xbox Series S/X
 2. PlayStation 5

Verdikt – Xbox Series S je cenovo dostupná konzola, ktorá má požadovaný výkon. Pre hráčov, ktorí nehľadia na rozlíšenie a každú textúru, je to naozaj správna voľba. So službou Xbox Game Pass máte prístup k stovkám titulov za veľmi prijateľnú cenu. Vzhľadom na svoje rozmery je možné konzolu umiestniť prakticky kdekoľvek. Konzola má celkom príjemný dizajn, takže vám ani nebude negatívne vynikať v miestnosti. Ak ste vlastníkom Xbox One tak vás poteší spätná kompatibilita a funkčnosť komponentov (slúchadlá, ovladače…)

Bonus – Ak by vás zaujímalo, tak Xbox Series S/X dokáže to, čo PS5 nie, a to prehrať tituly z PS2, viac tu.