Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Last-of-Us-Part-II-Recenzie

Face2Face: Sú recenzie pred vydaním podplatené? Ja vám to poviem takto…

Keď vydavateľ pošle hru pred vydaním, podpláca recenzenta?

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Keď vydavateľ pošle hru pred vydaním, podpláca recenzenta?

Internetom sa šíri názor, že hodnotenia hier sú ovplyvnené tým, či recenzent dostane hru pred vydaním, alebo nie. A že ak dostane hru pred vydaním, musí dať hre dobré hodnotenie, inak by sa vydavateľ nahneval. Tieto bludy vznikli na základe toho, že The Last of Us: Part II má priemerné hodnotenie 96% na Metacritic. Všetci recenzenti to recenzovali pred vydaním, hru sme mali k dispozícii už zhruba pred dvoma týždňami.

Marek taktiež hre udelil hodnotenie 10/10 a ja by som sa pod túto známku s radosťou podpísal. Dôvody, prečo je to skvelá hra sa dozviete nie len v recenzii, ale aj v našom poslednom podcaste.

Niektorí experti na internete ale tvrdia, že recenzent je v podstate povinný dať hre dobrú známku, pretože hru dostal pred vydaním. A ak by recenzent nedal hre dobrú známku, vydavateľ s redakciou rozviaže spoluprácu a k ďalším hrám sa recenzenti už nemusia dostať. Aspoň teda nie pred vydaním.

Tento pomýlený názor vznikol hlavne v hlavách ľudí, ktorí videli leaky The Last of Us: Part II a na ich základe si vytvorili o hre názor, že to je sračka, príbeh je na hovno a že vývojári do hry dotlačili nejaké feministické ideológie. A potom im nešlo do hlavy, prečo všetci recenzenti TLOU II ospevovali vo svojich hodnoteniach, ako jednu z najlepších hier generácie. Veď to je predsa je sračka. Rozdiel medzi ľuďmi, čo kritizujú recenzie a ľuďmi, čo recenzie napísali je, že druhá skupina hru aj prešla.

Recenzie pred vydaním sú podplatené?

Jediné vysvetlenie týchto jedincov je, že recenzie sú podplatené a recenzenti sú motivovaní k tomu, aby hre dali vysoké hodnotenie. Vraj keď recenzent dostane hru pred vydaním, tak je to doslova „darček“ od vydavateľa, ktorý na oplátku potom čaká dobré hodnotenie.

Ja vám to poviem takto. My všetci recenzujeme hry pred vydaním. Väčšinu hier dostaneme pred vydaním. Ja a Marek sme si prešli The Last of Us: Part II pred vydaním, Veronika recenzovala pred vydaním Desperados III a Jakub už recenzuje hru, čo vyjde o týždeň. Pre nás to je samozrejmosť, súčasť práce. Súčasť profesie. Dostať hru pred vydaním od vývojárov nie je výsada, ani darček, je to samozrejmosť pre tých, ktorí v tomto obore robia dostatočne dlho.

Čo by sa stalo, keby sme hre udelili nízke hodnotenie? Absolútne nič. Často recenzujeme indie sračky, ktorých hodnotenie nedosiahne ani 3/10. Potom recenzujeme áčkové tituly, ktoré namiesto priemerných 9/10 ohodnotíme 7/10. Myslieť si, že vývojári a vydavatelia s médiom prerušia spoluprácu pre to, že hra recenzentovi nesadla a dal jej subjektívne nízke hodnotenie, je čistý výmysel. Príkladom je GameSpot, ktorý hre The Last of Us: Part II udelil hodnotenie 8/10.

The Last of Us Part II Recenzia PS4

The Last of Us Part 2 - Recenzia Playstation 4 exkluzivity

Nie, recenzenti nedávajú vysoké hodnotenia hre preto, že ich niekto skorumpoval, ale pre to, že ich hra bavila. Zaslať hru pred vydaním na recenzovanie nie je korupcia, ale znak toho, že si vydavateľ verí a že chce, aby sa o hre písalo čo najviac okolo vydania.

Väčšia pravdepodobnosť už je, že hru bude recenzovať zaujatý recenzent. Ktorý napríklad miluje herné univerzum a užije si ho viac, ako priemerný hráč. Alebo naopak, miluje natoľko herné univerzum, že zníži hre známku len pre to, že sa mu nepáči koniec príbehu.

Na druhej strane chápem ľudí, ktorí sa chystajú utratiť 60 babiek za novú hru. V recenziách to je absolútna pecka, no keď si ju človek kúpi, je sklamaný a nebaví ho. Ale to je subjektívny názor človeka, ktorý si hru kúpil. Keď si niekto kúpil hru za 60 babiek a je z nej sklamaný, to nie je chyba recenzentov. To je proste subjektívny názor zákazníka na produkt.

A ak si človek myslí, že recenzie pred vydaním sú podplatené, nech si počká na recenzie po vydaní. Ideálne od ľudí, s ktorých názormi sa stotožňuje a rešpektuje ich.

Viac kritických článkov zo sekcie Face2Face nájdete tu

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený