Fallout: New Vegas – Megarecenzia

1 novembra, 2010 Lukáš Kanik

Na recenzovanie nového Falloutu som si dal poriadne načas. Hra je to tak rozľahlá, že aj keď budem chcieť, nenapíšem tu úplne všetko, ale možno aj tento zhluk textu a screenshotov vás presvedčí o kvalite hry. 

Možno to neviete, ale moja prvá recenzia, a vôbec prvý dlhší článok, ktorý som kedy napísal, bola recenzia na Fallout 3, ktorá sa v roku 2008 stala najlepšou PC hrou. Pamätníci starých dobrých Falloutov túto hru odsúdili pre nedokonalé Bethesdovské prevedenie, kedy neboli zachované niektoré logické princípy pôvodných hier. Hra si aj napriek tomu dokázala udržať takmer každého hráča, ešte viac rozšírila už aj tak obrovské Fallout univerzum a nakoniec priniesla aj mnoho noviniek.

O dva roky neskôr prichádza Fallout: New Vegas, tento krát Bethesdou len vydané. Hlavnými režisérmi sú Obsidian Entertainment, v ktorom makali aj niektorí vývojári pôvodných Falloutov. Táto správa mohla potešiť fanúšika, no nemusela. Môžem ale povedať, že slušná kopa nezmyselností, ktoré New Vegas zdedil po Fallout 3 bola odstránena, alebo domyslená, naopak, niektoré boli ponechané z fádnych dôvodov. Hovorilo sa aj o akomsi datadisku k trojke, no je z toho úplne nový titul, ktorý beží na rovnakom engine, s rovnakými modelmi alebo systémom.

War. War never changes.

23. 10. 2077 boli odpálené atómové bomby, ako vyvrcholenie sporu o nedostatkové suroviny. Ľudia boli po celé roky ukrytí vo Vaultoch – železobetónových krytoch hlboko pod zemou. V rôznych časových rozstupoch sa Vaulty postupne otvárali a ľudia začali kolonizovať spustošenú krajinu. Menej zasiahnutá oblasť Mohavskej púšte bola osídlená medzi prvými, vzniklo obnovené New Vegas. Tí, ktorí opustili Vault príliš skoro zomreli, následkom radiácie zmutovali do ghúlov, alebo sa z nich vďaka pokusom stali supermutanti. To je krátke oboznámenie sa so situáciou vo svete pre neznalých (Ty si ešte nehral Fallout? To si hovoríš hráč?), tým vás prevedie aj úvodná animácia.

 

Hlavnou postavou New Vegasského dobrodružstva je bezmenný kuriér, ktorý schytá guľku do hlavy. Nájde ho robot Victor, ktorého budete neskôr stretávať počas celej hry. Ten vás zavlečie do doktora v dedinke Goodsprings, kde si zvolíte tvár, pohlavie, meno a následne dostanete svojho Pip-Boya, nastavíte si základne znaky z výberu S.P.E.C.I.A.L. a nejaké dodatočné schopnosti na úvod. Práve S.P.E.C.I.A.L. – teda v preklade Sila, Vnímanie, Odolnosť, Charizma, Inteligencia, Obratnosť a Šťastie udáva hráčove schopnosti od drobných aktivít až po veľké, dôležité úkony.

Kuriér sa po prebratí začne zaujímať, kto a prečo ho postrelil, a aj vy si možno budete myslieť, že príbeh je zase bez pointy, bez cieľa. Po pár questoch typu povedz tamto, zanes toto, nájdi toto, sa dostanete do spoločnosti, a pochopíte, že vo svete New Vegas vládne prepojenie každého s každým. Ak ste si pomaly a postupne plnili jednu úlohu za druhou, po príchode na Strip New Vegas sa vám z prísunu nových, simultánnych questov zatočí hlava. Bude ich toľko, že nikto nevie, do čoho pichnúť skôr. Ak sa aj rozhodnete, pravdepodobne to bude mať negatívny účinok na ten druhý quest.

V Mohavskej púšti totiž zúri vojna medzi RNK (NCR) – Republika Nová Kalifornia, ktorých si možno pamätáte zo starších Falloutov, a Púštnymi Gangstermi, ktorí majú sídlo v starej väznici, ktorú premohli a ovládli. Treťou frakciou je Cézarova Légia, ktorá pozostáva z otrokov, ich praktiky sú naozaj prebraté z rímskej ríše. Oni naopak znenávideli RNK, a ich najväčšia bitka sa odohrávala pri Hooverovej priehrade. Okrem nich v celej oblasti narazíte na menšie zoskupenia ľudí, na šialených jednotlivcov, ktorí chcú ovládnuť celé Vegas, alebo na dedinky a mestá, ktoré sa snažia žiť pokojným životom. Často budú terčom práve spomínaných frakcií, a je na vás, či im necháte mestečká prebrať, alebo tomu zabránite.

 

Aj napriek tomu, že ste len obyčajný kuriér, zapletiete sa medzi najvyššie a súčasne najnižšie posty v spoločnosti. Pomoc od vás budú žiadať celé spoločenstvá, aj keď bojujú práve s inými. Tu sa naskytuje mnoho morálnych otázok, ktoré sa vždy odrazia na ďalšom priebehu hry. Koľko má hra možných koncov si ani netrúfam povedať. Plnené questy budú neskôr obrovskou dilemou, pretože môžete urobiť rozhodnutie, ktoré bude vyhovovať vám ako osobe, no naopak, zničí spoločenstvo, ku ktorému ste si vybudovali vzťah.

Tu je jedna z inovácií oproti predošlému dielu, niečo, čo sa v hrách naskytuje len málokedy. Budete si budovať reputáciu u jednotlivých frakcií, teda ak im budete pomáhať s rôznymi prácičkami, postavu budú miestni zbožňovať, naopak ak si u nich niečo poseriete, pokojne vás prepadnú v púšti. Každé má svoje pre a proti, motiváciou pre úspešné plnenie misií môžu byť rôzne darčeky v podobe munície alebo lekárničiek, ktoré spriatelení občania zvyknú priniesť.

Ako sa na správne RPG patrí, nájdete tu mnoho questov, zvyčajných ale aj extrémne riskantných, napríklad taký prechod cez pole počas bombardovania. Questy sa často vetvia, teda ak chcem splniť jeden, na prvý pohľad obyčajný, rozvetví sa mi na ďalších päť, dokonca desať questov, a nakoniec si spomeniete, prečo vlastne bolo potrebné robiť tie ďalšie drobnosti. Všetko vtedy do seba pekne zapadá. Ako puzzle.

Rozhodnutia nerobíte len prijímaním questov, a zabitím toho a toho, robíte ich aj v samotných rozhovoroch, ktoré ale závisia od vašich rozvinutých perkov a schopností. Presvedčiť osoby, aby sa nezdržiavali na danom mieste môžete podplatením, presvedčením, vyhrážkami alebo pôjdete na to rovno a pošlete za nimi pár nábojov. Tu využijete obchodné alebo rečnícke schopnosti. Preto vám odporúčam investovať prideľované body hlavne do rečníctva a obchodovania. Ušetríte tým nie len zátky, ale často krát zbytočné konflikty. Dôležitým prvkom býva aj lož, no moje osobné presvedčenie mi nedovolilo pripraviť už aj tak chudobných ľudí o zátky (paniaze), alebo ich poslať na smrť.

  

A práve toto je na Falloute výnimočné, s postavou sa nie len stotožníte a budete so záujmom sledovať dianie, ale hlavne sa prejaví váš osobný cit a morálna voľba. Určite si Fallout NV zahrám znova, no pravdepodobne sa budem stále prikláňať na stranu dobra. Niekedy sa vám to oplatí, inokedy vypomstí, každá vec, ktorú v tejto zdevastovanej krajine urobíte bude niesť svoje následky.

Aby sa napovedalo, že máte na starosti len osud celej Nevady, hra ponúka mnoho možností, ako sa zabaviť, ako si zarobiť. Predsa Vegas je mestom hazardu, takže hrať sa dá nie len s rôznymi obyvateľmi pustiny (kartová hra Karavana), ale i v srdci Vegas Stripu, kde sa nachádzajú kurvy, bary, automaty, rulety, a ďalšie kartové hry. Platí to ale ako v reálnom živote, do Vegasu sa chodia peniaze len utrácať.

Veľkým krokom prejdem k systému boja, ktorý sa od iných hier, alebo RPG odlišuje, a teda si ho vlastne môžete prispôsobiť. Už len samotný pohľad kamery je možné dať do FPS alebo TPS pohľadu, a aj jej vzdialenosť si môžete regulovať. Preferujem ale pohľad z prvej osoby, aj keď občas dostanete do ruky také hovado, že vám zavadzia vo výhľade. Pohyb po pustine sa zdá byť úplne voľný, no nie je tomu tak. Možno to bolo aj vo Fallout 3, no iba tu som často narážal na „neviditeľné steny“ – obmedzovačky levelu, a to aj na takých nezmyselných miestach, až som bol nasratý, že musím tú poondiatu skalu obchádzať.

K orientácii a zobrazeniu NPC a nepriateľov slúži malý radar v rohu, vlastne oproti F3 sa nič nezmenilo. Nezmenil sa ani Pip-Boy, malý počítač so všetkými údajmi o stave inventára, mapy (lokálne mapy zostali neprehľadné), úlohy, stave postavy alebo sumárom vlastností (je možné si zapnúť aj baterku). Tento sa zdá byť neprehľadný, aj keď máte veci zoradené podľa druhu použitia. Už z predošlého dielu sa dá pamätať, kde ktorá vec je, a tie nové si rýchlo zapamätáte. Okrem zbraní, medicínskeho vybavenia, nábojov či oblečenia môžete v pustine nájsť rôzne somariny, súčiastky, nádoby, proste všetko na čo si len spomeniete. Nosiť so sebou všetko, čo nájdete by bola hlúposť, navyše môžete niesť len určitú váhu, no pamätajte, že všetko sa dá predať, a niekoľko zátok navyše určite neuškodí.

 

V rôznych predajniach a obchodoch sú veci nadmieru drahé, a ani potulní predavači s ovešanými Brahmínami nedajú veci len tak. Väčšinu preto zdedíte po mŕtvych nepriateľoch. Stalo sa mi, že som trpel akútnym nedostatkom munície, vtedy je obchodovanie jedna z možností. Celkom schopné kúsky arzenálu získate z mŕtvol, no obydlia bývajú plné debien s muníciou. Niekedy je jednoduchšie sa infiltrovať do stanoviska, ukradnúť si vzácny kúsok a zdrhnúť. Otvoriť zámok šrobovákom a sponkou predsa dokáže každý.

Fallout New Vegas teraz ponúka nie len klasické kúsky, ale aj ručné zbrane, ich využitie nechám na vás. Či už budete s golfovou palicou hrať golf, alebo ňou budete sekať krtkopotkanov je len na vašej fantázii. Krtkopotkanov ale stretnete málokedy, v tejto oblasti sú rozšírení Gekoni, Radškorpióni alebo hnusné Kazadory, cez ktorých roj som prešiel snáď na piaty krát. Pištole, pušky, brokovnice, samopaly, laserové alebo plazmové zbrane, výbušniny, špeciálne zbrane, z každého druhu niekoľko typov, mne ukázala kalkulačka už viac ako 60 kusov. Na výber je toho habadej, navyše niektoré sa dajú upgradovať, iné zase používajú rôzne druhy streliva. Tomu sa povie prepracované RPG. Sekciu oblečenie vo vašom Pip-Boyovi asi nenavštívite často, no aj oblečenia hrá svoju menšiu rolu. Formálne oblečenie pridá niekoľko bodov k rečníctvu, naopak bojová zbroj vás jakž takž ochráni pred guľkami alebo radiáciou.

Janko, nepi tú vodu, nevidíš že je rádioaktívna?

Síce na Mohavskú pustinu nedopadla priamo atómová bomba, rádioaktivita došla aj tu, čo sa samozrejme prejavilo na otrávenosti vodných zdrojov a potravín, a aj preto je Hooverova priehrada centrom bojov o vodu, ktorá je v tejto nádrži čistá. Potravín nájdete v pustine neúrekom, novinkou je ohnisko, kde si ich môžete aj náležite pripraviť. Vyrobíte si tak rôzne druhy pokrmov a liečiv, ktoré môžu nahradiť stimpaky a superstimpaky, alebo niektoré drogy. Obdobou pracovného stola u Moiry z Fallout 3 sú pracovné stoly, ktoré sú rozosiate po Nevade. Vo F3 som počas hry našiel jeden plánik na výrobu zbrane, no aj ten som ledva použil. Tu sa to mení a na výrobu máte obrovské množstvo užitočných vecí. Stačí zozbierať potrebný materiál a hurá do dielne. Takýmto spôsobom si vytvoríte normálne náboje z prázdnych nábojníc.

 

Ako som spomenul, interface hry je nezmenený, zostáva aj režim V.A.T.S., pomocou ktorého si „zastavíte čas“, namierite na určité partie tela nepriateľa, a už len sledujete efektnú animáciu. Je vidieť, že s hrou sa nebabrali, a takmer každá hlava pri zásahu exploduje. Nechutné, ale masochistov poteší. Postava je tiež smrteľník, a občas sa zlomí nejaká tá končatina alebo hlava, na vyliečenie nemusíte zbytočne plytvať stimpakmi, ale všetky zlomeniny súčasne vyliečite lekárskou brašnou. Medicínske prípravky teraz pokročili rázne vpred, a nájdeme tu napríklad aj mačacie oči, ktoré umožnia vidieť v tme.

Dynamické striedanie dňa a noci (púštne búrky sú na dennom poriadku) vás k ich použitiu určite neprinúti, ale okrem pustiny sa dostanete do rôznych potulných interiérov jaskýň a obydlí, kde akosi nevyšli káble na elektrinu. Nezmyselnosť v podobe počítača (funkčného!) v strede púšte, akou oplýval F3 sa v určitej miere vytratila, vždy nájdete poblíž nejaký generátor alebo baterku. Počítače už teraz nie sú také dôležité, no nájdete tam množstvo informácií o ľuďoch, o lokáciách a výskumoch. Podstatné informácie sa dozviete z rozprávania ľudí.

O nich samých často hovoria ich činy, jeden bodyguard, ktorého som si najal za ťažké prachy ma chcel presvedčiť o svojej dokonalosti tým, že postrieľal niekoľko banditov na ulici. Nedalo mi, a mŕtvolám som urobil krátku lekársku prehliadku. V skutočnosti svoju smrť len hrali, a z nádejného bodyguarda sa vykľul podvodník. Aj som sa mu za to patrične odmenil. Do vrecka som mu dal granát, pozametali ho nejaké deti, čo behalo okolo.

Hru som si vychutnával na strednej obtiažnosti, čo je taká primeraná voľba. Síce sa vám budú zdať gekoni a mravce príliš jednoduchí, postupom hry si uvedomíte, že loading budete vidieť často. Hra sa automaticky ukladá po každom vyjdení z budovy, alebo po každom premiestnení sa na mape. Ísť sám na partiu ozbrojených otrokárov nie je najlepší nápad, a ísť sám na skupinku obrovských kazadorov je to najhoršie. Mal som riadne nervy keď som cez nich nemohol prejsť, nakoniec som si predsa zavolal parťáka, zobral do ruky plameňomet striedaný s brokovnicou a hurá na nich. Pre extrémistov je tu Hardcore Mód, ktorý už hovorí za seba. Vašu postavu bude ovplyvňovať únava, musíte piť pravidelne vodu kvôli dehydratácii, stimpaky ozdravujú len dočasne, munícia má svoju váhu. Motiváciou na prejdenie hry v takomto móde môže byť odmena na konci hry.

Hra si dáva veľký dôraz na detailnosť a realistické prevedenie sveta. Ľudia chodia spávať, dokonca sa striedajú pri pulte v obchode, mesiac mení svoje fázy, veci sú uložené na miestach, kde by ste to čakali, alebo natrafíte na rôzne pasce nastražené pre dotieravcov. Je čo objavovať, je na čom sa učiť. Bohužiaľ, nie je to dokonalá hra, a sú tu úplne nelogické chyby. Jednou z tých čudnejších je pes, ktorý si sám otvára dvere. Možno je tak cvičený, neviem, dal som mu totiž mozog nejakého psa, ktorý patril nájazdníčke. Druhou nelogickou vecou by mohla byť armáda, kde každý druhý vojak je žena…budiž.

 

Keď už som spomenul psa, mohlo vám dopnúť, že v New Vegas máte možnosť zavolať si parťáka, ktorý vás bude sprevádzať takmer úplne všade. Každá z postáv má vlastný príbeh, a budete musieť splniť niekoľko questov, aby sa k vám mohol pridať. Vždy môžete mať len jedného, takže ponúkajú sa  ľudskí bojovníci, pridať sa môže ghúl, supermutant, robot alebo pes. Každý vám pridá nejakú špeciálnu vlastnosť, no k srdcu mi prirástol Rexík, chudák, veľa si toho vytrpel. Dá sa s ním super pokecať, odnesie mi prebytočnú batožinu bez reptania, dokonca za mnou aj pláva. Jeho schopnosť je začuchať nepriateľa na väčšiu vzdialenosť, teda ich na radare uvidím skôr. Ďalšou výhodou je jeho nesmrteľnosť, môže iba omdlieť, a jeho útoky dokážu celkom efektívne omráčiť aj obrovského radškorpióna. Uvidíme, zoznámim ho z páračom.

Vzhľad nového Falloutu už taký nový nie je. Rovnako ako v predošlých dieloch je všetko zničené, čo mi už liezlo hore krkom, v hre som totiž nenašiel jedinú čistú stenu, alebo čistý oblek (ani v luxusnom Vegase). Pritom pracích práškov tam je plno. Graficky menej príťažlivá, no svojim spôsobom skvele ladená hra už iná snáď ani nemohla byť. Vidinu zdemolovaného sveta vie vykresliť naozaj dobre. Škoda, že autori kládli ešte menší dôraz na technické spracovanie. Desiatky nezosúladených textúr, diery v nich, kolízie objektov alebo trhaný pohyb NPC. Dosť človeka naštve keď zostane uväznený v skale. Bethesda už vydala patch, takže niektoré boli odstránené.

K zvukom niet toho veľmi čo dodať, tichá atmosféra má niečo do seba, ale nedalo mi to a pustil som si rádio. 5 pesničiek som počúval dookola. Stále lepšie ako nič. Zvuky zbraní alebo prostredia sú tiež všetky veľmi podobné, žiadny pestrý výber to nie je. Ale aj vďaka tomu si hru zapamätáte, ako Fallout novej generácie. Keď budete potom niekedy hrať Fallout 3, ak ste tak ešte neurobili, vizuálny rozdiel nespoznáte. Pri materiáloch v hre som mal aj bonusové DVD s filmom o tvorbe New Vegas, všimol som si, že hru dabujú známe postavy, čo je aj počuť. Čeština v hre akou je táto ale nemá obdoby. Je dokonalá. Názvy ako Krtkopotkan, Jóžin z Bážin alebo skvelé a vtipné hlášky v rozhovoroch sú proste jedinečné.

Nedá sa povedať, že by New Vegas zmazal hriechy proti priaznivcom série napáchané F3, New Vegas ich len zmiernil. Herné princípy boli zachované, odkazy na prvé dve hry boli úspešne zakomponované a hra bola zase o niečo lepšia, ako predošlá. Takmer všetko sme už ale videli, teda hrou roka to fakt asi nebude.

Recenzovaná verzia: PC

[review pros=“Apokalyptické spracovanie sveta a spoločenstva, množstvo zbraní, hĺbkové delenie questov, rozhodnutia a niekoľko zakončení, crafting a podobné činnosti“ cons=“takmer nezmenený Fallout 3, chyby, bugy, textúry “ score=90 verdict=“K napísaniu recenzie som sa odhodlal až po desiatkach odohraných hodín, no ani takýto dlhý text nedokáže opísať tak prepracovanú hru. New Vegas je všetko, čo si zaslúži pamiatka starých dielov.“]

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Súvisiace články