Filament – Recenzia

Filament PC

Prechádzka po opustenej vesmírnej stanici nemusí byť vždy fádna.

Predstavujeme vám Filament, okúzľujúce prostredie stanice Alabaster a vašu postavu ktorá dokáže zapájať elektrické káble. Táto hra nie je zaťažená na čas a rovnako nemá ani tradičný prístup k levelom. Na začiatok máte odomknutých niekoľko rôznych prístupových bodov z ktorých si vyberáte “ten správny”, alebo level, ktorý dokážete vyriešiť bez dvojitého espressa a trhania si vlasov.

Každý z týchto bodov má svoje “fázy” alebo levely v leveloch. Tých je vždy päť a dajú sa kedykoľvek opustiť alebo sa k nim vrátiť neskôr. Môžete tiež opakovať level, ktorý ste už pred tým vyriešili, pre prípad že by ste si radi spomenuli ako všetky tie znaky a šípky vlastne fungovali. Úvodné levely totiž slúžia najmä na to, aby ste si osvojili herné mechaniky a prvky v leveloch. Tu sa dostávame do časti kedy zapájame káble.

V hre to nie je bližšie špecifikované, ale tieto “puzzle” rieši malý biely panáčik ktorí má na svojom chbte kábel. Jeho úlohou je rozsvietiť všetky kontrolky a zároveň prejsť cez dvere ktoré sa otvoria. Znie to priamočiaro, no tento panáčik nevie cez natiahnutý kábel preskočiť a nikdy nemôže prejsť cez kábel dvakrát.

V hre je možnosť “vrátiť sa späť” do akéhokoľvek momentu, ale tento krok si radšej rozmyslite dvakrát. Ak si uvedomíte, že vaše predošlé riešenie bolo bližšie k víťazstvu, musíte ho celé “omotať” odznova. Ak to splníte, možno vás Juniper pochváli. Alebo vám oznámi že máte košelu od horčice. Je to 50 na 50.

Obtiažnosť puzzle sa stupňuje, ale napriek tomu je hra stále dosť zábavná. Dosť natoľko, aby ste sa k nej neskôr vrátili – keď vám konečne napadne ako to náročné puzzle vyriešiť.

Medzi riešením puzzle a prechádzaním cez pestré lokácie na lodi Alabaster, je v hre prítomný aj príbeh. Jeho rozprávačkou je Juniper a vždy vás veľmi rada vidí. Napokon, keď dokážete vyriešiť všetky puzzle, možno sa k tejto “vesmírnej princeznej” dostanete. A možno nie. To nezistíte až kým si Filament nezahráte.

Odomykanie nových levelov má v sebe ešte jedno skryté plus – zbierate prístupové kartičky pôvodnej posádky lode Alabaster a vďaka tomu si môžete čítať ich korešpondenciu. Písomné odkazy odkrývajú príbeh. A je to tiež minihra! Všetci máme radi minihry s čiastočne zmäteným ovládaním, no nie?

Vizuálne je Filament pútavá hra, no na audio-stránke by hra ešte mohla popracovať. Jedna skladba hrá celú dobu dokola a za oddychovú ju budete pokladať asi tak prvú hodinu hry. Zvyšok vám doslova polezie na nervy, pretože autori nepridali inú melódiu ani v neskorších častiach hry.

Puzzle hra Filament vyjde na Steame prvý štvrťrok 2020.

Filament
 • 10/10
  Príbeh - 10/10
 • 10/10
  Gameplay - 10/10
 • 10/10
  Grafika - 10/10
 • 7/10
  Audio - 7/10
9.3/10

Summary

Filament je ideálny príklad na “kávičkovú” hru, ktorú si ráno zapnete na pár minút pri jej popíjaní a vyjedaní sladkostí ktoré skladujete od Vianoc.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

How to whitelist website on AdBlocker?

 • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
 • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
 • 3 Refresh the page and start browsing the site