Final Fantasy VII Remake Intergrade (INTERmission DLC) – Recenzia

15 júna, 2021 Veronika Ďureková

Viac než rok po vydaní úspešného remaku vás Square Enix opäť pozýva do podmanivého Midgaru.

Legendárny pojem Final Fantasy dnes zarezonuje snáď aj medzi najväčšími hernými neznabohmi. Vďaka minuloročnému remaku si množstvo starších fanúšikov nostalgicky zaspomínalo na azda najobľúbenejší siedmy diel (1997) série. Vďaka modernému grafickému spracovaniu a akčnému real-time súbojovému systému si ale hra veľmi efektívne získala aj srdcia mladších hráčov.

Ak sa vám doteraz aj napriek skvelým recenziám darilo úspešne odolávať nutkaniu vyskúšať si vynovenú verziu klasiky, teraz je ten správny čas túto chybu napraviť. S decentným next-gen pozlátkom vyzerá beztak krásny Midgar lepšie než kedykoľvek predtým.

Nová verzia nesúca podtitul Intergrade prináša do remaku grafický a výkonnostný update hodný novej generácie konzol. Na PlayStation 5 si tak teraz podľa vlastnej preferencie môžete vybrať medzi 4K rozlíšením a šesťdesiatimi snímkami za sekundu. Po vizuálnej stránke tvorcovia vylepšili aj svetlá, tiene a niektoré textúry. Nuž a ak by sa vám noviniek málilo, celú vynovenú krásu si môžete zdokumentovať za pomoci pridaného photo režimu.

Pokiaľ patríte k šťastným majiteľom PS4 verzie, vyššie spomenuté vylepšenia máte k dispozícií zadarmo ako next-gen update. V prípade, že hru kupujete po prvýkrát až na PS5, Intergrade verzia za 70 eur pre vás zahŕňa aj príbehové DLC – INTERmission (dostupné aj v standalone verzii za 20 eur).

INTERmission Yuffie DLC

Ak sa vám po viac než ročnej prestávke cnie za dobrodružstvami s charizmatickou skupinou Avalanche, Square Enix prichádza na pomoc so svojou pravidelnou dávkou Final Fantasy. Na dobrodružnú prechádzku Midgarom sa tento raz vydáte za sprievodu sympatickej ninja bojovníčky Yuffie.

Ako fanúšikovia série sme sa už zrejme zmierili s faktom, že nám Final Fantasy VII tvorcovia dávkujú v čo najmenších dávkach za účelom čo najväčšieho zisku. Namiesto očakávaného pokračovania sa tak v prvom príbehovom DLC pozrieme na samostatný príbeh, prebiehajúci zároveň s udalosťami zo základnej hry.

Yuffie sa ako skúsená lovkyňa matérií vydáva pod záštitou Wutaiskej vlády na nebezpečnú misiu priamo do srdca Shinry. Ako prvé si po hodinách strávených v Cloudovej prítomnosti všimnete diametrálne odlišné charaktery hlavných protagonistov. Po odmeranom a tichom hrdinovi tak máme dočinenia s excentrickou Yuffie, ktorej štýl obliekania sa dá nazvať výstredným dokonca aj na pomery sveta Final Fantasy.

Na rozdiel od veľkej zmeny v hrateľných postavách sa dianie príbehového DLC sústreďuje v už familiárne známych lokalitách. V okolí Slumov a v interiéroch Shinra veliteľstva sa síce pozrieme aj na nové miesta, avšak so starými assetmi. Po cca 4-5 hodinovom hernom zážitku tak nemáte pocit, že by ste videli niečo nové.

Yuffine zbrane prinesú do hry hneď niekoľko príjemných noviniek

Sklamanie z opozeraných lokalít ale v mojom prípade zatienilo nadšenie z jednoduchých, no efektívnych noviniek v súbojovom systéme. Cloudov ťažkopádny meč vystriedajú rýchle vrhacie zbrane. Na prvý pohľad sa nejedná o nič prevratné, no aj taká maličkosť ako rozbíjanie krabíc na diaľku dokáže spraviť hrateľnosť zábavnejšou a plynulejšou.

V hre dokonca narazíte aj na sekvenciu, kedy sa pri presune vo výťahu snažíte rozbiť čo najviac krabíc s lootom. To čo v základnej hre skĺzlo do stereotypu už po pol hodine sa tak razom mení na celkom príjemnú kratochvíľu. Okrem toho nájdu zbrane na diaľku využitie aj pri zdolávaní enviromentálnych prekážok a primitívnych puzzle. Nemusíte sa však obávať žiadneho urputného premýšľania nad enviromentálnymi puzzle. INTERmission si po vzore základnej hry zachováva jednoduchosť a lineárnosť.

Samozrejme najväčšiu (a v mojom prípade aj najvítanejšiu) zmenu priniesla novinka v arzenále do samotného súbojového systému. Vrhacie hviezdy či bumerangy sú rovnako efektívne ako na blízko, tak aj na diaľku. Boj sa tak stáva oveľa zábavnejší a variabilnejší. Dokonca aj napriek tomu, že už nemáte možnosť prepínať medzi postavami.

V boji vám môže pomôcť už len jeden spojenec

Namiesto toho dávate svojmu jedinému spoločníkovi Sononovi priame pokyny k boju. Pri nabitom ATB ukazovateľovi vám hra (pri niektorých matériách) ponúkne aj možnosť takzvanej synergie, kedy pri zosynchronizovanej hrateľnosti ovládate naraz Yuffie aj Sonona. Túto fičúru som osobne využívala iba výnimočne a oveľa radšej som svojho spoločníka nechávala bojovať vo vlastnej AI réžii.

Dokonca som ani len na chvíľu nepocítila, že by ma hra ukrátila o tretí pár pomocných rúk, na ktoré som bola zvyknutá zo základnej hry. Modrý nápis GAME OVER som tak pri rovnakej obtiažnosti vídavala na obrazovke menej často.  Veď napokon, k dispozícií máte také množstvo matérií a slotov, aby ste si obe postavy dokázali upraviť celkom podľa vlastného herného vkusu.

Ruka v ruke s osviežujúcimi novinkami si bohužiaľ cestu do príbehového DLC našli aj staré známe negatíva. Kamera si stále zameriava nepriateľov viac-menej ako sa jej zachce. Zmena zameraného nepriateľa (bez lock-on) tesne pred vašim útokom je v Midgare stále rovnako bežná a bolestivá procedúra.

Našťastie ale nie je všetko len o zabíjaní. Prvá polovica hry odohrávajúca sa v Slumoch vám ponúkne hneď niekoľko príjemných vedľajších aktivít. Za zmienku stojí najmä minihra FORT CONDOR. Vo svojej podstate sa nejedná o nič iné, než o celkom primitívnu stolnú ťahovku s veľmi pekným vizuálom. Zopár príjemných minút strávených v FORT CONDOR sa ale môže pretaviť do pomerne cenných výhier od obyvateľov Slumov.

Rovnako tak sa vám oplatí aj návšteva Chadleyho, jeho VR výskumu či zbieranie plagátov. Dovedna si takýmito odbočeniami od príbehovej linky natiahnete herný čas aj o celú hodinu. A v prípade, že by vám aj tak bolo málo, nemusíte si zúfať. Podľa záverečnej scény súdim, že si pre nás Square Enix chystá aj ďalšie dodatky k remaku Final Fantasy VII.

Final Fantasy VII Remake Intergrade (INTERmission DLC) – Recenzia
  • 8/10
    Príbeh - 8/10
  • 8/10
    Hrateľnosť - 8/10
  • 10/10
    Grafika - 10/10
8.7/10

Verdikt

Prvé príbehové DLC si zachováva kvality základnej hry, zároveň však za pomoci Yuffiných zbraní prináša do súbojového systému niekoľko príjemných noviniek. V kombinácii s Intergrade upgradom môžeme hovoriť o vydarenom next-gen hernom zážitku.

Sending
User Review
4.67 (3 votes)

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.