Neuralink Monkey Pong

Firma Elona Muska naučila opicu hrať Pong len mysľou

9 apríla, 2021 Lukáš Kanik

Budúcnosť Twitchu?

Spoločnosť Neuralink pred pár rokmi predstavila prototyp svojho miniatúrneho mozgového implantátu, ktorý dokáže snímať mozgovú aktivitu. Cieľom spoločnosti Elona Muska je vytvoriť BMI – interface medzi mozgom a počítačom. Ľuďom s ťažkým telesným postihnutím by tak umožnili obsluhovať jednoduché stroje, počítače, smartfón a v budúcnosti možno aj exoskelet na chodenie – čisto len silou vôle.

Pokroky vo výskume prezentovali na novom videu. 9 ročného makaka Pager naučili hrať hru, v ktorej joystickom musí namieriť kurzor do políčka. Počas tejto fyzickej aktivity nasnímali jeho mozgovú aktivitu a behom niekoľkých minút nakalibrovali kurzor na počítači.

Po odpojení kábla joysticku si opica myslela, že hru ovláda joystickom, ale v skutočnosti už kurzor ovládala len mozgom. Podobne dokázala ovládať aj hru Pong a to aj pri vyššej rýchlosti.

Zariadenie je bezdrôtové a dá sa spárovať aj s mobilným telefónom. V budúcnosti budú užívatelia musieť teda zariadenie nakalibrovať, aby potom bolo možné správne čítať aktivitu mozgu a priradiť ju k požadovanej aktivite na obrazovke.

Lukáš Kanik
Sledujte ma: