FUEL – Recenzia

14 júna, 2009 Lukáš Kanik

Už sa vám nechce chodiť po vopred vyznačenej trase, nechcete vopred vybrané autá alebo si chcete poriadne zajazdiť? FUEL je hra zapísaná v Guinessovej Knihe rekordov a ponúka Vám 14 000 Km2, na ktorých si môžete zodrať kolesá na 70 vozidlách. Heslom hry je: “Kde dovidíte, tam idete” takže máte úplnú voľnosť pohybu. Tak čo, nasadnete?

FUEL je závodná hra úplne podobná PURE, samozrejme okrem voľnosti. Zatiaľ čo v Pure ste mali len motorky a štvorkolky, vo FUEL máte na výber zo 70 vozidiel a to motorky, ľahké štvorkolky, ťažké štvorkolky, cestné motorky typu Harley, SUV, buginy, ťahače, automobily

a Monster Trucky. Vozidlá sa Vám sprístupňujú prechádzaním závodov ale kupovať si ich musíte za FUEL – benzín, ktorý získavate za vedľajšie výzvy. Máte ich na výber poriadne veľa a každé z vozidiel má odlišné vlastnosti riadenia. Napríklad Jeden typ buginy je rýchlejší a má lepšiu akceleráciu, druhý zase vyjde aj do 60 stupňových kopcov. Alebo jedna motorka je lepšia do štrku a druhá do snehu.

 

Ako už viete, mapa hry má rozlohu 14 000 km2. Ono sa to možno nezdá ale prejdenie z jedného konca na druhý by mohlo pri započítaní terénnych obchádzok trvať aj 15 – 20 hodín reálneho času. Osobne som to neskúšal lebo to by som si musel priniesť ku počítaču jedlo na celý deň a posteľ. Je to naozaj dlhá túra. Po mape sa môžete pohybovať aj tak, že Vás na niekoľko heliportov zavezie helikoptéra. Mapa je rozdelená na niekoľko menších území a každé z nich má svoje pretekárske stanovište. To si odomknete určitým počtom medailí za hlavné závody. Vybrať si môžete obtiažnosť a podľa toho dostanete medaily. Výziev máte oveľa viac ale sú aj dosť obtiažne. Napríklad prejsť checkpointy, naháňať vrtuľník alebo prejsť od bodu A ku bodu B za určitý časový limit. Jednoduché nie? Háčik je v tom že niektoré trate majú aj viac ako 50 KM a jeden závod Vám môže trvať aj 20 minút. To je na tejto hre úžasné. Tu môžete využiť celý potenciál hry. Keď má trať 20 KM a je kľukatá, vy jednoducho môžete ísť rovno alebo kadiaľ sa Vám zapáči. Protivníci tiež nie sú takí sprostí a niekedy si cestu skrátia aj oni. Ale aj toto prináša svoje riziko. Ak nemáte prispôsobivé vozidlo tak Vás to iba spomalí. Môžete ísť rovno, ale keď sa pred Vami objaví 500 metrový kaňon, nebude Vám všetko jedno. Cesty sú zakreslené do GPS systému a ten Vás môže navigovať na Vami zaznačené miesto. Samozrejme si ho môžete aj vypnúť.

Prostredie hry je na niektorých miestach postapokalyptické – zničené. Keď budete cestovať po mape, pôjdete pieskovými dunami, obrovskými trávnatými pláňami, obrovskými kopcami, zasneženými vrchmi alebo listnatými či ihličnatými lesmi. Niektoré oblasti sú totálne zničené. Zapríčiňujú to časté búrky a tornáda na mape. Tornádo je ďalším plusom hry. Dodáva krajine atmosféru a závodíte s tornádom za zadkom. Počas závodu sa stáva, že blesk udrie do stromu ktorý Vás skoro privalí a začne horieť. Alebo tornádo rozmetie dom alebo stožiar a trosky padajú pred Vás. Potom vidíte lesy celé spálené od požiarov. V hre sa dynamicky mení počasie a deň a noc. Závisí to od oblasti či sa dostanete do víchrice, snehovej búrky alebo iba dažďa. Krajina je pekná, a pekný je pohľad na zapadajúce slnko z 800 m vysokého mosta.

 

Ďalším doplnkom v hre je kustomizácia hráča a vozidiel. Vytvoríte si vlastného jazdca, dáte mu prilbu, oblečenie a tomu všetkému vyberiete vzor aký sa Vám páči. Takisto vozidlá si môžete nalakovať ako chcete a vybrať si nálepky. Nové vzory a oblečenie získavate buď vyhrávaním závodov alebo si to môžete “uloviť” na mape. Ku niektorým sa dá dostať len veľmi ťažko. vo FUELi sú aj triky ale tie sa robia automaticky keď niekde vyskočíte.

Čo sa týka grafiky hry je nad priemerom. Krajina je úžasná, stále máte čo objavovať, dynamické striedanie počasia dodáva na atmosfére. Taká viditeľnosť v hrách ešte nebola. V hre sú také detaily ako stopy v snehu, lietajúce konáriky a listy vo vetre, padajúci sneh, alebo vplyvy tornád alebo bleskov. Počas jazdy sa Vám špiní vozidlo takže s ním môžete vojsť do jazera a opláchnuť ho, alebo Vám ho opláchne dážď. Blato špliecha aj do kamery ale to zíde samo. Jediný mínus je, že aj keď som mal priemerne 60 FPS, hra nestíhala vykresľovať niektoré textúry ale to až tak nevadí. Rozmazanie obrazu pri vysokej rýchlosti samozrejme nechýba.

Hra ponúka dlhé hodiny zábavy a objavovania a samozrejme extrémneho závodenia. Skúste napríklad vyliezť na 2000 m vysoký vrch a potom sa spustiť dole. Paráda.

[review pros=”14 000 Km2, rôzne vlastnosti vozidiel, primeraná grafika, hodiny zábavy” cons=”Nelicencované vozidlá, niekoľko chýb, po čase stereotyp” score=75]

 

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Lukáš Kanik
Sledujte ma: