GRID – Recenzia

GRID

GRID sa dočkal reštartu série. Zrecenzovali sme PC verziu novej závodnej hry. 

Od vývojárov hier ako F1 2019, Dirt Rally a Overlord na jesenný trh prichádza nadupaná novinka, v ktorej môžete oprášiť Vašu starú hernú výbavu a pridať sa k zábave – a na to vám vystačí aj to sychravé, jesenné počasie.

Na rozdiel od predošlých titulov ako GRID Autosport a GRID 2 sa GRID (2019) odklonil od ich predošlého štýlu a išiel vlastnou cestou. Odstránili zbieranie sponzorov a vypracovávanie sa v kariérnom režime, namiesto toho ich nahradil lineárny progres cez sériu udalostí, ktoré ultimátne vedú k kvalifikácii na GRID World Series.

Od začiatku hry je vám pridelený tímový spoločník, ktorý disponuje určitými atribútami (ako skúsenosť, lokalita a pod) a počas závodu sa s vami rozpráva. Navrch tohto dostane hráč aj zoznam povelov, na ktoré bude jeho AI spoločník reagovať, napríklad príkaz na “útok”.

Každý jazdec má vlastné AI, ktoré rozhoduje o tom ako agresívne sa bude v závode chovať – loyalita v tomto prípade je voči ostatným NPC z rovnakého tímu, schopnosť brániť hráčovi v postupe. Väčšina z nich je veľmi opatrná – predovšetkým v zákrutách, čo sa dá využiť – paradoxne, v zákrutách sa obieha najjednoduchšie.

Treba rovnako podotknúť, že v hre existuje Rival a Nemesis systém. Rival je pridelený vždy na začiatku zápasu, a za jeho porazenie je bonus. Snaha rivala je vždy skončiť pred vami (rovnako ako všetkých ostatných), zato snaha nemesis je ľudovo povedané – robiť vám zle.

Nemesis nie je pridelený hrou automaticky, ale hráč si ho “vytvorí” po prílišnom narážaní do ďalšieho auta. Za predbiehanie nemesis je hrou taktiež odmeňovaná dodatočná skúsenosť. Nemesis, na rozdiel od Rivala, je úplne jedno akým spôsobom vás vyradí z hry – hlavne, že sa mu to podarí. Slovami vašeho spoločníka: “nebuďte prekvapení, keď po vás teraz pôjdu”. A áno, aj váš spoločník môže byť váš budúci nemesis.

Postupom hry si odomykáte nových jazdcov, ktorí s vami budú môcť chodiť na závody – v tomto prípade je potrebné hľadieť aj na úroveň ich znalostí. Čím lepšie AI, tým viac vám budú brať z výhry. Je potrebné ale podotknúť, že v konečnom dôsledku záleží iba na tom, kde skončíte v rebríčku vy. Ak vyhráte, tak vyhráte aj napriek tomu že váš kamarát Ferdinand skončí predposledný.

V GRID sa achievementy získavajú v podobe nálepiek, ktoré si môže hráč vybrať a vystaviť na jeho profile, ktorý je viditeľný tak ako v singleplayer, tak aj ostatným hráčom v multiplayer hre. Nálepky, bannery a samozrejme level sú jedny zo spôsobov, ako sa výrazne odlíšiť od ostatných hráčov – a NPC.

V hre nie je momentálne možné hrať split-screen s kamarátmi, iba online proti mixu hráčov a NPC. Maximálny počet je 16 hráčov, minimálny je pochopiteľne 2 a zvyšné miesta sa zaplnia náhodnými NPC. Hra sa pred každým zápasom synchronizuje, aby ste všetci mali rovnaký zážitok z hry. Na závody sa dá použiť rovnako klávesnica ako konzolové ovládače a volant.

V multiplayeri je viditeľný rozdiel v obtiažnosti NPC – a po malom testovaní (troch multiplayerových hier) vyplynulo, že Ferdinand Alonzo (lvl 99 NPC) nie je o nič lepší jazdec, než ktorékoľvek z iných NPC ktoré sa s vami na trati vyskytnú. Nie je isté, či je to mienená chyba hry, alebo spôsob ako hovoriť kamarátom pri pive, že ste obehli Alonza.

GRID vám na začiatku hry nastaví nepriateľov na strednú obtiažnosť, rovnako aj level výpomoci, ktorý je v hre vidno v podobe navádzacích čiar, ktoré sa zjavujú v zákrutách. Keď sú červené, znamená to že hráč ide príliš rýchlo do zákruty. Tmavo zelená zase značí optimálnu rýchlosť.

Víťazstvom v eventoch hráč získava skúsenosti, ktoré odomykajú vyššie levely – tie zase odomykajú vzhľad pre autá, nových ľudí, ktorých si môžete pridať do svojho tímu a samozrejme za výhru získate aj peňažnú odmenu vo forme virtuálnej meny. Autá samotné sú prístupné od začiatku hry, stačí mať iba dostatočnú “finančnú” hotovosť.

Autá v GRID majú iba dva hlavné atribúty – ich výkon a ich váha. V hre sa nenachádza žiadne “perfektné” auto v pomere výkon – váha, ale s použitím tuningu sa dá veľa vecí doladiť. Tuning je jedna z ďalších mechaník v hre, ktorá dokáže veľmi zavážiť – dobrá správa je, že je možné ho meniť aj medzi individuálnymi závodmi, nestojí nič a je možné ho otestovať pred samotným závodom. A, keď to náhodou preženiete a skončíte na streche, vždy sa dokážete vrátiť späť bez toho, aby ste platili opravy.

Závody samotné sa konajú v ôsmich exotických lokáciách, ako napríklad Japonsko, Austrália, Španielsko či Čína. Ďalej ich GRID rozdeľuje na lokácie “mestské” (jazda v uliciach), okruhy a point-to-point a každé sú osobitné nie len svojím vzhľadom, ale samozrejme aj prekážkami. Preteká sa cez deň, v noci, za krásneho slnečného počasia a aj za dažďa. Pochopiteľne, dážď mení stav vozovky, zvyšuje riziko šmyku a tiež spôsobuje, že všetky NPC okolo vás budú omnoho viac opatrné. Predsa len, nechcú do vás naraziť. Niečo čo sa dá veľmi ľahko využiť a samozrejme aj zneužiť.

V porovnaní s inými závodnými hrami, patrí GRID do skupiny, kde nie je držanie plynu automatická cesta k víťazstvu – prekvapivo, je to hlavne ovládanie bŕzd. Vyletieť z cesty sa v GRID dá omnoho ľahšie, než si myslíte. A veľa závodných dráh v GRID je v tomto smere veľmi záludných.

GRID (2019) Screenshot 2019.10.12 - 18.24.20.12

Chyby sa dejú, ale to nie je, predsa dôvod na to, aby závod skončil predčasne. V GRID sa nachádza mechanika “replay” ktorá dovolí hráčovi použiť token (majú limitovaný počet) a vrátiť čas do bodu kedy ešte stále na trati bol. V multiplayer táto funkcia nefunguje, miesto nej sa jednoducho “zjavíte” na vozovke niekoľko metrov pred miestom, kde ste z dráhy vyleteli.

Keďže GRID je primárne závodná hra s autami, treba spomenúť aj to, na čo sa môžete tešiť – značky ako Ferrari, Porshe, Ford, Chevrolet, Honda, Nissan a iné. Všetky autá, ktoré si zakúpite vám ostávajú a dajú sa využiť v eventoch – ak spadajú do správnej kategórie.

V hre je sedem kategórii v ktorej sa dá súťažiť, od Formuly J po GT a Stock. Alebo ľudovo povedané, je v hre viac áut než dokážete spočítať na rukách, zajazdiť si môžete – ba priam až musíte na kvalifikáciu v GRID World Cup – na každom.

Grid World Series je finálny showdown, v ktorom je z “každého rožku trošku” – štyri závody, na ktoré ste sa museli najprv prebojovať závodmi v každej kategórie samostatne a taktiež prejsť kvalifikačným závodom. Keď sa tam dostanete, budete vedieť že ste si si to zaslúžili.

Po odohraní závodu vám GRID ponúka možnosť vrátiť sa doň ešte raz – tentokrát v režime kamera. Môžete prepínať medzi rôznymi zábermi, rôznymi pretekármi, spomaliť a zrýchliť re-play a dostať ten najlepší záber alebo nahrávku. Skvelé na zachytenie dramatických momentov, ako keď za vami nastane hromadná havária a protivníkovo auto vám preletí nad hlavou.

V tomto režime sa dá naplno pocítiť grafika ktorá sa v GRID nachádza – predsa len, keď sa ženiete 230 cez ulice, tak všetko okolo vás je jedna veľká šmuha. Modely áut a samotného prostredia sú veľmi detailné, zato okoloidúca masa vyzerá ako niečo čo vyšlo na poslednú chvíľu z Blendra.

Vzhľadom je GRID veľmi podobná svojím “rivalom” v automobilných hrách, dostanete krásne autá s nablýskanou karosériou, rovnú vozovku bez výmoľov na štýl Slovenských ciest druhej triedy, a keď v noci prší, uvidíte dokonca aj odraz svetiel. Realita je ale taká, že väčšinu z toho si nebudete počas hry všímať, pretože pred vami blikajú navádzacie svetlá, za vami letí rival a keď sa nesústredíte tak narazíte do steny. Do GRID idete predsa súťažiť, nie obzerať sa po okolí. Na to máte replay.

Oplatí sa GRID kúpiť? Záleží hlavne na vašich očakávaniach. Ak ste mali radi kariérny rast z predošlých hier, GRID vás v tomto ohľade nepoteší, rovnako nepoteší ani milovníkov dupania na plyn na štýl Need for Speed. Ale ak patríte medzi tých, ktorý stoja niekde v strede a hľadajú vyváženú hrateľnosť – GRID je pre vás.

GRID (PC, Xbox One, PlayStation 4) 54,99€
 • 6/10
  Technické spracovanie - 6/10
 • 7/10
  Grafika - 7/10
 • 7/10
  Soundtrack, audiovizuálne efekty - 7/10
 • 8/10
  Atmosféra - 8/10
7/10

Verdikt

Nie tak technický, ale rýchlejší a zábavnejší. Pre ľudí ktorí radi mačkajú všetky pedále, nie iba ten na plyn.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

How to whitelist website on AdBlocker?

 • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
 • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
 • 3 Refresh the page and start browsing the site