Grim Fandango Remastered – Recenzia

7 februára, 2015 Lukáš Kanik

Pod ruku sa nám dostal ďalší nový remaster herného klenotu, ktorý vyšiel pred sedemnástimi rokmi.

Grim Fandango by si dnes nepamätal už snáď nikto, ani ja nie, pretože som originál v čase vydania v roku 1998 nehral (dostal som sa k nemu o niekoľko rokov neskôr a nedohral). A asi by som si ho ani neužil, hra je totiž ako náročná na uvažovanie, tak aj na jazyk. Grim Fandango je adventúra až do špiku kostí a presne definuje tento pojem, veď aj dnes sú vývojári z Double Fine pod vedením Tima Schafera majstri v tvorení adventúrnych diel.

Práve Tim Shafer a dnes už neexistujúci LucasArts stáli za zrodením jednej z prvých 3D adventúr na konci minulého tisícročia. Grim Fandango vtedy ponúkal 3D renderované prostredie a síce to bolo statické, do hry bolo vložených mnoho animácií, ktoré ju oživili viac, než akúkoľvek 2D adventúru dovtedy. Navyše samotné postavy už boli v reálnom 3D a tak ste sa mohli pohybovať voľne po prostredí.

Hlavnou postavou je Manny Calavaro – cestovný agent pre mŕtve duše, ktoré opustia svet živých. Sám by rád vycestoval z podsvetia do večnosti, ale vďaka jeho životu a činom, ktoré spáchal musí v podsvetí pracovať ako Smrtka. Dušiam ponúka zájazdy do večnosti podľa toho, aký dobrý, či zlý život viedli pred smrťou. S tým vás zoznámi prvá zo štyroch veľkých kapitol, kde každá vám zaberie 3-5 hodín v závislosti od toho, aký pozor budete dávať.

Hra rozhodne vyžaduje znalosť anglického jazyka, pretože mnoho hádaniek a rébusov vám už naznačia postavy, či reč samotného Calavara. Inventár je možné si prehľadať kedykoľvek a pri troche logického uvažovania vám vždy dopne, na čo daný predmet použiť. Priznávam ale, že hádanky sú ťažké a to aj preto, že veci nie sú väčšinou pohodené hneď vedľa miesta, kde ich použiť. Niektoré itemy je nutné si u seba uchovať na dlhšiu dobu, až príde ich správny čas.

Grim Fandango Remastered_20150202170828 Grim Fandango Remastered_20150202175307 Grim Fandango Remastered_20150202172115

Remastrovaná verzia inak vyzerá presne tak isto, ako staručký originál. Statické pozadia sú identické s originálom, akurát natiahnuté na dnešné väčšie rozlíšenie. Jedinou vizuálnou zmenou sú ale postavy, ktoré majú ostré textúry, vyhladené hrany a konečne dynamické tiene. Inak po vizuálnej stránke nenájdete jediný rozdiel, snáď len to, že zobrazenie je možné si prispôsobiť na pomer 4:3, natiahnuť si obraz na 16:9 alebo 4:3 s ozdobnými pruhmi na stranách, čo mne vyhovovalo najviac.

Grim Fandango má ale špičkový dabing postáv, ktorého kvalita je dnes na vysokej úrovni, rovnako ako hudba, ktorá bola nahraná orchestrom nanovo. Čakajú vás jemné jazzové, swingové aj mexické tóny od Petera McConnella. Hre pridáva na hodnote aj komentár vývojárov, ktorý sa dá voliteľne zapnúť v rozsiahlych možnostiach nastavení. Komentár vám síce hru natiahne o nejaké dve hodinky, ale je úžasné počuť slová vývojárov, ktorí spomínajú na tvorbu tejto hry.

Grim Fandango Remastered_20150207115505 Grim Fandango Remastered_20150207115458

Výčet zmien oproti originálu tým končí. Možno treba pochváliť zmeny v ovládaní, kde autori z ovládania na šípkach prešli na point and click systém myšky, u nás recenzovaná PS4 verzia sa na gamepade ovládala veľmi pohodlne. Dokonca je možné si prepnúť vizuál medzi originálom a remasterom (viď video nižšie). A hra sa nevyhla ani technickým nedostatkom, občas vám zamrzne, alebo spadne a automatický systém ukladania tu nenájdete. Mne sa stalo, že som sa zasekol vo výťahu, takže som musel opakovať poslednú hodinu od môjho posledného uloženia.

Ak by som mal hru hodnotiť z hľadiska hodnoty remasteru, za tých 15 eur to asi nestojí. Kúpou originálu z roku 1998 síce prídete o komentár vývojárov, vyladené ovládanie a krajšie postavy, ale zážitok z fantastického príbehu a originálnych postáv vám vie doručiť aj stará, podstatne lacnejšia verzia. Navyše do tej si môžete stiahnuť češtinu, aj slovenčinu. Remaster teda považujem za celkom zbytočný.

Grim Fandango Remastered nájdete na Steame, na GOG alebo na PlayStation Network.

Grim Fandango Remastered
 • 9/10
  Príbeh - 9/10
 • 7/10
  Gameplay - 7/10
 • 6/10
  Grafika - 6/10
 • 10/10
  Dabing - 10/10
8/10

Súhrn

Grim Fandango je adventúra, ktorá by nemala chýbať v žiadnej knižnici poctivého vyznávača tohto žánru. Možno cena Remasteru je trochu prestrelená.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Recenzovaná verzia: PS4

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.