História Battle Royale, alebo ako vznikla svetová senzácia?

Ako vznikol svetový herný fenomén – Battle Royale?

Takže poďme celkom od začiatku. Fenomén (márne som hľadal iné presnejšie prirovnanie) menom Battle Royale zachvátil herný priemysel najmä v roku 2018 neuveriteľným spôsobom. Ale skôr ako sa k tomu dostaneme povedzme si, čo to vlastne termín Battle Royale znamená, a ako vznikol tento názov.

Battle Royale je nový video-herný žáner, ktorý prepája prvky survival hier a takzvaného last-man-standing štýlu, kde môže byť len jeden víťaz, ako je z názvu zrejmé. Mód Battle Royale má zárodky v hrách Minecraft alebo ARMA 2, či H1Z1, predtým ako bol popularizovaný hrou PlayerUnknown’s Battlegrounds.

Pôvodná myšlienka pramení z filmov.

Koncept last-man-standing má korene vo filmovom priemysle kde sa nám tento princíp predstavil vo svetovo úspešnej filmovej ságe Hunger Games (Hry o život), ktorú mnohí z vás určite dôverne poznajú. U nás menej známa snímka, ktorá má ale najväčší vplyv na vznik Battle Royale, je rovnomenná japonská filmová klasika z roku 2000.

Film sa odohráva vo fašistockom Japonsku, kde je vláda na pokraji pádu a stráca rešpekt a autoritu, preto politici vymysleli krutú reformu, zákon menom Battle Royale. Každý rok vyberú jednu triedu, ktorú násilím uvrhnú do desivej hry, kde môže prežiť len jeden a takýmto spôsobom navodiť v študentoch strach a získať tak stratený rešpekt.

Od malého módu k svetovej senzácii

Okrem prvotných módov pre Minecraft nesúcich sa v podobnom duchu, to bol rovnako nápad na modifikáciu, ktorý sa neskôr pretavil v senzáciu. Brendan Greene, známy pod pseudonymom PlayerUnknown si jedného dňa pozrel spomínanú snímku Battle Royale a dostal nápad na mód, v ktorom by mohlo bojovať veľké množstvo hráčov na jednej obrovskej mape, ale víťaz by mohol byť len jeden.

Battle Royale PUBG

Z pôvodného módu pre hru ARMA 2/DayZ sa postupne vykľubal samostatný titul, ktorý je dnes už notoricky známy pod menom PlayerUnknown’s Battlegrounds alebo skrátene PUBG.

Hra rýchlo expandovala a našla si mnohých priaznivcov po celom svete a stala sa obrovským fenoménom, čo dokazuje aj to, že hra predala už viac ako 50 miliónov kópií. Bolo len otázkou času, kedy sa nájdu iní tvorcovia, ktorí si budú chcieť tiež odtrhnúť z koláča a pridať do sa do populárneho žánra. A tak sa na trhu objavil momentálne najväčší konkurent PUBG, Fortnite.

S masívnym úspechom PUBG vyrastá na trhu aj konkurencia

Fortnite, ktorý sa inšpiroval úspechom PUBG, a ktorý je zároveň jeho najväčším konkurentom, rovnako vsádza na overený štýl Battle Royale, teda 100 hráčov na jednej obrej mape, kde môže zvíťaziť len jeden.  S rozdielom, že Epic Games hru ponúkli úplne zdarma s možnými micro-transakciami, ako je to dnes populárne. Úspech Fortnite na seba nenechal dlho čakať najmä vďaka originálnemu konceptu stavania. Súboj týchto rivalov vyvrcholil až do súdneho sporu, kde sa rozhodovalo vo veci porušovania autorských práv, žaloba bola po mesiaci stiahnutá.

Battle Royale Fortnite

V hre môžete ťažiť suroviny a stavať si úkryty počas boja.

Battle Royale mód sa v hrách objavuje ako huby po daždi

Od dvoch gigantov, ktorí momentálne vládnu žánru sa dostávame až do roku 2018, v ktorom sa nám začali objavovať Battle Royale módy v hrách ako huby po daždi. Na E3 2018 oznámili ako rozšírenie multiplayerovej zložky aj giganti ako Battlefield, či Call of Duty. Ďalej tu máme Fear the Wolves, ktorý je od tvorcov úspešnej série S.T.A.L.K.E.R. No a potom aj menšie projekty, ktoré viac-menej parodujú žáner ako napríklad Totally Accurate Battlegrounds (TABG), alebo kombináciu Overwatch a Fornite, Realm Royale.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíš komentár

Musíš byť prihlásený pre napísanie komentára.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

How to whitelist website on AdBlocker?

  • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
  • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
  • 3 Refresh the page and start browsing the site