História úspešnej série – Gears of War (1.časť)

21 decembra, 2020 Denis Slez

Nahliadnime spoločne do histórie jednej z najúspešnejších hier na konzoly Xbox.

Gears of War je kultová séria, ktorú pozná skoro každý majiteľ konzol Xbox. Jedná sa o jednu z najúspešnejších herných sérii vôbec. Poďme sa pozrieť na jednotlivé diely série, ktoré vyšli na konzolu Xbox360.

Gears of War

Hra, vytvorená spoločnosťou Epic Games (tvorca Fortnite), uzrela svetlo sveta 7.11.2006 Xbox360 a 6.11.2007 na PC. Príbeh hry sa zameriava na konflikt medzi Ľudstvom a rasou Locustov (humanoidné príšery). Všetko sa to odohráva na fiktívnej planéte Sera. Ocitnete sa v koži protagonistu Markusa Fenixa, vojaka koalície, ktorý si odpykával trest vo väzení za dezerciu a neuposlúchnutie rozkazu. Gears of War je známa svojou brutálnosťou, kde pílite nepriateľov na polovice pomocou motorovej píly pripojenej k samopalu. Zážitok z hry sa dá zdieľať s ďalším hráčom pomocou split screenu v kooperatívnom režime kampane. Gears of War predalo za prvých 10 týždňov 3 milioný kópií. Hru je možné si zahrať na ktorejkoľvek z konzol Xbox (Xbox360/Xbox One/Xbox Series S/X) v originálnom zobrazení.

Gears of War 2

Po úspechu prvého dielu prišlo pokračovanie, ktoré vôbec nezaostávalo za prvým dielom. Gears of War 2 vyšla 7.11.2008 exkluzívne na konzolu Xbox360. Jedná sa o priame pokračovanie prvého dielu, opäť sa ocitáme v koži Markusa Fenixa. Ľudstvo spustilo nečakanú ofenzívu za účelom definitívneho zničenia Locustov. Ofenzívna časť v kampani hre veľmi pristane, jedná sa o veľkú zmenu oproti prvému dielu. Pribudlo množstvo nových nepriateľov. Gears of War 2 predstavilo úplne nový multiplayerový mód „Horda“, kde čelíte vlnám nepriateľov ovládaných A.I. Kooperatívny režim je opäť samozrejmosťou. Gears of War 2 predalo za 2 mesiace 4 milióny kópii.

Gears of War 3

Epic pokračuje v kvalitnej „režbe“ s titulom Gears of War 3, ktorý ukončuje trilógiu exkluzívne na konzolách Xbox360. Hra vyšla 20.09.2011, priniesla so sebou množstvo noviniek. Kooperatívny režim sa rozšíril na možnosť hrať vo štvorici. Vylepšený multiplayerový mód „Horda“ a úplne nový mód „Beast“, kde sa ocitáme v koži Locustov a bojujeme spoločne s ďalšími hráčmi proti ľudstvu ovládanom A.I. Gears of War 3 vyžmýkal z konzoly Xbox360 všetko čo mohol, hra sa za svoju grafiku nemusí hanbiť ani dnes. Naposledy sa ocitáme priamo v koži Markusa Fenixa a odohráme finálny súboj o planétu Sera. V hre pribudne aj ďalšia frakcia, ktorá bola už predstavená na konci Gears of War 2, a to „Lamberts“.K hre vyšlo aj rozšírenie „Raam´s Shadow“ s 3 hodinovou kampaňou. Gears of War 3 predalo za týždeň viac ako 3 milióny kópii.

Gears of War Judgment

Jedná sa o spin-off série, ktorý nevyvíjal priamo Epic Games, ale sa len podieľal. Vývoj prebralo poľské štúdio People Can Fly, ktoré moc vývoj hry nezvládlo. Gears of War Judgment vyšiel 19.03.2013 exkluzívne na Xbox360. Čiastočná absencia Epicu sa na hre podpísala, bolo upravené ovládanie, bohužiaľ k horšiemu. Markusa Fenixa v hre nenájdete, ocitnete sa v koži Damona Bairda. Príbeh sa odohráva pred prvým dielom. Kampaň nemala celistvý priebeh. Z môjho pohľadu sa jedná o najslabší diel série. Je to aj posledný diel, ktorý vyšiel na konzolu Xbox360. Gears of War Judgment predalo za 5 mesiacov “len” milión kópií. Kvalita hry sa zobrazila na jej predajoch.

V ďalšom diely sa pozrieme na pokračovanie série Gears of War, ktoré vyšli na konzole Xbox One.

Všetky diely série Gears of War, nájdete aj v službe Game Pass.