Xbox Series Dolby Vision

Konzoly Xbox Series X|S dostali Dolby Vision pre hry

28 septembra, 2021 Lukáš Kanik

Výraznejšie farby a kvalitnejší obraz vo viac ako 100 tituloch.

Konzoly Xbox sú prvými, ktoré podporujú zároveň vysoký zvukový štandard Dolby Atmos a zároveň aj Dolby Vision. Druhá spomínaná fíčura prichádza do konzol Xbox Series X|S dnes. Čo k tomu potrebujete a ako funguje?

V prvom rade je treba mať televízor, ktorý podporuje Dolby Vision. Ide o HDR funkciu, ktorá rozšíri spektrum farieb na obrazovke nad rámec toho, ako hru nadizajnovali vývojári. Farby sú čistejšie, hlbšie a omnoho výraznejšie, rozširuje sa aj kontrast medzi tmavou a svetlou scénou. Dolby Vision je momentálne považovaný za vrchol zobrazovania v dynamickom rozsahu.

Dolby Vision dostáva viac ako 100 next-gen hier

Xbox ponúka vo svojich nástrojoch vývojárom možnosť pridať Dolby Vision do svojich titulov. Dnes je na trhu už 100 next-gen hier s integrovaným HDR, ktoré od dnes využijú Dolby Vision na Xbox Series X a Series S.

Zvyšné hry bude Xbox optimalizovať automaticky, cez funkciu Auto HDR. Dolby Vision si tak vychutnáte aj na starších hrách, znovu je však podmienkou televízor, alebo monitor s funkciou Dolby Vision. Funkciu má väčšina televízorov vyrobených v roku 2020 a 2021, ale na trhu je aj množstvo starších modelov s DV.

Na Xboxe si funkciu aktivujete v menu: Settings > General > TV & display options > Video Modes > Dolby Vision for Gaming. Či váš televízor podporuje Dolby Vision, si viete overiť cez konzolu v menu: Settings > General > TV & display options > 4K TV details.

Eventuálne by Dolby Atmos a Dolby Vision mali dostať aj konzoly PlayStation 5. Xbox však v tomto má dvoj-ročnú exkluzivitu.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Súvisiace články