Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Porovnanie-XBox-Series-X-vs-PlayStation-5-1

Kúpiť PlayStation 5 alebo Xbox Series X? Pomôžeme vám pri výbere

Detailná tabuľka, porovnanie výkonu, funkcií aj ceny.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Už takto o mesiac sa na trh dostanú dve konzoly novej generácie. PlayStation 5 aj Xbox Series X predstavujú obrovský skok vo výkone aj funkciách pre hráčov. Mnohí z nás sú už rozhodnutí, ktorú konzolu si kúpia, dokonca ju máme aj predobjednanú.

Prečítajte si aj: Ako rozobrať PS5 a vyčistiť ho? Sony ukázalo, ako vyzerá vnútri

Pre tých, ktorí ešte rozhodnutí nie sú, máme detailné porovnanie všetkých funkcií, ktoré konzoly ponúkajú. Ak teda neviete, ktorú konzolu kúpiť – PlayStation 5 alebo Xbox Series X, možno vám pomôže tento článok.

Ktorá konzola je výkonnejšia? PlayStation 5 alebo Xbox Series X?

Podľa papierov je výkonnejšia konzola Xbox Series X od Microsoftu. Pre grafické výpočty má vyhradeného viac surového výkonu, ktorý pomôže hry spustiť v 4K a 60FPS režime. PlayStation 5 má zhruba o 15% menej grafického výkonu, čo sa môže odraziť na znížených detailoch RayTracingu.

Xbox Series S

Aký je vlastne rozdiel medzi Xbox Series S a Xbox Series X?

PlayStation 5 však ponúka výrazné rýchlejší SSD disk. Vďaka nemu bude načítanie hier extrémne rýchle, už v rádovo v sekundách. To isté však sľubuje aj Xbox - ten dokonca prináša aj funkciu rýchleho prepínania medzi niekoľkými zapnutými hrami.

Do ktorej konzoly sa dá dokúpiť ďalší SSD disk?

Obe konzoly ponúkajú možnosť rozšíriť si priestor pre hry novým SSD diskom. Xbox Series X ponúka pre užívateľov až 802 GB priestoru na hry, rozšírenie stojí zhruba 220 eur za 1TB. PlayStation 5 ponúka pre užívateľov 664 GB miesta na disku a rozšírenie stojí zhruba 230 eur za 1TB.

Titulný obrázok Youtube videa

V prípade Xboxu si budete musieť kúpiť len jedinečné rozšírenia licencovaných výrobcov. V prípade PS5 si budete môcť kúpiť akýkoľvek NVMe disk formátu M.2, ktorý bude mať rýchlosť rovnakú, ako PS5, teda aspoň 5.5 GB/s.

Pri inštalácii nového SSD disku do Xbox Series X ho stačí zasunúť do zadného portu. V prípade PlayStation 5 musíte konzolu rozobrať. Síce bez straty záruky, neskúsení užívatelia však s týmto postupom môžu mať problém.

Porovnanie konzol PlayStation 5 a Xbox Series X. Pre zväčšenie kliknite na obrázok.

Obe konzoly ponúknu 4K hranie až do 120fps

Nové konzoly od Xboxu a PlayStationu budú štandardne prehrávať hry v 4K rozlíšení a 60fps. Niektoré tituly ako závodná hra Dirt 5 budú podporovať až 120fps so zníženými detailmi. Pri zapnutých RayTracing efektoch bude štandardom 4K a 30fps.

PlayStation 5 ponúka modernejšie formy pripojenia, napríklad USB typ C, vďaka ktorému sa ovládač nabije rýchlejšie. Wi-fi 6 štandard zase zaručí extrémne rýchly prenos dát bez rušenia. Microsoft do svojej konzoly pridal o generáciu staršie štandardy (USB-A a Wi-Fi 5), bežný užívateľ to však nijako nepocíti.

PlayStation 5 v budúcnosti ponúkne možnosť vymeniť si kryty. Pôvodné biele tak budete môcť zameniť za čierne, alebo za dizajnové kryty s motívom hier. Ovládač konzoly PS5 tiež ponúka jedinečné funkcie, ako haptickú odozvu a adaptívne triggery. Xbox ovládač dostal len drobné dizajnové zmeny a pridané tlačidlo na zdieľanie fotiek a videí.

Cena konzol je rovnaká, vychádzajú v rovnakom období

Obe konzoly vychádzajú v Novembri. Xbox Series X sa do predaja dostane už 10.11.2020 za cenu 499 eur s DPH. PlayStation 5 v Európe vyjde 19.11.2020 za cenu 499 eur s DPH.

Obe konzoly ponúknu lokalizované užívateľské prostredie, na Xboxe nájdeme aj češtinu, aj slovenčinu, na PlayStatione nájdeme češtinu.

Titulný obrázok Youtube videa

Aké hry si zahráme na Xbox Series X a PlayStation 5?

Počas vydania oboch konzol sa do predaja dostane aj množstvo nových hier. Niekoľko z nich vyjde 10 Novembra spolu s konzolou Xbox. Dvanásteho Novembra vychádzajú ďalšie hry spolu s konzolou PlayStation. Už 19. Novembra vychádza očakávaná hra Cyberpunk 2077 - dátum spustenia PlayStation do predaja na Slovensku a v Čechách.

Pre obe konzoly však platí, že na ne vychádza drvivá väčšina multiplatformových hier. Obe konzoly prehrajú aj staršie hry, ktoré dostanú technické vylepšenia. PlayStation však dostane viac exkluzivít, ktoré si zahráte len na tejto konzole. Xbox sa rozhodol exkluzivity vydávať postupne.

Tabuľka nových hier pre Xbox a PlayStation v deň vydania:

Nech už si kúpite čokoľvek, dúfame, že budete spokojní. Obe konzoly ponúknu hodiny a hodiny skvelej zábavy, skvelých hier a funkcií. Microsoft aj Sony výrazne posúvajú hranice herného priemyslu a konečne konzoly prekročili tieň platformy PC. Želáme vám veľa zábavy pri hraní!

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom NÁVOD: Ako vypnúť pípnutie pri zapnutí PS5

NÁVOD: Ako vypnúť pípnutie pri zapnutí PS5

Pípnutie konzoly PlayStation 5 sa už dá vypnúť v nastaveniach.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Sony láka na PlayStation 5 novou reklamou

Sony láka na PlayStation 5 novou reklamou

Feel it Now on PlayStation 5 je heslo novej reklamy na PlayStation 5.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Pre pripojenie mechaniky k PS5 Slim bude nutné internetové pripojenie

Pre pripojenie mechaniky k PS5 Slim bude nutné internetové pripojenie

Bez neho vám mechanika nepôjde.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Prvý PS5 bundle ohlásený

Prvý PS5 bundle ohlásený

Bude obsahovať Horizon Forbidden West