Posledná epizóda

CH Podcast #49 - Hrali sme Resident Evil 4, Diablo 4, ChatGPT a budúcnosť NPC postáv

25. Marec 2023

V najnovšej epizóde nášho ⁠CentrumHer ⁠Podcastu nám Lukáš podrobne opísal svoje pocity z hrania novinky Resident Evil 4. A taktiež sa dozviete, koľko musel čakať v rade na nové Diablo 4. Ale aj to, čo naň hovorí, pochopiteľne.

Ďalej sme sa rozprávali o ChatGPT a budúcnosti NPC postáv, ktoré by vďaka nemu nemuseli byť len polomŕtvou kulisou herného sveta. A predostreli sme aj pár pomerne zaujímavých konceptov, ako by vývojári mohli túto AI zaviesť do hier.

Na koniec sme si vyhodnotili náš veľký prieskum, ktorý sme v posledných pár dňoch robili medzi vami, našimi poslucháčmi a čitateľmi.

Porovnanie-XBox-Series-X-vs-PlayStation-5-1

Kúpiť PlayStation 5 alebo Xbox Series X? Pomôžeme vám pri výbere

Detailná tabuľka, porovnanie výkonu, funkcií aj ceny.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Už takto o mesiac sa na trh dostanú dve konzoly novej generácie. PlayStation 5 aj Xbox Series X predstavujú obrovský skok vo výkone aj funkciách pre hráčov. Mnohí z nás sú už rozhodnutí, ktorú konzolu si kúpia, dokonca ju máme aj predobjednanú.

Prečítajte si aj: Ako rozobrať PS5 a vyčistiť ho? Sony ukázalo, ako vyzerá vnútri

Pre tých, ktorí ešte rozhodnutí nie sú, máme detailné porovnanie všetkých funkcií, ktoré konzoly ponúkajú. Ak teda neviete, ktorú konzolu kúpiť – PlayStation 5 alebo Xbox Series X, možno vám pomôže tento článok.

Ktorá konzola je výkonnejšia? PlayStation 5 alebo Xbox Series X?

Podľa papierov je výkonnejšia konzola Xbox Series X od Microsoftu. Pre grafické výpočty má vyhradeného viac surového výkonu, ktorý pomôže hry spustiť v 4K a 60FPS režime. PlayStation 5 má zhruba o 15% menej grafického výkonu, čo sa môže odraziť na znížených detailoch RayTracingu.

Xbox Series S

Aký je vlastne rozdiel medzi Xbox Series S a Xbox Series X?

PlayStation 5 však ponúka výrazné rýchlejší SSD disk. Vďaka nemu bude načítanie hier extrémne rýchle, už v rádovo v sekundách. To isté však sľubuje aj Xbox - ten dokonca prináša aj funkciu rýchleho prepínania medzi niekoľkými zapnutými hrami.

Do ktorej konzoly sa dá dokúpiť ďalší SSD disk?

Obe konzoly ponúkajú možnosť rozšíriť si priestor pre hry novým SSD diskom. Xbox Series X ponúka pre užívateľov až 802 GB priestoru na hry, rozšírenie stojí zhruba 220 eur za 1TB. PlayStation 5 ponúka pre užívateľov 664 GB miesta na disku a rozšírenie stojí zhruba 230 eur za 1TB.

Titulný obrázok Youtube videa

V prípade Xboxu si budete musieť kúpiť len jedinečné rozšírenia licencovaných výrobcov. V prípade PS5 si budete môcť kúpiť akýkoľvek NVMe disk formátu M.2, ktorý bude mať rýchlosť rovnakú, ako PS5, teda aspoň 5.5 GB/s.

Pri inštalácii nového SSD disku do Xbox Series X ho stačí zasunúť do zadného portu. V prípade PlayStation 5 musíte konzolu rozobrať. Síce bez straty záruky, neskúsení užívatelia však s týmto postupom môžu mať problém.

Porovnanie konzol PlayStation 5 a Xbox Series X. Pre zväčšenie kliknite na obrázok.

Obe konzoly ponúknu 4K hranie až do 120fps

Nové konzoly od Xboxu a PlayStationu budú štandardne prehrávať hry v 4K rozlíšení a 60fps. Niektoré tituly ako závodná hra Dirt 5 budú podporovať až 120fps so zníženými detailmi. Pri zapnutých RayTracing efektoch bude štandardom 4K a 30fps.

PlayStation 5 ponúka modernejšie formy pripojenia, napríklad USB typ C, vďaka ktorému sa ovládač nabije rýchlejšie. Wi-fi 6 štandard zase zaručí extrémne rýchly prenos dát bez rušenia. Microsoft do svojej konzoly pridal o generáciu staršie štandardy (USB-A a Wi-Fi 5), bežný užívateľ to však nijako nepocíti.

PlayStation 5 v budúcnosti ponúkne možnosť vymeniť si kryty. Pôvodné biele tak budete môcť zameniť za čierne, alebo za dizajnové kryty s motívom hier. Ovládač konzoly PS5 tiež ponúka jedinečné funkcie, ako haptickú odozvu a adaptívne triggery. Xbox ovládač dostal len drobné dizajnové zmeny a pridané tlačidlo na zdieľanie fotiek a videí.

Cena konzol je rovnaká, vychádzajú v rovnakom období

Obe konzoly vychádzajú v Novembri. Xbox Series X sa do predaja dostane už 10.11.2020 za cenu 499 eur s DPH. PlayStation 5 v Európe vyjde 19.11.2020 za cenu 499 eur s DPH.

Obe konzoly ponúknu lokalizované užívateľské prostredie, na Xboxe nájdeme aj češtinu, aj slovenčinu, na PlayStatione nájdeme češtinu.

Titulný obrázok Youtube videa

Aké hry si zahráme na Xbox Series X a PlayStation 5?

Počas vydania oboch konzol sa do predaja dostane aj množstvo nových hier. Niekoľko z nich vyjde 10 Novembra spolu s konzolou Xbox. Dvanásteho Novembra vychádzajú ďalšie hry spolu s konzolou PlayStation. Už 19. Novembra vychádza očakávaná hra Cyberpunk 2077 - dátum spustenia PlayStation do predaja na Slovensku a v Čechách.

Pre obe konzoly však platí, že na ne vychádza drvivá väčšina multiplatformových hier. Obe konzoly prehrajú aj staršie hry, ktoré dostanú technické vylepšenia. PlayStation však dostane viac exkluzivít, ktoré si zahráte len na tejto konzole. Xbox sa rozhodol exkluzivity vydávať postupne.

Tabuľka nových hier pre Xbox a PlayStation v deň vydania:

Nech už si kúpite čokoľvek, dúfame, že budete spokojní. Obe konzoly ponúknu hodiny a hodiny skvelej zábavy, skvelých hier a funkcií. Microsoft aj Sony výrazne posúvajú hranice herného priemyslu a konečne konzoly prekročili tieň platformy PC. Želáme vám veľa zábavy pri hraní!

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik Hviezda

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom PlayStation 5 predal 30 miliónov kusov

PlayStation 5 predal 30 miliónov kusov

December 2022 bol zatiaľ najsilnejší mesiac.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Český Xbox predstavuje update konzol Xbox Series X a S

Český Xbox predstavuje update konzol Xbox Series X a S

Aké novinky na vás čakajú v Novembri/Listopadu?

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Dátum a cena vydania PlayStation 5: 19. November, 499€

Dátum a cena vydania PlayStation 5: 19. November, 499€

Oficiálne oznámená cena PlayStation 5 a dátum vydania na Slovensku a v CZ.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Veľká aktualizácia PS5: Hry môžete premiestniť na externý disk, nové fíčury

Veľká aktualizácia PS5: Hry môžete premiestniť na externý disk, nové fíčury

PlayStation 5 dostal prvú veľkú aktualizáciu.