Logitech G13 Advanced Gameboard – Recenzia

14 júla, 2015 Lukáš Kanik

Vylepšená verzia staršej pokročilej hernej klávesnice pre jednu ruku v našom teste.

Zariadenie Logitech G13 je na trhu už nejaký ten rok, k nám sa ale dostala najnovšia revízia s označením Advanced Gameboard, ktorá už má plné RGB podsvietenie kláves aj vstavanú pamäť na prenos profilov medzi rôznymi počítačmi. Konštrukcia ostala nezmenená a Logitech zatiaľ neuviedol model ani s mechanickými klávesmi. Za roky sa však mohla rozšíriť podpora softvéru a nastavení, takže sme sa na všetko podrobne pozreli.

Určite vás bude zaujímať najmä podpora obrazovky Game Panel v hrách, ktorá dokáže zobrazovať dodatočné informácie. Táto klávesnica je preto určená najmä hardcore hráčom a pokojne môže slúžiť ako náhrada bežnej klávesnice. Komu presne by som ju odporučil sa dozviete na druhej stránke recenzie.

Recenziu ako obvykle rozdeľujeme do niekoľkých sekcií, ktoré nájdete hneď pod nadpisom, záverečné hodnotenie je potom na poslednej stránke.

K nám sa klávesnica Logitech G13 Advanced Gameboard dostala v tmavej robustnej krabici, ktorá už štandardne ponúka otváracie okienko pre nahliadnutie dovnútra. Nápisy na krabici vás oboznámia s tým, že klávesnica má až 25 programovateľných kláves s voliteľným podsvietením, programovateľný joystick alebo 2,5m kábel. V krabici potom samotný gameboard s káblom a dokumentáciou schovanými vzadu.

Logitech G13 Recenzia_03 Logitech G13 Recenzia_04 Logitech G13 Recenzia_05 Logitech G13 Recenzia_06

Dizajn klávesnice Logitech G13 je veľmi podarený a povedal by som že pôsobí luxusne už na prvý pohľad. Veď je to kúsok periférie, ktorá sa len tak nevidí a pri počítači pôsobí profesionálnym dojmom, najmä ak si podsvietenie zladíte so zvyškom svojej zostavy – v mojom prípade do modrej. Prvé dotyky vás ubezpečia, že ide o veľmi pevnú konštrukciu s vyššou váhou – celkovo 650 gramové zariadenie na stole drží veľmi pevne. Prispievajú k tomu aj veľké protišmykové plochy na spodnej strane. Povrch je zväčša matný a lesklý je práve len okolo displeja a makro tlačidiel. Aby ste tam dosiahli z bežnej polohy, musíte mať naozaj veľkú ruku.

Pri pohľade zhora vidíme Game Panel – LCD displej s podsvietením 16 miliónov farieb, pod ním sprava okrúhle tlačidlo na zmenu zobrazenia, štyri dlhé tlačidlá na zmenu profilu a nakoniec na pravej strane tlačidlo pre zhasnutie podsvietenia. Pod nimi ďalšie štyri väčšie tlačidlá na makrá.

Logitech G13 Recenzia_07 Logitech G13 Recenzia_08 Logitech G13 Recenzia_09 Logitech G13 Recenzia_10

Samotnú plochu klávesnice potom tvorí 22 programovateľných kláves a pod prstom na ľavej strane rovnako programovateľný joystick a dva ďalšie tlačidlá, ktoré defaultne simulujú pravé a ľavé tlačidlo myši. Nakoniec celú spodnú tretinu vyplnila pogumovaná mäkká podložka na oddych zápästia. Už teraz je jasné, že konštrukcia je určená pre ľavú ruku v prípade, že chcete využívať aj joystick. S používaním by ale nemali mať problém ani ľaváci, ani praváci. Celkovo mohutnú konštrukciu podčiarkuje hrubý gumený USB kábel.

G13 padne do ruky veľmi pohodlne, keďže kopíruje jej zakrivenie. Kvalita kláves je veľmi uspokojivá a menšie výhrady mám len k joysticku a dvom tlačidlám pri ňom. Len tento samotný oddiel pôsobí lacno a joystick sa na precíznu prácu nedá použiť. Má totiž neštandardný úzky a vysoký tvar, ktorý na ľavý prst proste nesadne. Možno je to len sila zvyku, každopádne nevylučujem, že ho niekto môže využiť na citlivé herné úkony, ako let vrtuľníkom, či navigáciu v menu.

Logitech G13 Recenzia_12

 

Logitech G13 Recenzia_13 Logitech G13 Recenzia_11

Gameboard som dostal práve v dobe, keď som recenzoval project CARS a práve pri hraní závodnej hry mi prišiel neuverteľne nápomocný. Keďže som mal na stole volant, na celú klávesnicu už neostalo miesto. Gameboard G13 ale zaberá len zhruba 1/3 veľkosti celej klávesnice a tak sa mi bez problémov vošla hneď vedľa volantu. Používal som ju na mnoho klávesových skratiek, ktoré je možné bez problémov navoliť buď v softvéri Logitechu alebo priamo v hre. Klávesnicu by som odporučil aj hráčom simulátorov, či už leteckých, farmárskych, vesmírnych a podobne. Proste ak nepotrebujete na stole celú klávesnicu, G13 vám ju úplne nahradí.

Logitech G13 Advanced Gameboard je plne programovateľný, to znamená všetkých 22 G kláves + joystick a dve ďalšie tlačidlá pri ňom je možné si nastaviť, aby simulovala akúkoľvek inú klávesu bežnej klávesnice aj myši. Joystick sa defaultne správa ako kurzor myši, a klávesy G4, G10, G11 a G12 ako štandardné WASD. G13 má aj anti-ghosting ochranu, takže mu problém nerobia ani klávesové kombinácie a skratky – teda viac stlačených kláves naraz. Štandardne nechýbajú ani profily práve nainštalovaných hier, ku ktorým si môžete priradiť nastavenie kláves. Po novom si tieto profily priamo z PC môžete skopírovať do pamäte zariadenia a preniesť do iného počítača.

Logitech G13 Recenzia_02 Logitech G13 Recenzia_01

Logitech samozrejme nezabúda na podsvietenie. Logitech G13 klávesy dokážu svietiť v 16,5 miliónoch farieb a tak isto aj displej. Vybrať si môžete z niekoľkých prednastavených odtieňov, alebo si farbu namiešať po svojom. Nechýba ani nastavenie intenzity. Napokon v softvéri znovu nájdeme aj tepelnú mapu stlačenia kláves, to pre prípad, keby ste si chceli overiť, ktoré tlačidlá stláčate najčastejšie, dnes už bežná funkcia pre všetky Logitech herné zariadenia.

G13_screen04 G13_screen03 G13_screen02 G13_screen01

Samostatnú kartu nastavení majú miniaplikácie pre displej. Tých je už v základe dostatok – napríklad hodiny, stopky, vyťaženie procesora a RAM, RSS čítačka aj profily hier a ďalšie sa vám aktivujú po spustení programov, ktoré túto obrazovku podporujú. Z tých užitočných by som spomenul Fraps, ktorý na displeji zobrazuje aktuálny stav FPS aj v grafe. Podporu má aj Spotify, TeamSpeak a MSI Afterburner, ktorý zobrazí podrobné info o výkone počítača. Čo sa podpory hier týka, mnoho z nich je už staršieho dáta. Z tých najznámejších to bude asi Battlefield 3, Borderlands 2, Garry´s Mod, a ďalšie. Bohužiaľ, hry staré dva roky a menej už podporu nemajú, čo je škoda.

Logitech sa snažil so zariadením G13 Advanced Gameboard dostať medzi hráčov, ktorým buď nestačí štandardná klávesnica, alebo naopak, zavadzia a im a chcú ju nahradiť niečím menším. G13 sa na to hodí skvele, najmä pre hráčov rôznych simulátorov. Jej prevedenie je väčšinou kvalitné a chcelo by to už len úpravu toho joysticku, najmä jeho tvaru, veľkosti a odozvy. Na fórach tiež rastie požiadavka pre verziu s mechanickými klávesmi, neviem ale do akej miery by sa to odrazilo na podsvietení a cene.

Logitech by mal tiež zapracovať na podpore hier pre svoje rozšírené displeje. Rovnako ako Arx Control mobilná aplikácia, aj LCD GamePanel na G13 trpí nedostatkom aktualizovaných aplikácií. Už v základe však podporuje niekoľko monitorov výkonu, hudobný prehrávač aj spomínaný Fraps.

Logitech G13 Advanced Gameboard
  • Spracovanie
  • Funkcie
  • Softvér
4

Odkaz na distribútora

Facebook.com/Logitechczsk

Sending
Hodnotenie užívateľov
0 (0 hlasy)

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Súvisiace články